Patria (Patria Finance)
Komodity  |  08.03.2022 09:17:00

Komodity zažily další ďábelskou seanci - Rozbřesk

Ropa a plyn hned na počátku nového týdne zažily ďábelskou seanci poté, co se objevily zprávy o jednání o zákazu dovozů ruské ropy a plynu ze strany Západu. Cena Brentu se dostala dokonce ke 140 USD/barel, tedy nejvýše od roku 2008. Cena zemního plynu "přepočtená" na cenu ropy dokonce nad 600 (!) dolarů. Trhy se sice v podvečer částečně uklidnily - nejdůležitější zprávou byl asi zamítavý postoj Německa k embargu - a Brent se vrátil asi ke 120 USD/barel. I tak ale tato cenová úroveň znamená meziročně dramaticky dražší ropu.

Ekonomové v souvislosti s děním na Ukrajině nicméně asi nejvíce pozornosti věnují právě energetickým surovinám, respektive vyhodnocení nepříznivých dopadů drahé ropy a plynu. To je zcela přirozené, neboť energie jsou všudypřítomné a hýbou nejen cenami benzínu a nafty na čerpacích stanicích. Při tak divokých pohybech, které sledujeme v těchto dnech, dojde bezpochyby k průsaku i do ostatních částí spotřebitelského koše, a to včetně cen potravin. Ty navíc dostávají přímý zásah v podobě faktického zastavení exportu z Ruska a Ukrajiny a letošní úroda bude bezpochyby také silně ovlivněna tím, co se na Ukrajině právě děje. A to je problém, který se citelně dotkne zejména rozvíjejících se zemí.

Dokonce i v bohaté Evropě totiž tvoří potraviny velmi významnou část spotřebního koše (tedy útrat jakési průměrné domácnosti), v průměru za eurozónu je to například asi 20 %. V Turecku je to pak například 25 % a v Egyptě, v jehož případě tvoří ruská a ukrajinská pšenice drtivou většinu dovozů, je to asi 33 % (před COVIDem to bylo kolem 40 %). S takovou vahou pak samozřejmě stačí i výrazně kosmetičtější pohyby k tomu, aby s celkovou inflací ceny potravin pořádně zahýbaly. Pohyby, které vidíme teď a které se navíc netýkají jen "spotové" ceny, ale i termínových kontraktů. Takže lze čekat vysokou, ale i déle trvající inflaci. Tím pádem i růst nespokojenosti obyvatel. Připomeňme, že drahé potraviny se považují za jeden ze spouštěčů Arabského jara...


*** TRHY ***

Koruna

Koruna se na počátku nového týdne držela plus mínus na úrovních z konce týdne minulého. Prostor pro výraznější ztráty je shora zjevně omezen intervencemi ČNB. Pohybu dolů naopak brání přetrvávající globální napětí.

Zahraniční forex

Eurodolar se stabilizoval na úrovni 1,09, když euro i v paritě se švýcarským frankem již dále neoslabuje, a to navzdory tomu, že Rusko (západní Evropě) poprvé pohrozilo, že uvalí embargo na vývoz plynu (efektivně vypne Nord Stream I.).

Zdá se, že dalším důležitým mezníkem může být čtvrtek, kdy bude nejen zasedat ECB a bude zveřejněna americká inflace (za únor), ale v Turecku se také sejde ruský a ukrajinský ministr zahraničí.

Zlotý je stejně jako ostatní měny v Evropě těžce zkoušenou měnou, když všichni dobře vědí, že Polsko je hlavním asistujícím konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Drastické oslabení polské měny samozřejmě zkomplikovalo situaci NBP, která již před ruskou invazí musela čelit velmi vysoké inflaci. Dnes zasedá NBP a ještě v pátek se všeobecně očekávalo, že zvedne sazby “jen” o 50 bazických bodů. Nicméně v situaci, kdy pár EUR/PLN atakuje neuvěřitelnou hodnotu 5,0 a páteční devizová intervence nezabrala, si lze představit agresivnější počínání. Pokud dnes zvýší svoji hlavní úrokovou sazbu o +100 (a více) bazických bodů, tak to nebude moc velké překvapení.

Ropa

Ropa včera vyskočila kvůli vyhlídce na zákaz ruských dodávek, přičemž cena ropy Brent vzrostla až na 139 dolarů za barel, než se obchodovala blíže 125 dolarům.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688