cnb.cz (ČNB)
Úrokové sazby  |  30.04.2021 12:07:02

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR (30.4.2021)

Březen 2021

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v březnu největší změny u vkladů s dohodnutou splatností. U nefinančních podniků se jednalo o podobné změny.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností snížila o 0,13 procentního bodu na 0,45 %. Úroková sazba jednodenních vkladů stagnovala na únorových 0,09 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se nezměnila a dále zůstává na listopadových 0,02 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou nepatrně poklesla, a to na hodnotu 1,14 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků snížila o 0,09 procentního bodu na 0,12 %. V případě jednodenních vkladů sazba stagnovala na hodnotě 0,03 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech se také nezměnila a dále setrvává na červencových 0,03 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) poklesla na 0,12 %.

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v březnu k nejvýraznější změně u úvěrů na spotřebu. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem nad 30 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba snížila na 2,83 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně poklesla o 0,51 procentního bodu na 6,96 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba nepatrně snížila na 2,06 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření rovněž poklesla, a to na hodnotu 2,89 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů nepatrně poklesla na 1,98 %, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,44 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů se snížila, a to na 2,84 %. Úroková sazba z kreditních karet poklesla na 18,12 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nárůstu úrokové sazby na 11,98 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo ke snížení úrokové sazby na 1,96 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. se mírně zvýšila na 3,48 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. poklesla na 2,47 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. se snížila o 0,42 procentního bodu na 1,84 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se nepatrně snížila na 2,38 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů stagnovala na únorových 2,60 %.

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v březnu měnily pouze nepatrně, u nefinančních podniků byly změny totožné.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem se v březnu měnily v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly podobné změny.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem poklesla na 3,34 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení se nepatrně snížila na 2,45 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů rovněž poklesla, a to na 2,29 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů se snížila na 8,59 % a sazba z ostatních úvěrů také poklesla, a to na 3,36 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům se nepatrně snížila na 2,53 %. U úvěrů se splatností do 1 roku se sazba zvýšila na 2,45 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let poklesla, a to na 2,79 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let se také snížila, a to na hodnotu 2,47 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:

Čt 13:51  BREAKING: BoE ponechala úrokové sazby beze změny X-Trade Brokers (XTB)
Čt 11:09  Změnu sazeb ČNB dnes nečekáme Research (J&T BANKA)
Čt   9:49  Nová prognóza zatím “nerozhoupe” ČNB k akci ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.