mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  29.03.2021 09:10:00

Aktuální pravidla pro cestování z Finska do České republiky (29.3.2021)

Aktuální pravidla pro cestování do České republiky

22.02.2021 / 09:00 | Aktualizováno: 29.03.2021 / 09:10

Při cestách z Finska do České republiky je stanovena povinnost se před cestou podrobit antigennímu nebo RT-PCR testu, vyplnit elektronický Příjezdový formulář a po vstupu na území ČR se do 5 dnů podrobit druhému RT-PCR testu. V důsledku kritické epidemiologické situace je na území ČR zásadně omezen volný pohyb osob. V důsledku toho mohou cizinci přicestovat do ČR jen v nezbytně nutných případech - cesty do zaměstnání nebo k výkonu podnikatelské činnosti, nezbytné cesty k zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých, nezbytné cesty k lékaři či do sociálních zařízení, vyřízení neodkladných úředních záležitostí, účast na pohřbu, cesty za účelem účasti na vzdělávání. Není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel a běžné návštěvy rodiny.

V souvislosti s rizikem výskytu COVID-19 je Finsko zařazeno do kategorie zemí s vysokým rizikem (červená).

Při cestě z Finska do ČR je tak stanovena povinnost (pro cizince i občany ČR!):

- před vstupem na území České republiky disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty; akceptována je listinná i elektronická podoba potvrzení (ne sms), pokud je v něm uvedeno jméno, příjmení a datum narození adresáta;

- vyplnit elektronický Příjezdový formulář před vstupem na území ČR a při hraniční nebo pobytové kontrole předložit potvrzení o jeho vyplnění;

- po vstupu na území ČR se do 5 dnů na vlastní náklady podrobit druhému RT-PCR testu.

Do doby druhého negativního testu je nutná samoizolace. Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS.

V rámci metropolitního regionu (Helsinky a Uusimaa – HUS) si lze nově nechat vystavit certifikát v angličtině k výsledku testu na COVID provedenému v některém z veřejných zdravotnických zařízení (HUS). V nich lze test absolvovat i test si nechat vystavit zdarma (https://koronatietoni.fi/), podmínkou je ovšem mít zřízeno finské osobní číslo (henkilötunnus) a mít ve Finsku bankovní účet, tuto možnost tak mohou využít pouze osoby, které ve Finsku dlouhodobě žijí.

Uvedené povinnosti neplatí pro:

  • - osoby mladší 5 let,
  • - pracovníky mezinárodní dopravy,
  • - občany členských států EU a cizince s dlouhodobým pobytem v EU, kteří tranzitují přes ČR do 12 hod. nebo cestují do ČR na dobu nepřesahující 12 hod.,
  • - akreditované členy diplomatických misí v ČR, držitele diplomatických pasů cestující služebně a úředníky mezinárodních organizací, pokud jejich pobyt na území ČR nebo mimo území ČR nepřekročí 72 hod.
  • - pro pracovníky servisu kritické infrastruktury, jejichž výkon činnosti je v zájmu České republiky,
  • - občany členských států EU a držitele platného dlouhodobého víza, průkazu o povolení k dlouhodobému, přechodnému nebo trvalému pobytu na území ČR, kteří předloží písemné lékařské potvrzení v anglickém jazyce, a to lékařem působícím v ČR nebo v jiném členském státě EU o tom, že prodělali onemocnění COVID-19, že nemají klinické známky onemocnění a od prvního pozitivního výsledku PCR testu uplynulo alespoň 14 dní, ne však více než 90 dní; potvrzení musí obsahovat razítko, identifikační údaje lékaře a telefonické spojení (vzor potvrzení je v příloze).
  • Podrobněji zde (bod I.5).

Je zásadně omezen volný pohyb osob na území ČR. Zakazuje opustit území okresu, na jehož území má osoba bydliště, s výjimkou především cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti, nezbytných cest k zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých, nezbytných cest do zdravotnických zařízení nebo zařízení sociálních služeb, vyřízení neodkladných úředních záležitostí, účasti na pohřbu, cest za účelem účasti na vzdělávání. Volný pohyb osob zůstává omezen i v rámci jednotlivých okresů. Podrobněji zde.

Další informace k opatřením v souvislosti s šířením COVID-19 k dispozici zde.

V případě, že cestujete do/z Finska letecky přes Nizozemsko, upozorňujeme, že je v platnosti povinnost pro cestující od 13 let přijíždějící do Nizozemska letecky z rizikových zemí předložit negativní PCR test. Test nesmí být při příjezdu do Nizozemska starší 72 hodin. Cestující musí před odletem/odjezdem kromě negativního PCR testu předložit také negativní antigenní test na přítomnost COVID-19, provedený ne déle než 4 hodiny před nástupem do letadla. Nizozemsko momentálně považuje za rizikovou zemi ČR i Finsko. Opatření se týká i cestujících při tranzitu! Více informací také zde.

přílohy

Pravidla vstupu a navratu vsech osob do CR od 05-02-2021 - 141 KB PDF (Acrobat dokument) 4.2.2021
https://www.mzv.cz/file/4202913/Pravidla_vstupu_a_navratu_vsech_osob_do_CR_od_05_02_2021___20210203.pdf

Tabulka-příjezdy - 30 KB DOC (Word dokument) 28.2.2021
https://www.mzv.cz/file/4222030/tabulka_prijezdy.doc

Lékařské potvrzení o prodělání COVID - 69 KB PDF (Acrobat dokument) 28.2.2021
https://www.mzv.cz/file/4222062/lekarske_potvrzeni_covid_19_od_15_02_2021.pdf


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.