Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Tiskové zprávy  |  15.06.2021 16:00:29

Tři čtvrtiny hráčů v Česku si myslí, že hraní videoher rozvíjí důležité dovednosti

Až 73 % českých hráčů vnímá přínos počítačových her pozitivně. Dle 76 % z nich rozvíjí hraní her strategické myšlení. V rámci průzkumu [1] G2A – online tržiště s herními tituly – označilo 2 500 českých respondentů za výhody gamingu také zdokonalování se v cizím jazyce nebo zlepšení postřehových schopností a paměti. Pomocí videoher mohou navíc hráči pracovat i na svých komunikačních dovednostech nebo týmové spolupráci. Schopnost propojovat jednotlivce i komunity prokázala řada online titulů i během pandemie. Respondenti jsou také přesvědčeni, že hráči najdou snazší uplatnění například v IT segmentu či softwarových oborech. Podle dat G2A Academy ví o výhodách hraní her u dětí až tři čtvrtiny rodičů. Pozitivní vlivy videoher potvrzuje také řada odborných studií.

Rozvoj strategického myšlení, lepší jazyková vybavenost nebo větší potenciál pro týmovou spolupráci. Dovednosti, bez kterých se neobejde žádný průměrný životopis, dnes především generace ve věku 15-25 let získává hraním videoher. Jak ukázal průzkum G2A, dopad počítačových či konzolových her hodnotí pozitivně až 73 % českých hráčů – polovina z nich pak dokonce velmi pozitivně. „Lidé, kteří mají s videohrami alespoň příležitostnou zkušenost, je již nevnímají jen jako nástroj k zábavě. Hráči totiž dnes mohou pracovat na svých logických dovednostech i jazykové výbavě napříč bezpočtem titulů. Hraní her se aktivně věnuje i většina z našeho více než 200členného technologického oddělení. Zkušenosti získané touto cestou jsou pro ně nesmírně užitečné,“ říká Przemysław Tarczyński, vedoucí technologického oddělení G2A.

Lepší jazyk i nové kontakty

Škálu dovedností, kterou mohou hráči díky videohrám získat, dokládají i závěry průzkumu. Respondenti měli možnost označit jeden či více pozitivních vlivů her – volili především rozvoj strategického myšlení (76 %), zdokonalování se v cizím jazyce (75 %), ale také lepší postřeh
(69 %) a paměť nebo koncentraci (57 %). Naopak negativní aspekty hraní her uvedla jen zhruba desetina všech respondentů, nejčastějším problémem byl nedostatek pohybu a bolesti zad.

S pomocí počítačových her mají hráči možnost vylepšit i své jemné dovednosti. „Představa hráče, který se s pomocí počítače izoluje od okolního světa, už dávno neplatí. Pro polovinu z respondentů je důležitým přínosem videoher i rozvoj komunikačních dovedností nebo týmové práce. Především díky rostoucí popularitě online titulů se tak z hraní stává i příležitost k síťování nebo seznamování se s novými komunitami,“ dodává Piotr Radzięda, Community Team Leader G2A, a připomíná, že během pandemie, kdy se počet hráčů videoher nad 35 let v Česku zdvojnásobil, představovaly online hry také způsob, jak zůstat v kontaktu a trávit čas s blízkými nebo s kolegy. Podle statistik G2A Academy hraje hry online s přáteli alespoň 45 % hráčů.

Přínos podložený výzkumem

Pozitivním přínosem videoher si nejsou jisti jen sami hráči. O vzdělávacím potenciálu her u dětí je podle průzkumů přesvědčeno až 75 % rodičů. Vyplývá to z dat výukové platformy G2A Academy, kterou vedou odborníci na studium počítačových her, doktoři Adam Flamma a Szymon Makuch. K rozvoji prostorového vnímání, plánování, postřehu i schopnosti rychle se přizpůsobit náhlým změnám situace ale mohou přispět různé herní žánry bez ohledu na věk hráče. Souhlasí i další odborníci. Výzkum vědců z American Psychological Association například potvrdil pozitivní přínos videoher v kognitivní, motivační, emoční i sociální rovině. [2] Podle závěrů společné práce finských a amerických vědců mají navíc hry unikátní schopnost zaujmout a vytvářet výzvy, které se svou náročností umí přizpůsobit pokročilosti hráčů. Ti se tak snáze učí vytvářet komplexní strategie nebo se lépe soustředit. [3]

Nová generace digitálních lídrů

Videohry mají navíc zásadní vliv na rozvoj dovedností a know-how ve světě, který prochází stále zrychlující digitalizací. Digitální technologie dnes ostatně i u nás tvoří stále významnější součást ekonomiky. Jako jednu z výhod gamingu uvedlo bezmála 40 % respondentů i větší zájem o odvětví IT nebo software developmentu – podle téměř čtvrtiny dotazovaných mají navíc hráči v podobných oborech kariérní výhodu. „V Česku je potřeba položit základy k tomu, aby zde mohla vzniknout nová generace digitálních lídrů, kterou technologie baví, ale především jim rozumí. V tomto směru si videohry zaslouží více uznání, než se jim momentálně dostává,“ uzavírá Przemysław Tarczyński za G2A.

  

  

 


G2A.COM je největší globální internetové tržiště na světě, zaměřené na prodej počítačových a konzolových her spolu s herním příslušenstvím, hardwarem a softwarem, to vše na jednom místě. Díky němu je gaming bezpečnější, jednodušší a dostupnější. Firma G2A.COM zprostředkovává platformu pro prodej i nákup více než 20 milionům hráčů po celém světě. G2A.COM se aktivně zapojuje do práce s herní komunitou a snaží se zvyšovat obecné povědomí o kladných stránkách gamingu.


[1] Průzkum mezi zákazníky online herního tržiště G2A ve věku nad 15 let na téma ‚Vliv videoher na hráče‘. Průzkum probíhal od 13. do 25. května 2021 ve formě online dotazníku.

[2] Výzkum publikovaný v ak. časopise American Psychologist: https://psycnet.apa.org/record/2013-42122-001

[3] Výzkum publikovaný v akademickém časopise Computers in Human Behavior: https://www.researchgate.net/publication/280294047_Challenging_games_help_students_learn_An_empirical_study_on_engagement_flow_and_immersion_in_game-based_learning

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:

Út 13:58  Komerční banka získala mezinárodní cenu za kryté dluhopisy Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
19.07.2021  Covid mění plány dovolených Markéta Höfferová (Kurzy.cz)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.