Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Investice  |  01.08.2021 11:28:34

Co by investoři měli vědět: Kvalita ESG a růst dividend firem korelují

Akciové investory obvykle zajímají dvě věci. První je atraktivní výnos, druhou potenciál růstu dividend. Analýza společnosti Fidelity International přitom prokázala souvislost mezi tím, jak se společnost zabývá udržitelností, a historickým růstem dividend. Minulá výkonnost samozřejmě není zárukou vývoje budoucnosti, ale data naznačují, že lídři v oblasti ESG s větší pravděpodobností nabídnou atraktivní míru růstu dividend i v dlouhodobém horizontu, a to v různých scénářích hospodářského vývoje.

Silný vztah mezi historickým růstem dividend a kvalitou ESG

Pro růst dividend jsou důležité faktory jako konkurenceschopnost firmy a její koncové trhy. Stejně tak je důležitý udržitelný obchodní model a schopný manažerský tým. Analýza ratingů udržitelnosti (hodnotící přibližně 4 900 společností na škále od A do E), kterou provedla společnost Fidelity, ukazuje silný vztah mezi historickým růstem dividend a kvalitou ESG.

Společnosti s ratingy udržitelnosti na úrovni A mají v průměru nejvyšší úroveň historického růstu dividend, a to více než 5 % za rok, zatímco akcie firem s hodnocením D a E nabízejí nejnižší průměrnou úroveň růstu. Tento vztah není úplně lineární, protože menší vzorek akcií s hodnocením E zkresluje medián více než v ostatních hodnocených skupinách.

Medián dividendového výnosu podle analýzy ratingů udržitelnosti od Fidelity

Nicméně vztah zpozorovatelný je. Proč existuje? Dobrý management environmentálních a sociálních rizik (a příležitostí) obvykle pomáhá společnostem vyhnout se vyšším regulačním nákladům, soudním sporům, úpadku značky a znehodnocení aktiv. Kvalitní řízení firmy (corporate governance) tak snižuje rizika spojená s nadměrným zadlužením nebo rizikovými fúzemi a akvizicemi, které mají nepříznivý dopad na hodnotu firmy. To chrání zisky a umožňuje jejich výplatu akcionářům ve formě dividend.

Vliv udržitelnosti odvětví

Společnosti v odvětvích, která mají chronické problémy s udržitelností – ať už jsou dobře řízeny, nebo ne –, mohou čelit slabšímu růstu dividend. Například ropné koncerny Shell a BP loni výrazně snížily výplaty dividend, aby mohly financovat přechod na aktiva s nižšími emisemi uhlíku. Další energetické společnosti mohou následovat jejich příkladu, a vyhovět tak množícím se výzvám ke zvýšení investic do obnovitelných zdrojů energie.

Naproti tomu podniky poskytující služby, které využívají obnovitelné zdroje energie, těží z regulačních a investičních pobídek. Společnost Enel, která jako jedna z prvních investovala velké peníze do obnovitelných zdrojů energie a která je největším dodavatelem energie z obnovitelných zdrojů na světě, se zavázala k 7% ročnímu růstu dividend do roku 2023. V úplně jiném odvětví je to společnost Unilever, kterou Fidelity také vysoce hodnotí z hlediska udržitelnosti. Unileverdobré výsledky v oblasti dlouhodobého růstu dividend (přibližně 6 % ročně za posledních 20 let).

Lídři v ESG a atraktivní dividendové výnosy

Vzhledem k vynikajícím vyhlídkám růstu dividend by se dalo očekávat, že akcie firem s vysokým hodnocením udržitelnosti se budou obchodovat s výrazně nižšími dividendovými výnosy. Pro investory hledající pravidelný příjem je povzbudivé, že tomu tak není. Rozdíl ve výnosech mezi akciemi s nejvyšším a nejnižším hodnocením ESG je mírný a v kontextu tak širokého investičního spektra, jako jsou globální akcie, jistě zvládnutelný. Někteří lídři v oblasti ESG dokonce nabízejí výnosy, které se vyrovnají nebo převyšují výnosy akcií s nižším hodnocením. Například společnost Enel v současnosti nabízí dividendový výnos kolem 4,5 % a Unilever kolem 3,5 %.

Jednou z proměnných ovlivňujících dividendový výnos je výplatní poměr, který odráží postoj k alokaci kapitálu. Správná úroveň výplatního poměru bude záviset na specifických faktorech společnosti, jako je potřeba reinvestic, aby se zajistila odolnost franšíz a řízení zadluženosti. Rozumné vyplácení dividend (které zohledňuje dlouhodobou perspektivu) je nicméně znakem dobrého řízení firmy, protože pomáhá spojit akcionáře s vedením a snižuje riziko, že se zájmy vedení a akcionářů rozejdou.

Druhou proměnnou je ocenění společnosti. To může být ovlivněno mnoha (i vzájemně propojenými) faktory, včetně očekávání růstu, nákladů na kapitál a nálady investorů. Investoři se zájmem o kvalitní ESG mají tendenci být obezřetní vůči akciím, u nichž jsou výnosy vysoké právě v důsledku nízkého ocenění, které zhusta odráží neudržitelnost obchodních modelů. Úroveň výplat dividend u takových společností pravděpodobně nebude zachována. Například tabákový průmysl je odvětvím s vysokými výnosy, kde obavy z dopadů na zdraví a regulace přináší pochybnosti ohledně dlouhodobé udržitelnosti dividend a růstového potenciálu.

Firmy s kvalitním ESG by však měly být schopny zachovat dividendy na udržitelnější úrovni a podle analýzy Fidelity nabízejí lepší potenciál růstu dividend v čase. Toto zjištění lze doplnit jako další pozitivum k tomu, že lídři v oblasti ESG překonávali společnosti se slabžm ESG během propadu a následného oživení na trzích během pandemie. Hodnocení ESG tak může pomoci identifikovat společnosti se silnými charakteristikami v této oblasti, přičemž jejich větší zahrnutí do portfolií může pomoci zvyšovat výnosy z těchto košů investic.

Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út 23:50  21. září: Tohle potřebujete vědět (nejen) o úterním obchodování v USA Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Út 21:00  Universal Music vstoupil na burzu s velkým úspěchem Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Út 17:08  Koruna v zajetí domácích a globálních faktorů (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.