Export (export.cz)
Studium  |  21.04.2021 15:29:09

Letecký a kosmický průmysl – webinář o příležitostech pro české firmy nejen v USA a Kanadě

Ministerstvo zahraničních věcí ČR organizuje ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno webinář o leteckém a kosmickém průmyslu v USA a Kanadě. Webinář se bude konat ve čtvrtek 6. května 2021 od 15:00 hodin SELČ.

 

Foto: Shutterstock

Ve spolupráci s RHK Brno pořádá Ministerstvo zahraničních věcí České republiky ve čtvrtek 6. května 2021 od 15:00 hodin online seminář pro české firmy se zaměřením na letectví, vesmírný průmysl a související obory.

V úvodu webináře se bude sektoru aerospace věnovat hlavní ekonom Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Pyszko, který představí potenciálně zajímavé cílové země pro tyto obory z pohledu českého exportu. Odbor ekonomické diplomacie následně přiblíží projekty, které na podporu aktivit českých firem v tomto odvětví realizuje.

Krajský exportní specialista Oto Hrdlička pak představí služby RHK Brno na podporu internacionalizace a související akce a projekty určené především pro podnikatele z Jihomoravského kraje.

Petr Tomášek z Moravského leteckého klastru (MLK) představí dlouhodobé aktivity MLK v tomto regionu a příležitosti u cílových zákazníků. Seznámí s evropským projektem, který do těchto států cílí a také možnosti propagace a organizace business misí.

Na webináři následně vystoupí vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví ČR ve Washingtonu Jiří Janíček, ekonomický diplomat generálního konzulátu ČR v Chicagu Tomáš Trnka a ekonomický diplomat velvyslanectví České republiky v Ottawě Jan Kubačka, kteří budou prezentovat konkrétní obchodní příležitosti v sektoru aerospace a představí také nejvýznamnější akce v regionu, na které se mohou české firmy přihlásit.

Webinář je určený českým firmám a podnikatelům ze všech regionů a jeho sledování je zdarma po předchozí registraci.

Registrace

 

USA

Letecký průmysl je jedním z odvětví, jehož výroba se stále drží v USA a odolává outsourcingu. Investují zde naopak i velké zahraniční společnosti. Očekává se, že tržby amerického leteckého průmyslu se začnou v roce 2021 po obtížném roce 2020 zotavovat. Toto oživení však bude v komerčním a v obranném leteckém průmyslu pravděpodobně nerovnoměrné. Komerční letecký průmysl byl významně zasažen pandemií COVID-19, která vedla k dramatickému snížení osobní dopravy, což následně ovlivnilo poptávku po letadlech. Ve výsledku se očekává, že se sektor komerčního letectví bude zotavovat jen zvolna a neočekává se, že by se poptávka po cestování vrátila na úroveň před pandemií dříve než v roce 2024. Sektor obrany naopak zůstane v roce 2021 stabilní, protože USA, ani většina dalších zemí, rozpočty na obranu významně nesnížily. Vzhledem k rychlému růstu vojenských a vládních operací zároveň existuje obrovský potenciál v rozvíjejícím se sektoru UAS (Unmanned Aircraft Systems). 1,4 milionu zpracovaných registrací (z toho 377 tis. pro komerční uživatele), ilustruje rostoucí úroveň poptávky po UAS ve Spojených státech. Pro české vývozce a výrobce je letecký průmysl USA, především ten komerční, i nadále jedním z nejperspektivnějších oborů. Do USA se vyváží malá letadla, motory a komponenty. Jde o trh, který je komplikovaný, ale představuje velký potenciál. Zahraniční dodavatelé by měli s postupem času uvažovat o investici do USA, aby byly jejich vztahy s klienty bližší.

Kanada

Letecký a kosmický průmysl je považován za strategické odvětví, protože významně přispívá k růstu kanadského HDP a zaměstnanosti, patří mezi přední inovativní odvětví s vysokým podílem výzkumu a vývoje a zaměstnává mnoho vysoce kvalifikovaných pracovníků. Letectví nicméně stojí, nejen v Kanadě, kvůli pandemii a opatřením proti šíření koronaviru výrazně dopadajícím na leteckou dopravu, ale i celosvětovým tlakům na redukci znečištění ovzduší, na rozcestí. Uvědomuje si to i kanadská vláda, která se významnému sektoru kanadského hospodářství snaží pomoci různými podpůrnými opatřeními a finančními nástroji. Ministryně financí v této souvislosti v rámci představení rozpočtu na rok 2021 poukázala na potřebu zlepšovat současnou úroveň technologií a zároveň investovat do nových, efektivnějších řešení, a že pokud bude letectví spojeno s obnovitelnými zdroji, zelenou energií a dalšími odvětvími, může hrát na cestě k nové, odolné a udržitelné kanadské ekonomice zásadní roli.

Další vývoj a možný návrat k předkrizovým číslům dopravy bude pozvolný a bude velmi záviset na rychlosti obnovení cestovního ruchu a důvěryleteckou přepravu. Dá se nicméně očekávat, že letecký průmysl by měl být po odeznění pandemie stále důležitým kanadským odvětvím, a tím pádem i perspektivním pro české firmy, obzvláště ty inovativní. Hlavním centrem odvětví je především Montréal a jeho okolí v provincii Québec, následovaný provincií Ontario. V sektoru existují příležitosti dodávek leteckých komponentů a výrobní spolupráce s kanadskými firmami. Příležitosti ke spolupráci se nabízejí také v oblasti výzkumu a vývoje (např. v rámci programu Technologické agentury ČR DELTA 2). Velmi perspektivními oblastmi jsou sektory UAS (Unmanned Aircraft Systems), lehkých sportovních letadel či vesmírných technologií (např. spolupráce v oblasti výroby komponentů, satelitní komunikace a výroby příslušných technologií a aplikací).


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.