ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  03.09.2021 00:00:00

Průměrná mzda v Královéhradeckém kraji v 1. pololetí vzrostla o 9,0 % a dosáhla částky 35 209 Kč

 

Průměrná měsíční mzda zaměstnanců v Královéhradeckém kraji dosáhla v 1. pololetí částky 35 209  a byla čtvrtá nejvyšší mezi kraji. Oproti stejnému období roku 2020 činil nominální růst 9 %, reálný 6,3 %. Ve srovnání s republikovým průměrem bylo tempo růstu o 1,7 procentního bodu vyšší a mezi kraji bylo druhé nejvyšší. Průměrný počet zaměstnanců se meziročně snížil o 0,7 % na 195,2 tis. osob.

 

Za šest měsíců letošního roku dosáhla podle předběžných výsledů průměrná hrubá měsíční nominální mzdaKrálovéhradeckém kraji hodnoty 35 209 (osoby přepočtené na plně zaměstnané), což je o 2 922 více než ve stejném období minulého roku. V porovnání s 1. pololetím 2020 se nominálně zvýšila o 9 %. Tempo růstu bylo oproti průměru ČR vyšší o 1,7  procentního bodu a mezi kraji bylo druhé nejvyšší. V rámci celé ČR byl zaznamenán nejvyšší nominální nárůst v Kraji Vysočina, naopak nejpomaleji mzdy rostly v hl. m. Praze a Středočeském kraji.

 

 

Průměrná hrubá měsíční mzdaKrálovéhradeckém kraji zaostala za průměrem České republiky o 1 598 , nejvyšší mzda byla tradičně vyplácena v hl. městě Praze (45 336 ) a Královéhradecký kraj za ní zaostal o 10 127 . Praha převyšovala průměrnou mzdu České republiky o 23,2 %. Vyšší průměrná mzda než republikový průměr byla také ve Středočeském kraji (37 598 ). Ve srovnání s ostatními kraji se Královéhradecký kraj výší průměrné mzdy v 1. pololetí 2021 zařadil na 4. příčku. Nejnižší mzda byla vyplácena v kraji Karlovarském (31 881 ) a Zlínském (32 427 ).

Výši reálných mezd ovlivňuje vedle úrovně nominálních mezd i vývoj inflace. Spotřebitelské ceny v 1. pololetí průměrně vzrostly v ČR o 2,5 %, reálný růst mezdKrálovéhradeckém kraji tak představoval 6,3 %, což bylo o 1,6 procentního bodu nad průměrem ČR. Mezi kraji to byl druhý nejvyšší růst. Nejvyšší růst reálných mezd byl zaznamenán v Kraji Vysočina (o 6,6 %), naopak nejnižší růst reálných mezd byl zaznamenán v hl. městě Praze (o 2,9 %) a Středočeském kraji (o 3,6 %).

V 1. pololetí zaměstnávaly subjekty s pracovištěm v Královéhradeckém kraji celkem 195,2 tis. osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané). Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 se počet zaměstnanců snížil o 1,4 tis. osob, což je relativní pokles o 0,7 %. Úbytek počtu zaměstnanců byl zaznamenán ve všech krajích s výjimkou hl. města Prahy a Středočeského kraje, ve kterých byl evidován nárůst počtu zaměstnanců o 3,1 tis., resp. o 2,6 tis. Naopak nejvyšší pokles byl v absolutním i relativním vyjádření zaznamenán v Moravskoslezském kraji (o 7,7 tis. osob, resp. 1,8 %).

 

V samotném 2. čtvrtletí letošního roku činila průměrná měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v Královéhradeckém kraji 37 406 , což je 4 672 více než ve stejném období roku 2020. V mezikrajském srovnání se jedná o třetí nejvyšší průměrnou mzdu. Nejvyšší mzda byla evidována v hl. městě Praze (46 163 ) a Středočeském kraji (39 832 ). Naopak nejnižší mzdy pobírali zaměstnanci v Karlovarském a Zlínském kraji. Meziročně mzdy ve 2. čtvrtletí 2021 vzrostly ve všech krajích. Meziroční nominální tempo růstu v Královéhradeckém kraji bylo 14,3 %, což je v porovnání s republikovým tempem o 3 procentního bodu rychlejší a zároveň nejvyšší mezi kraji. Nejpomaleji rostly mzdy v hl. městě Praze. Spotřebitelské ceny se ve 2. čtvrtletí zvýšily v průměru v ČR o 2,9 %, reálně tak mzdakraji vzrostla o 11,1 %. Celorepublikové reálné navýšení mezd bylo 8,2 %.

Ve druhém čtvrtletí zaměstnávaly subjekty s pracovištěm na území kraje celkem 195,7 tis. osob (přepočteno na plně zaměstnané), což je relativní nárůst osob o 0,5 tis. osob, tj. 0,2 % a mezi kraji to byl pátý nejnižší počet.

 

 

Více informací o zaměstnancích a mzdách v Královéhradeckém kraji jsou k dispozici v menu Statistiky v odkazech Mzdy, náklady práce a Zaměstnanost a nezaměstnanost.

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové

e-mail: vera.varmuzova@czso.cz

tel.: 495 762 317

 

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.