Export (export.cz)
Export  |  08.04.2021 11:22:12

Dominikánská republika – nadějný trh v Karibiku

Dominikánská republika se oproti ostatním zemím v Karibiku vzpamatovává z celosvětové pandemie poměrně rychle. Představuje tedy aktuálně jednu z klíčových zemí Latinské Ameriky pro rozvoj obchodní spolupráce.

Ilustrační foto: Shutterstock

Dominikánská republika je dlouhodobě politicky stabilní a vykazuje jeden z nejvyšších růstů HDP v regionu Karibiku. V letech 2014 až 2018 dominikánská ekonomika rostla v průměru až o 6,3 % ročně. Podle odhadů Světové banky bude v letech 2021 a 2022 růst mírně zpomalen na 4,5 %, ale ekonomické dopady pandemie nejsou tak negativní jako v ostatních zemích regionu. Dominikánská republika se zaměřuje z velké části na turismus a profiluje se jako ekonomicky otevřená země podporující volný obchod. Hlavní podíl na HDP tvoří služby s více než 60 %, následně průmysl s 24 % a nejmenší podíl zaujímá zemědělství s 5,6 %.

ZASTÁNCE VOLNÉHO OBCHODU

Pro zájemce o obchodování s karibskou oblastí může být Dominikánská republika velmi zajímavým trhem. Země podporuje volný obchod a snaží se o maximální rozvoj zahraničního obchodu, například poměrně přehlednou legislativou a příznivými podmínkami pro zahraniční investory. Vytváří také zahraniční platformy a organizuje podpůrné konzultace na svých zastupitelských úřadech.  Zahraniční firmy mohou v Dominikánské republice založit svou pobočku, doporučuje se ale využít služeb místních advokátních kanceláří. Celý proces by neměl trvat déle než měsíc. Existuje několik běžných právních forem a průběh registrace je obdobný evropskému. Navzdory všem vládním snahám se ale země stále potýká s poměrně vysokou mírou korupce. Je proto dobré navázat korektní kontakty s dominikánskými partnery a věnovat pozornost všem detailům obchodní smlouvy.

Nové projekty vznikají díky výstavbě infrastruktury, budování kapacit pro rozvoj turistického ruchu i rozvoji spolupráce veřejného a soukromého sektoru – například v námořní přepravě. Dominikánská republika chce být lídrem v oblasti turismu, služeb a také v nabídce obchodních platforem pro Střední Ameriku a Karibik – vzhledem ke své poloze také pro část obchodníků z Ameriky.

V roce 2020 dominikánská vláda plánuje snížit dopravní zatížení vybudováním nových silničních spojů v hodnotě přes 164 milionů USD. Připravuje také rozšíření námořní přepravy a obnovení místního přístavu a letištního terminálu v Puerto Plata, kde plánuje investovat až 125 milionů USD. Mezi další zajímavé oblasti rozvoje patří gastronomie, rozvoj telekomunikací a vstup nových značek na trh, včetně supermarketů a spotřebního zboží.

ŠANCE PRO ČESKÉ EXPORTÉRY

Pro české exportéry nabízí Dominikánská republika uplatnění převážně v oblasti vývozu tradičních českých potravinářských a průmyslových produktů a značek, zapojení se do rozvoje a obnovy energetické infrastruktury nebo investic do turistického ruchu či zdravotnictví. Česká republika rozvoj vzájemných vztahů s Dominikánskou republikou podporuje, v roce 2019 úspěšně proběhla návštěva náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy v Santo Domingo. Velvyslanectví ČR v Havaně je k dispozici pro zájemce o vstup na tento karibský trh a ve spolupráci s Generálním honorárním konzulátem ČR v Santo Domingo poskytne prvotní informace zájemcům o spolupráci s dominikánskými partnery.

Lucie Kovandová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Havaně

Eliška Carreazo Cuadro, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Havaně


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.