MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Ze světa  |  26.07.2021 13:30:00

Ministři financí schválili další 4 plány obnovy za 12,2 miliardy eur, řešili balíček proti praní špinavých peněz - Ecofin

Hlavním bodem videokonferenčního jednání ministrů financí EU v rámci Rady Ecofin bylo schválení dalších čtyř národních plánů obnovy. Se svými protějšky diskutovala Alena Schillerová také o novém evropském balíčku opatření proti praní peněz a financování terorismu.

Ve druhém kole schvalování národních plánů obnovy byly ministry financí schváleny plány Slovinska, Litvy, Chorvatska a Kypru. Celkem dosahují hodnoty 12,2 mld. EUR. Na prvním červencovém jednání Rady Ecofin se schválilo 12 plánů za 392,7 mld. EUR. Celkový objem finančních prostředků připravených v nástroji na podporu oživení a odolnosti (RRF) činí 672,5 mld. EUR.

Dnes jsme na Radě Ecofin projednali čtyři objemově menší plány obnovy. Ten český schválila Evropská komise minulý týden s tím, že naplňuje požadovaná digitální a environmentální kritéria. Na program jednání Rady by měl být zařazen hned na začátku září, protože v srpnu Rada nezasedá,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová a dodává: „Po schválení členskými státy budeme připraveni začít čerpat finanční prostředky. V rámci předfinancování bychom mohli ještě letos získat 13 procent z celkových 180 miliard, tedy zhruba 23,4 miliard korun,“ odhaduje Alena Schillerová.

Česká republika by měla z mimořádného krizového fondu Evropské unie v letech 2021-2026 získat 7,1 miliardy EUR, tedy zhruba 180 miliard korun. Peníze by měly jít na investiční projekty v oblasti digitalizace, klimatické udržitelnosti, vědy a vzdělání, ale třeba i na výstavbu onkologických center.

Na jednání probrali ministři financí také návrh nové legislativy v boji proti praní špinavých peněz. V rámci evropského tažení proti legalizaci nezákonných zisků a financování terorismu navrhuje Evropská komise zefektivnit spolupráci národních úřadů, omezit nejvyšší částku transakcí v hotovosti na 10 tisíc EUR (tedy přibližně 255 tisíc ) a vytvořit společný Úřad proti praní špinavých peněz (AMLA). Nový orgán by dohlížel na dodržování pravidel a také sledoval operace finančních institucí, u kterých hrozí případná nelegální operace.

Obecně jsem k zakládání nových úřadů spíše rezervovaná, ale pokud budou jasně definované pravomoci a spolupráce s národními orgány, jsem připravena o návrhu diskutovat. Samotný boj Komise proti praní špinavých peněz každopádně jednoznačně podporuji. Tím spíše, že naše země patří v oblasti potírání těchto praktik k evropským premiantům,“ uzavírá Alena Schillerová.

Finanční analytický úřad (FAÚ) předložil tento měsíc prostřednictvím Ministerstva financí vládě ke schválení Zprávu o druhém kole procesu národního hodnocení rizik v oblasti praní peněz a financování terorismu. Česká republika je tak mezi prvními zeměmi, které již zvládly druhé kolo zpracovat. Tzv. top AML hrozby jsou podle zprávy podvodná jednání a daňová trestná činnost s navazující praním peněz, praní zahraničních výnosů či hospodářská trestná činnost související s klientelismem.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.