mpsv.cz (MPSV)
Dávky a příspěvky  |  01.07.2021 14:57:00

Ode dneška se náhradní výživné stává realitou. Mám na výživné nárok? Kolik můžu dostat? Jak mám postupovat? Kdy dostanu peníze?

Náhradní výživné vstupuje do reálného života. Po 15 letech boje o něj, začne  konečně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, kterým druhý z rodičů neplatí  stanovené výživné, a to i přes soudní vymáhání. Tento problém přitom není nijak  ojedinělý, týká se přinejmenším 24 tisíc dětí. Žádat o novou dávku lze od dneška na  Úřadu práce ČR (ÚP ČR).  

„Děti nemůžou vyrůstat s pocitem, že na ně jeden z rodičů kašle a my všichni tomu jenom  přihlížíme. O náhradní výživné jsme museli svést tvrdý boj a vyslechnout si od opozice  často velmi hloupé rady, jako například že si ženy mají lépe vybírat, s kým mají děti. Jsem proto hrozně moc ráda, že se výživné podařilo prosadit a ode dneška pomůže napjatým rozpočtům samoživitelů a samoživitelek, kteří od partnera nedostávají, co jim určil soud,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

Mám na výživné nárok? 

Aby vznikl nárok na náhradní výživné je nutné splnit tyto podmínky: 1. musí být soudem stanovené výživné nebo schválená dohoda o výživném 2. dítě musí být nezaopatřené 

3. dítě musí mít trvalý pobyt i bydliště v České republice 

4. musí být zahájen proces vymáhání dlužného výživného 

Kolik můžu dostat? 

Náhradní výživné odpovídá soudem stanovené výši. Tedy nedostáváte-li od druhého  rodiče celou částku, dostanete tolik, kolik soud určil. Maximálně však 3 000 měsíčně.  Jestli dostáváte jen část soudem stanoveného výživného, dorovná se Vám nezaplacená  část, rovněž maximálně do 3 000 měsíčně. Pokud povinný rodič platí výživné  nepravidelně v různých částkách, v takovém případě se vypočítá průměr neplaceného  výživného za poslední 4 měsíce. 

Jak mám postupovat? 

Se vším jsou Vám připraveni pomoci zaměstnanci a zaměstnankyně ÚP ČR. Pokud si  nejste jistý/á, obraťte se na příslušné pracoviště ÚP ČR v místě Vašeho bydliště.  

Důležité je vyplnit formulář, který je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva  práce a sociálních věcí nebo v tištěné podobě na všech kontaktních pracovištích  ÚP ČR. Následně je třeba doložit všechny potřebné dokumenty. Jejich seznam je  k dispozici ZDE.  

Kdy dostanu peníze? 

Jestliže ÚP ČR schválil náhradní výživné, dostanete výplatu v následujícím měsíci.  Tedy například v srpnu za červenec nebo v září za srpen.  

Pokud dostáváte od druhého rodiče většinu výživného a chybí Vám do celé částky méně  než 100 , vyplatí vám dlužnou částku ÚP ČR jednou za 4 měsíce.

Budu muset něco dokládat i v průběhu pobíraní této dávky

Po schválení žádosti je nutné každé 4 měsíce dokládat, jak bylo povinným rodičem  hrazeno výživné v uplynulých 4 měsících. Kdyby se něco změnilo dříve (např. byla  zastavena exekuce nebo výkon soudního rozhodnutí, dítě přestalo být  nezaopatřené), musíte tuto informaci nahlásit na ÚP ČR nejpozději do 8 dnů!  Vyplacené náhradní výživné za měsíce, ve kterých nebyly splněny podmínky  nároku, bude nutné vrátit. 

Jak dlouho můžu náhradní výživné pobírat? 

Máte nárok na náhradní výživné až 24 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba, po  kterou druhý z rodičů neplatí alimenty. Když například 4 měsíce náhradní výživné  pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete  výživné pobírat dalších až 20 měsíců.  

Ke stažení

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.