MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Daně a účetnictví  |  29.04.2021 10:00:00

Finanční analytický útvar zajistil v roce 2020 3,9 miliardy korun

Finanční analytický úřad (FAÚ) v roce 2020 zajistil z podvodných transakcí prostředky ve výši cca 3,9 mld. , což představuje meziroční nárůst o cca 1,6 mld. . FAÚ loni uložil pokuty ve výši cca 2,7 mil. . Úřad v roce 2020 obdržel celkem 4 860 podnětů k zahájení šetření, přičemž podal 426 trestních oznámení. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes úřad zveřejnil.

Výsledky finančního analytického úřadu za loňský rok jsou vynikající. Loni se úřadu podařilo zajistit z podvodných transakcí přes 3,9 miliardy korun. Výrazně mu napomohla také těsnější spolupráce se zahraničními finančními zpravodajskými jednotkami i úzká součinnost s Finanční správou, Celní správou, Policií a tajnými službami. Boj proti praní špinavých peněz je naší dlouhodobou prioritou. Vyšší efektivitu očekáváme díky novele zákona proti o praní špinavých peněz a financování terorismu, která je účinná od ledna letošního roku,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

V roce 2020 přijal FAÚ celkem 4 860 oznámení o podezřelých obchodech. Je to nejvyšší číslo v celé historii této finanční zpravodajské jednotky. Oproti loňskému roku přijal FAÚ o 906 oznámení více. „Počet přijatých oznámení rapidně narostl především díky rozšíření okruhu oznamujících subjektů. Významnou měrou se na tomto nárůstu podílela také zvýšená reportní aktivita některých sektorů povinných osob, především z bankovního sektoru,“ vysvětluje ředitel FAÚ Libor Kazda.

Orgánům činným v trestním řízení loni FAÚ podal celkově 426 trestních oznámení, z tohoto počtu bylo 261 trestních oznámení se zajištěním finančních prostředků. Dále FAÚ poskytl v průběhu roku 2020 Policii ČR celkem 391 informací významných pro výkon její činnosti.

V rámci intenzivní spolupráce s oběma správci daně - s Finanční správou a Celní správou - FAÚ postoupil 2 304 informací na Generální finanční ředitelství a 140 na Generální ředitelství cel s podezřením na porušení daňových či celních předpisů. Experti z FAÚ tak mají nezanedbatelný podíl na úspěšném výběru daní. Také většina velkých případů Daňové Kobry je realizována v úzké součinnosti s FAÚ, který mnohdy bývá i zdrojem počátečního podnětu ke zpracování případu.

FAÚ se v posledních letech také zaměřuje zneužití virtuálních aktiv podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (tzv. AML zákon). Za rok 2020 FAÚ evidoval celkem 140 případů. Z tohoto počtu došlo k prokázanému zneužití virtuálních měn v 58 případech. Ve 47 případech bylo podáno trestní oznámení a z toho ve 33 případech došlo k zajištění finančních prostředků. Z celkového počtu podaných trestních oznámení ze strany FAÚ tak segment zneužití virtuálních měn představuje cca 11% podíl.

Ve zveřejněné výroční zprávě FAÚ je uvedena celá řada anonymizovaných kauz, které se v uplynulém roce podařilo úřadu odhalit. Jedná se například o tyto případy:

  • FAÚ podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu, kdy jednatel české s. r. o. nabízel prostřednictví této společnosti, která byla tzv. „alternativním fondem“, a nabízela potenciálním investorům značné a nereálné zhodnocení vložených finančních prostředků ve výši 30 % až 100 % prostřednictvím investic na světových burzách. Z výpisů z účtů této společnosti vyplývalo, že přijaté prostředky ve výši 1 miliardy korun určené k dalšímu zhodnocení byly používány na nákupy luxusních automobilů a zboží, nemovitostí v ČR i v zahraničí, vybírány v hotovosti, převáděny na soukromé účty jednatele společnosti a dalších spolupachatelů nebo z nich byly hrazeny luxusní rekreační zahraniční cesty apod. Společnost současně vyplácela i deklarované značné zhodnocení, přičemž z transakcí na účtech společnosti bylo zřejmé, že toto zhodnocení je vypláceno výhradně z nově příchozích vkladů. Činnost tak vykazovala typické znaky Ponziho schématu. FAÚ následně zamezil dalšímu nakládání s výnosy z této trestné činnosti na účtech ve výši přesahující 1 miliardu korun. V rámci rozsáhlé realizace byly obviněny tři osoby ze zvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného ve spolupachatelství a byl zajištěn movitý i nemovitý majetek přesahující 1,3 miliardy korun v podobě peněžních prostředků, nemovitostí, vozidel a dalších cenností. Celková způsobená škoda, kterou utrpělo několik tisíc poškozených osob, byla prozatím vyčíslena na více než 2,3 miliardy korun. Věc je dále předmětem trestního řízení a obviněným osobám hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.
  • Šetřením podezřelého obchodu na účtech tuzemské právnické osoby byly detekovány vysoké příchozí platby z účtů, vedených v Ruské federaci. Zdroj prostředků byl detekován v Ruské federaci, a to na základě spolupráce s partnerskou zahraniční finanční zpravodajskou jednotkou. Prostředky měly být dále organizovanou skupinou umístěny v evropském prostoru, a to tím způsobem, že po konverzi na jinou měnu měly být přeposlány prostřednictvím tuzemského účtu na švýcarský účet vedený pro tzv. „offshorovou“ společnost. K zamezení v pokračování legalizace výnosů z trestné činnosti FAÚ zajistil prostředky možnému spolupachateli na jeho účtech, a to ve výši převyšující částku 700 mil. CZK.
  • FAÚ v roce 2020 obdržel urgentní žádost od zahraniční partnerské jednotky ohledně osoby, která je v zahraničí šetřena v souvislosti se zvlášť závažnou trestnou činností související s organizovanou činností osob a společností, podílejících se na daňové trestné činnosti velkého rozsahu. Tato osoba byla hlavním organizátorem vytvoření karuselového řetězce zahraničních společností sídlících v zemích EU, prostřednictvím něhož docházelo k neodvádění a krácení DPH a neoprávněnému čerpání odpočtů DPH, pocházejících z obchodování s pohonnými hmotami. Část výnosů z této trestné činnosti byla převedena na bankovní účet této osoby vedený v České republice. Ze strany FAÚ bylo přistoupeno k blokaci finančních prostředků (výnosu z trestné činnosti) na tomto bankovním účtu, podáno trestní oznámení a vyrozuměna zahraniční partnerská jednotka. Celkem bylo zajištěno cca 104 mil. CZK.

 

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.