mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  10.05.2022 16:08:00

Dovolená v Itálii: Od 1.5. do 31.5.2022 bude pro vstup do Itálie vyžadován pouze EU Certifikát - Podmínky cestování do Itálie a návratu do ČR

COVID19 – aktuální podmínky cestování do Itálie a návratu do ČR

09.05.2022 / 09:45 | Aktualizováno: 10.05.2022 / 16:08

Aktuální podmínky vstupu do Itálie a návratu do ČR a podmínky přístupu ke službám v Itálii.

Podívejte se také: Dovolená v Itálii (3491 zájezdů).

AKTUÁLNĚ

Od 1.5. do 31.5.2022 bude pro vstup do Itálie vyžadován pouze EU Certifikát (v digitální či papírové podobě - po ukončeném cyklu očkování či uzdravení z Covid19 nebo o negativním výsledku testu - antigenní 48h nebo PCR 72h). Od 1.5.2022 tedy už nebude třeba PLF formulář.

Od 1.5. se ruší používání EU certifikátů UVNITŘ Itálie (prakticky osoby, které přijedou na negativní test, jej už po dobu svého pobytu nemusí opakovat).

Platnost italských EU certifikátů pro opatření uvnitř Itálie je 6 měsíců po dvou dávkách očkování, neomezeně po třech dávkách. K platnostem certifikátů - viz kapitola níže.

DĚTI a nezletilí - viz kapitola níže.

POZOR: Cestující mohou být namátkově vyzváni k tomu, aby postoupili test. Pokud bude test pozitivní, je nutno počítat s absolvováním povinné karantény v Itálii.

Dále očekávejte:
- namátkové testování na přechodech a při příletu/vstupech do země - pokud pozitivní výsledek, povinná karanténa 10 dní či více, do negativního testu
- v MHD, muzeích, kinech atp. musí být roušky FFP2.

Pro dodatečné otázky a po pečlivém přečtení pokynů můžete volat Informační centrum MZV pro cesty do zahraničí tel. č. 222 264 222.
?
Před Vaší cestou doporučujeme si vyplnit informační dotazník MZV Itálie - viz kapitola 1 - www.esteri.it - pomůže Vám zkontrolovat požadavky na cestu a rovněž zde najdete požadavky pro cestování do Itálie např. transitem přes jiné země.

Pouze pokud nejste schopni prokázat se EU Certifikátem musíte se nahlásit se na místní zdravotnické zařízení ASL a nahlásit adresu vaší karantény.
Jak najít "své" ASL: do google vyhledávače zadejte "ASL" a místo, kde jste se ubytovali (ve velkých městech ulici).

V poslední kapitole naleznete odkaz na podmínky návratu do ČR . Doporučujeme se předem ujistit u dopravce (zejména letecké společnosti), že splňujete podmínky pro návrat.


VSTUP NA ÚZEMÍ ITÁLIE

Od 1.5.-31.5.2022 bude pro vstup do Itálie vyžadován pouze EU Certifikát (v digitální či papírové podobě - po ukončeném cyklu očkování či uzdravení z Covid19 nebo o negativním výsledku testu - antigenní 48h nebo PCR 72h). Od 1.5.2022 tedy už nebude třeba PLF formulář.

POZOR: Cestující mohou být namátkově vyzvání k tomu, aby postoupili test. Pokud bude test pozitivní, je nutno počítat s absolvováním povinné karantény v Itálii.

EU CERTIFIKÁT: Pro přijíždějící je povolen vstup s EU certifikátem covid-19. Certifikát může být vydán v digitální nebo papírové podobě. Musí být v italštině, angličtině, francouzštině nebo španělštině a osvědčovat jednu ze tří níže uvedených skutečností:

a) ukončení očkovacího cyklu před alespoň 14 dny ( pozor, v případě dvoudávkového schématu očkování počítáno až od druhé dávky). Itálie uznává vakcíny schválené EMA (Comirnaty - Pfizer, Spikevax - Moderna, Vaxzevria - AstraZeneca, Janssen - Johnoson & Johnson), Covishield (Serum Institute of India) v licenci AstraZeneca; R-CoVI (R-Pharm) dle licence Astra Zeneca a Covid-19 vaccine-recombinant (Fiocruz) vyrobená dle licence AstraZeneca.

b) negativní PCR nebo antigenní testy (provedené výtěrem z nosohltanu, ne ze slin atp.). Antigenní testy nesmí být starší 48hodin, PCR 72h.

c) prodělání onemocnění covid-19 v posledních 6 měsících (v tomto případě má certifikát platnost 180 dnů od prvního pozitivního testu)

Doporučujeme vyplnit si informační dotazník zde: https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html

 

V případě nepředložení certifikátu EU následuje 5-denní karanténa, ukončená antigenním nebo PCR testem.
V tomto posledním uvedeném případu platí povinnost nahlásit se místnímu zdravotnickému zařízení ASL.

Jak najít "své" ASL: do google vyhledávače zadejte "ASL" a místo, kde jste se ubytovali (ve velkých městech ulici). Můžete se hlásit telefonicky, nebo se nahlásit prostřednictvím e-mailu. Doplňujeme, že některé regiony mají vlastní online formulář pro ASL k vyplnění zde: https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=english&id=5371&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto . V tomto případě už nemusíte volat nebo posílat e-mail.

Zastupitelský úřad neprovádí za občany registraci na ASL.

Doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jím. Rovněž doporučujeme sledovat odkazy uvedené na této stránce a svou cestu si řádně plánovat. Dopravci mají právo odmítnout cestujícího, pokud nesplňuje požadavky na cestu, v případě pochybností doporučujeme jej kontaktovat.

Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nebyl ještě odvolán, v Itálii skončil pouze stav nouze, ne pandemie. Pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou karanténou v případě kontaktu s nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.


OČKOVANÉ OSOBY

PLATNOST EU certifikátů:

- 9 měsíců pro členské státy EU, dle pravidel každého státu

- po 3. dávce očkování - neomezená

- po očkování (2. dávky nebo 3. dávka) + prodělaném Covidu po 14 dnech od této dávky - neomezená

- po očkování 1. dávkou a prodělání Covidu - platnost 6 měsíců

 

Italské úřady potvrdily, že platnost certifikátu se počítá ode dne vpichu očkovací látky.

https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2021/12/24/21G00244/sg

Certifikát ČR o očkování, testu nebo prodělání onemocnění covid-19 si můžete stáhnout zde https://ocko.uzis.cz/.


TESTOVANÉ OSOBY

Od 1.5. se ruší používání EU certifikátů UVNITŘ Itálie (prakticky osoby, které přijedou na negativní test, jej už po dobu svého pobytu nemusí opakovat).

Pokud budete na území Itálie potřebovat test zadejte do vyhledávačů: "strutture autorizzate test molecolari" (PCR) nebo "... test antigenici" (antigenní) a region či obec, kde byste chtěli test absolvovat. Aktuálně Itálie umožňuje testování PCR za cca 60 Eur s výsledkem do jednoho dne (soukromá autorizovaná zařízení) nebo testy antigenní na počkání (22-40Eur). Spolehlivě v některých městech funguje společnost "Datamedica", na testy se dá i objednávat prostřednictvím aplikace UFIRST. Existuje rovněž vyhledávač testovacích míst, lze zde zadat typ testu, místo, kde se nacházíte a do jaké vzdálenosti hledáte a lze zadat, že výsledek potřebujete v jazycích Italsky/Anglicky - odkaz zde https://www.faiuntestevai.it .

Antigenní testy lze absolvovat i v některých lékárnách, do vyhledávače zadejte "test antigenico farmacie" a město či místo, kde se nacházíte.

ZÚ Řím upozorňuje, že pokud váš test bude pozitivní, musíte se podrobit karanténním opatřením na území Itálie na vlastní náklady (karanténa může trvat až 21 dní v případě opakovaně pozitivních výsledků testů). Karantény probíhají v tzv. Covid hotelech (pokud je místo), nebo na vlastní náklady v aktuálním ubytovacím zařízení nebo dle pokynů místních zdravotních středisek.

 


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Pokud jste onemocněli nejméně 14 dnů od očkování druhou nebo třetí dávkou - platnost EU certifikátu je pro Itálii neomezená.

Pokud jste onemocněli nejméně 14 dnů od první očkovací dávky, platnost certifikátu je 6 měsíců.

Itálie by dle pravidel EU měla respektovat platnost EU certifikátů dle jednotlivých členských zemí EU. Tj. pokud je EU certifikát platný v ČR, měl by být brán jako platný i na území Itálie. V Itálii se uzdravení počítá od data negativního testu po prodělané nemoci Covid19 (rozdílně, než v ČR). ZÚ Řím nemůže zaručit správné čtení kontrolní aplikace u poskytovatelů služeb. Doporučujeme proto mít s sebou platný EU certifikát vytištěn nebo si jeho čtení ověřit přes italskou aplikaci VerificaC19.


DĚTI

VSTUP DO ITÁLIE: Děti do věku 6 let test mít nemusí. Děti od 6 a více let musí mít negativní test nebo EU certifikát.

Děti ve věku od 6 do 17 let (do dovršení 18. roku), pokud jsou v doprovodu očkovaného/uzdraveného rodiče, který nepodléhá karanténě, do pětidenní karantény rovněž nepůjdou.

 


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ - do 30.4.2022

Od 1. května 2022 již není potřeba dPLF vyplňovat.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Nouzový stav v Itálii z důvodu Covid 19 se ruší ke dni 31. března 2022.

Od 1. května 2022 do 15. června 2022 je nařízeno používání respirátorů typu FFP2 ve veřejných dopravních prostředcích (letadla, trajekty, vlaky, autobusy, MHD) a při účasti na kulturních a sportovních akcích v uzavřených prostorech (kina, divadla, koncerty, kryté stadiony). Respirátor nemusí mít děti do 6 let, osoby s nemocí či handicapem znemožňujícím nošení respirátoru a při venkovních sportovních aktivitách.

Doporučuje se používání roušek ve všech uzavřených prostorách přístupných veřejnosti.

- Karanténa z důvodu kontaktu s pozitivním je 10 dnů pro neočkované nebo očkované před více než 4 měsíci, zatímco očkovaní/uzdravení do karantény nemusí - musí jen nosit FFP2 10 dní a na konci

Poslední zákony a nařízení viz zde:

https://www.trovanorme.salute.gov.it/norme/dettaglioAtto?id=86394&articolo=6 - zákon z 24.3.2022

https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2021/12/30/21G00258/sg

 


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Pozor: množí se případy českých občanů s pozitivním výsledkem testu v Itálii! Upozorňujeme, že v případech nákazy/podezření je vždy nutno se podrobit nařízením místní zdravotnické organizace ASL a zůstat v izolaci /karanténě do doby jí určené. U přetrvávající pozitivity tato doba může činit až 21 dní. Některé regiony umožňují pobyt v tzv. Covid hotelech, jiné ne. Doporučujeme se pro tuto eventualitu připojistit.

Pravidla pro izolaci a karanténu:

1. V případě pozitivního výsledku testu:

a) očkovaní s ukončeným cyklem ne starším než 120 dnů nebo očkovaní posilující (booster) dávkou – 7 dnů izolace, zakončené 7. den negativním PCR či antigenním testem

b) všichni ostatní - 10 dnů izolace, ukončené 10. den negativním antigenním či PCR testem

2. V případě blízkého kontaktu s nakaženým:

a) očkovaní posilující (booster) dávkou nebo očkovaní s ukončeným cyklem/osoby po prodělání nemoci, pokud neuplynulo více než 120 dnů – výjimka z karantény, ale povinnost sebepozorování nošení respirátoru min. FFP2 po dobu deseti dnů (test není potřeba, pokud se nevyskytnou symptomy)

b) očkovaní s ukončeným cyklem, pokud uběhlo více než 120 dnů a současně nemají symptomy – karanténa 5 dnů, zakončená 5. den negativním antigenním nebo PCR testem

c) všichni ostatní - karanténa 10 dnů, zakončená 10. den negativním antigenním nebo PCR testem

 

Od 1. dubna 2022 se zrušuje povinnost karantény u osob, které byly v úzkém kontaktu s nakaženým, zůstává povinnost izolace pouze u nakažených osob. Kdo se sám nakazí, musí se izolovat po dobu 10 dní (první test po min. 7 dnech, pro neočkované po 10 dnech. Blízké kontakty nakaženého se mají pozorovat po dobu 10 dní, mohou chodit do práce s rouškou FFP2.

Občan, který se setká s osobou nakaženou, nebo má sám podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) informuje orgány na číslech 112, 118 nebo 1500, kde obdrží další pokyny. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude italskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.

Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.

Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.


TRANZIT

Transit přes Itálii zůstává povolen bez testu vlastním vozidlem pokud tento nepřesáhne 36 hodin.

Pokud máte na italském letišti pouze přestup, nesmíte opustit transitní prostor. Musíte dodržet italská nařízení pro vstup, tj. splnit vstupní podmínky Itálie.

Pro výčet výjimek z testů či aktuálních podmínek vstupu v jazyce anglickém viz zde:https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus .

Vstup a tranzit Itálií bez povinnosti testu Covid-19 nebo certifikátu o očkování/uzdravení je umožněn v následujících případech těm, kteří nevykazují žádný ze symptomů nákazy virem COVID-19:

průjezd Itálií do 36 hodin ve vlastním voze (z důvodu izolace od ostatních)

zdravotnický personál z pracovních důvodů

přeshraniční pracovníci

žáci a studenti, kteří dojíždějí minimálně jednou týdně na studia v jiném státě než je stát jejich obvyklého bydliště

posádky dopravních a přepravních prostředků

pro cestující do 60km od hranic po dobu max. 48h

Taxi povoluje jen dvě osoby, pokud se nejedná o rodinné příslušníky. Nelze sedět vedle řidiče.

 


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Call centrum Ministerstva zahraničních věcí ČRpro cestování do zahraničí:+420 222 264 222 (08. – 16.00 hod v pracovní dny)

Zastupitelský úřad Řím

Konzulární oddělení: Tel. 0039/ 0636095739; 0636095745, 0636095741.

e-mail: consulate_rome@mzv.cz

Pohotovostní telefon pro případy nouze českých občanů v ohrožení života a pomoci v nouzi (po pracovní době – na této lince se neposkytují cestovní informace): 0039 335 310450

Generální konzulát v Miláně – pro sever Itálie:

https://www.mzv.cz/milano/cz/index.html

Telefon: +39 02 3650 9000
E-mail: consulate_milan@mzv.cz

Pohotovostní telefon pro případ nouze českých občanů mimo pracovní dobu: +39 375 637 8179.

Ministerstvo zahraničních věcí Itálie, dotazník k podmínkám cesty v jazyce anglickém:

https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html

odkaz na Civilní ochranu - počty nakažených http://opendatadpc.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/dae18c330e8e4093bb090ab0aa2b4892

Odkaz na ministerstvo zdravotnictví: http://www.salute.gov.it/portale/home.html


PODROBNÉ INFORMACE

Pro podmínky Vaší konkrétní cesty, zejména přijíždíte-li přes jiné země nebo pro období častých změn, velice doporučujeme vyplnit si informační dotazník MZV Itálie na https://www.esteri.it/mae/it/: dotazník MZV Itálie, který Vám aktuálně sdělí, zda můžete přicestovat pouze s testem či zda se na Vás vztahuje výjimka nebo povinnost karantény, . Naleznete zde rovněž formuláře k vyplnění.

Pro rozdělení zemí dle kategorií a podmínek vstupu viz zde: http://www.viaggiaresicuri.it .

 

Lyžařská sezóna:https://www.mzv.cz/milano/cz/konzularni_a_vizove_informace/aktuality/lyzarska_sezona_2021_22.html

https://www.mzv.cz/milano/cz/konzularni_a_vizove_informace/aktuality/cervene_mikrozony_v_alto_adige.html

Nové podmínky pro lyžaře (pojištění): https://www.mzv.cz/milano/cz/konzularni_a_vizove_informace/aktuality/od_2022_nova_pravidla_pro_lyzare.html

Ve žluté zóně jsou regiony - Alto Adige a provincie Bolzano, Kalábrie, Ligurie, Marky, Benátsko a Trento, Lombardie, Lazio, Emilia-Romagna, Toskánsko. V oranžové je Val d´Aosta, Sicílie, Furlansko Julské Benátsko, Piemont, Abruzzo.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.htm

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688