Redakce (Kurzy.cz)
Komodity  |  07.02.2022 09:34:59

Cena rohlíku roste, přesto stále nepokrývá náklady


Neustále se zvyšující ceny vstupních surovin, pohonných hmot a energií se odrážejí i v cenách pekařských a cukrářských výrobků. Dle dat Svazu pekařů a cukrářů v České republice se cena běžného rohlíku zvýšila o 15 %. I přesto jsou ceny pečiva v ČR nadále jedny z nejnižších v rámci zemí EU.

Od podzimu loňského roku se náklady na výrobu pekařských výrobků spojené s růstem cen vstupních surovin, pohonných hmot a energie směrem k maloobchodním odběratelům nejvíce projevily u základních produktů, jako jsou rohlík, houska či chléb Šumava, kde se zvýšily v průměru o 10–15 %. „Je ovšem třeba si uvědomit, že ceny tohoto sortimentu dlouhodobě stagnovaly, jak vyplývá i z dat Českého statistického úřadu. Proto je musely pekárny uvést do souladu s rostoucími náklady. U dražších výrobků typu jemného a sladkého pečiva byl cenový nárůst o něco vyšší, v rozmezí 10–20 %,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v České republice.

„Na základě šetření mezi členskými pekárnami jsme zjistili, že v meziročním porovnání s lednem 2021 činí nárůst vstupních nákladů více než 30 %, bohužel se to zatím nepodařilo promítnout do cen. Nárůst dodavatelských cen z pekáren k prodejcům (řetězce, nadnárodní i místní, nezávislý trh) byl u rohlíku a chleba jen 10 až 15 %. Snižování nákladů (vstupních cen surovin, energií a PHM) je zatím v nedohlednu, proto lze očekávat, že pekárny budou muset na tuto situaci reagovat,“ doplňuje Hlavatý.

 

Dramatický růst nejdůležitějších vstupních nákladů

Pekaři jsou nuceni do cen svých výrobků promítnout skutečnost, že meziročně došlo ke skokovému nárůstu cen prakticky všech vstupních nákladů, zejména pak:

 

·         Energie: pekařina je energeticky velmi náročný byznys, tvrdě ji proto postihl růst cen elektřiny (o 50–120 %) a zemního plynu (o 50–150 %).

·         Suroviny: výrazně podražila základní pekařská surovinamouka (o 50 %), zvýšila se také cena tuků a olejů (o cca 100 %), nahoru šly ceny másla a cukru, zdražily i veškeré služby pro pekaře a také obalový materiál (o cca 25 %).

·         Pohonné hmoty: pekárnám, které několikrát denně zavážejí obchody, výrazně stouply náklady zvýšením cen pohonných hmot (o cca 30 %).

·         Mzdové náklady: majitelé pekáren museli reagovat na situaci na pracovním trhu a zvýšit mzdy svým zaměstnancům, aby si je udrželi a zajistili tak výrobu a rozvoz pečiva.

 

Podle statistik z října 2021 se cena pečiva za jeden kg pohybovala v ČR těsně pod hranicí 1 eura, nižší byla v rámci EU pouze Litvě, Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku. Naproti tomu hranici 2 eur za kg pečiva překročily Itálie, Rakousko a Finsko.

 

TZ Svaz pekařů a cukrářů v ČR

.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688