Mexiko mění pravidla pro výrobou elektrické energie
Mexiko mění pravidla pro výrobou elektrické energie
12.02.2021 / 19:23 | Aktualizováno: 15.02.2021 / 16:11
Mexická vláda v posledních měsících stále častěji zasahuje do trhu s výrobou elektrické energie nastaveného reformou sektoru z roku 2013. Aktuálně vláda předložila návrh na změnu zákona o elektrické energii, který by v případě přijetí omezil přístup soukromých výrobců elektrické energie na trh a zvýhodnil postavení státního výrobce - Federální komise pro elektřinu. Podle nezávislých expertů se jedná o další z kroků mexické vlády směrem ke zvýhodňování státních výrobců a omezování volné hospodářské soutěže v oblasti energetiky. Tyto kroky mexické vlády, které retroaktivně mění ‚pravidla hry‘, mohou mít negativní dopad na i příliv zahraničních investic.
Energetický trh v Mexiku se pro soukromé investory a výrobce otevřel energetickou reformou v roce 2013. Do té doby trh ovládaly dvě státní společnosti – Federální komise pro elektřinu (CFE) a státní ropná společnost PEMEX.
Reforma odstartovala prudký nárůst privátních aktérů na energetickém trhu, z velké části se jednalo o zahraniční investory. Již v roce 2015 proto zajišťovali 26,7 % produkce elektřiny soukromí výrobci a dnes je to téměř polovina veškeré elektrické energie v zemi. Otevřením trhu soukromým aktérům došlo k zefektivnění výroby a dramatickému snížení cen elektrické energie.
S nástupem vlády prezidenta Lópeze Obradora, který je zastáncem energetické neutrality země, upřednostňuje výrobu z konvenčních zdrojů a je kritikem privatizace energetického sektoru, se tento trend začal měnit. Nejdříve byly pozastaveny a následně v roce 2019 zrušeny aukce na dodávky energie z obnovitelných zdrojů a odvoláno několik dlouhodobých projektů zelené energie. Tedy stěžejních prvků energetické reformy, s nimiž soukromí investoři při rozhodnutí o svých investicích v Mexiku počítali.
Dalším zásahem byla změna pravidel pro vydávání tzv. certifikátů čisté energie (CEL). Těmi předchozí vláda motivovala soukromé investory k výstavbě nových zařízení vyrábějících elektrickou energii z obnovitelných zdrojů a zároveň podniky ke spotřebě určitého podílu obnovitelné energie. Změna pravidel pro vydávání těchto certifikátů v roce 2020 umožnila i starším státním elektrárnám (zejm. vodním a geotermálním) získat tyto certifikáty. Cena certifikátu tak klesla, a s tím i rentabilita soukromých investic do výroby zelené energie. Proti novému přístupu se ohradilo i zahraničí, včetně Evropské unie, jehož investoři jsou novými pravidly dotčeni. Nová politika totiž ohrozila 44 projektů, včetně investičních projektů společností z EU (španělská Iberdrola, italský Enel či francouzské EDF a Engie) v objemu přes 6,4 mld. USD. Dlouho na sebe nedaly čekat ani soudní žaloby. Na základě jedné z nich rozhodl v únoru 2021 Nevyšší soud Mexika, že velká část nových vládních opatření v této oblasti je z důvodu porušení pravidel volné hospodářské soutěže neústavní.
I přesto nyní předložila mexická vláda návrh na změnu zákona o elektrické energii, která se nese ve stejném duchu jako Nejvyšším soudem zrušená opatření. Změna zákona by vyústila v omezení přístupu soukromých výrobců elektrické energie na trh a zvýhodnila postavení státního výrobce elektřiny CFE.
S ohledem na aktuální politiku mexické vlády je třeba počítat s tím, že tyto snahy směrem ke zvýhodňování státních výrobců a omezování volné hospodářské soutěže v oblasti energetiky budou pokračovat a mohou mít vliv i na příliv zahraničních investic do země.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Asociace věřitelů: Exekuční novela zavádí pravidlo „čím víc dluhů naděláš, tím méně zaplatíš“. Povede ke zdražení některých služeb a žalobám věřitelů o náhradu škody
- Zpřísnění pravidel pro cestování do České republiky z Finska
- Joe Biden mění směr Ameriky
- Znepokojivé změny na trhu s výrobou elektrické energie v Mexiku
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Spotřeba energie sítí Bitcoinu na historických maximech
- Aktuálně platná pravidla pro vstup do Bavorska a cestování do dalších zemí na jihu Německa - opatření, výjimky k 25.1.2021
- Od 10.2.2021 se mění podmínky vstupu z ČR do Rakouska
- Saská pravidla pro příjezd z ČR - cestování do Německa
- S účinností od pátku 5. února 2021 se mění podmínky pro vstup osob do České republiky v případě cest z Bulharska
- S účinností od pátku 5. února 2021 se mění podmínky pro vstup osob do České republiky z Bulharska
- Brexit Info: pravidla pro nákladní dopravu
Benzín a nafta 25.02.2021
Natural 95 29.06 Kč![]() ![]() | Nafta 27.89 Kč![]() ![]() |
Prezentace
26.02.2021 Jaké jsou typy stahovacích schodů na půdu?
25.02.2021 3 tipy, jak vybrat do vaší ložnice to nejlepší...
23.02.2021 Sníh a ledovka - úhlavní nepřítel každého řidiče..
Okénko investora
Štěpán Hájek, PurpleTrading
3 zprávy, bez kterých se dnes na trzích neobejdete (26.2.2020)
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Olívia Lacenová, TopForex
Štěpán Křeček, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Prodeje mincí American Eagle v roce 2020, nejvyšší za poslední 4 roky
Martin Krištoff, CFD World
Petr Golka, Ronda Invest
Nájmy porostou. Vydělávat na nemovitostech ale můžete, i když žádnou nevlastníte.
Jonáš Mlýnek, LYNX
WallStreetBets a GameStop. Vyplatí se připojit k revoluci na trzích?
Tiskové zprávy
NN Group za rok 2020 vykázala provozní zisk 1,9...
Vakcína proti covidu-19 doposud přinesla...
Ať tu školu už otevřou, protože to je 100 a 1
Zaměstnavatelé zvažují zavedení stravenkového...