mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  12.02.2021 10:01:00, aktualizováno 13.02.2021 13:04:00

Česko od neděle 14. února na seznamu "oblastí s virovými variantami" (mutacemi) - důsledky pro pendlery a další cestující do Německa

Německo zařadilo Česko od 14.2.2021 na seznam rizikových zemí s mutujícím virem

12.02.2021 / 09:54 | Aktualizováno: 13.02.2021 / 13:04

Německo zařadilo Česko od 14.2.2021 na seznam rizikových zemí s mutujícím virem. Dochází tak k dalšímu zpřísňování pravidel pro cestování pro občany Česka cestující do a přes Německo. Až na velmi úzký okruh výjimek nemohou cestující z Česka překračovat hranici do Německa.
Na přesnějším určení pravidel pracujeme se spolkovými a bavorskými ministerstvy.

Pozn.: Výjimky z bavorské karantény pro určité skupiny pendlerů (potvrzení od zaměstnavatele o nezbytnosti pracovníka k udržení chodu podniku) upravuje aktualizace Bavorského karanténního nařízení, které však není možné od 14. 2. kvůli celospolkovým omezením vstupu na území Německa aplikovat.

Ustanovení nařízení o vstupu v souvislosti s coronavirem ze dne 13. 1. 2021 nejsou dotčena. Podle něj se nepředpokládají výjimky z nahlašování vstupu a povinnosti prokázat se testem při vstupu z oblastí s mutacemi viru. Viz upřesnění níže v tomto textu.

Výjimky z omezení vstupu v rámci přechodně znovuzavedených kontrol na hranicích s Českem:

 1. Němci a občané unie, jakož i státní příslušníci třetích států s bydlištěm a právem pobyt v Německu

  Tato kategorie zahrnuje Němce; státní příslušníky prostoru EU+, státní příslušníky s bydlištěm a právem pobytu v Německu

Konkrétně: ;

 • státní příslušníci „prostoru EU +“, tzn. (a) jiných členských států EU nebo (b) Švýcarska, Islandu, Lichtenštejnska a Norska s bydlištěm v Německu;

 • státní příslušníci třetích států, kteří mají v Německu jak (a) bydliště tak i (b) existující právo pobytu (povolení k pobytu nebo německé vízum); rodinní příslušníci státních příslušníků třetích států pouze tehdy, jestliže mají v Německu rovněž bydliště/právo pobytu;

 • státní příslušníci třetích států – členové úzké rodiny Němců, pokud tito vstoupí na území společně s tímto Němcem (i když tito členov rodiny nemají bydliště v Německu), „Úzká rodina“ zahrnuje manžela/manželku, registrované životní partnery, nezletilé děti a rodiče nezletilých dětí;

 • sezónní zemědělští pracovníci (Ubytovací prostory v Německu poskytované zaměstnavatelem během zaměstnaneckého poměru se v Německu považují za bydliště. Potud platí požadavky podle úprav při vstupu státních příslušníků třetích států, avšak s tím, že (a) praktikanti a prázdninoví pracovníci nejsou vyjmuti ze zákazu vstupu a že (b) musí předložit potvrzení zaměstnavatele o ubytovacích prostorech v Německu);

 • vojákyně a vojáci působící v multinárodních organizacích (jejich ubytovací zařízení v Německu se považují za bydliště).

  2. Personál v nákladní dopravě a ostatní nezbytný personál při přepravě

  Do tohoto bodu spadá personál v nákladní dopravě a ostatní nezbytný personál při přepravě, zejména posádky letadel a lodí.

  3. Zdravotní personál

Pod toto spadají lékaři a zdravotní pečovatelé, pečovatelé o nemocné a staré s potvrzením, že jejich vstup je nutný v zájmu veřejného zdraví, vydaným tím zařízením, které je zaměstnává. Kromě toho pod toto spadá veškerý doprovodný personál při ambulantních letech a transportních letech při přepravě transplantačních orgánů.

4. Osoby vstupující na území z naléhavých humanitárních důvodů

Tato výjimka zahrnuje zejména (seznam není konečný):

 • příbuzné 1. stupně v případě úmrtí;
 • vstup za účelem porodu vlastního dítěte;
 • dva příbuzné 1. nebo 2. stupně v případě absence veškerých osob majících právo na péči;
 • vstup za účelem naléhavého lékařského ošetření. Potud platí požadavky podle úprav při vstupu státních příslušníků třetích států, přičemž odchylně od těchto úprav je přípustná pouze jedna doprovázející osoba;
 • výjimečné přijetí z humanitárních důvodů v případě nebezpečí pro život (§ 22 věta první, 2. alternativní zákon o pobytu).

V těchto naléhavých humanitárních případech mohou pracoviště vydávající víza v případě potřeby také udělit konzulární potvrzení o existenci výjimky ze zákazu vstupu.

5. Osoby cestující na pokyn Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Spojených národů a jejich organizací

Toto zahrnuje – výlučně – osoby, které cestují z pokynu následujících mezinárodních organizací:

 • Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)

 • Spojené národy (SN)

 • organizace Spojených národů (ne pouze přidružené organizace Spojených národů)

  Osoby cestující z pokynu jiných než výše uvedených mezinárodních organizací nejsou do této výjimky zahrnuty.

Pro osoby, které vstupují do Německa z rizikové země s mutujícím virem (aktuálně také ČR) na základě výše uvedených výjimek, nově platí, že se musí elektronicky registrovat na www.einreiseanmeldung.de a musí před vstupem na území Německa mít test (PCR, nebo antigenní), který je v německém, nebo anglickém jazyce a který není starší při vstupu na území Německa více jak 48 hodin od odběru. Není podstatné, jestli cestující cestuje i na velmi krátké období (např. pouze na jednu hodinu).

Osoby, které Německem pouze projíždějí, se musí taktéž povinně registrovat, mít s sebou doklad o úspěšné provedené registraci a musí mít sebou test.

Osoby, které cestují do Německa, nebo přes Německo, mají výjimku z karantény pouze ve velmi omezených případech. Výjimky z karanténních opatření mají:

- osoby projíždějící přes Německo bez zbytečných odkladů

- osoby, které do Německa cestují z pracovních důvodů, aby přepravily přes hranice (mezinárodní doprava) zboží nebo náklad po silnici, železnici nebo letecky (v případě pobytu na území Německa méně než 72 hodin a za dodržení ochranných a hygienických opatření)

- pendleři, kteří pracují v oblasti zdravotnictví nebo pečovatelských službách (tito musí splňovat karanténní nařízení dané spolkové země).

- v individuálních případech může místně příslušný úřad rozhodnout od upuštění od karantény.

Všichni cestující do Bavorska musí podstoupit 10denní karanténuKaranténu nelze zpravidla zkrátit ani po 5 dnech na základě předložení druhého negativního testu.

Spolková vláda dále vydala nařízení, které zakazuje přepravu osob hromadnou dopravou, které nemají pobytové oprávnění na území Německa, a které pobývaly v posledních 10 dnech v zemích zařazených na seznamu rizikových zemí s mutujícím virem.

Spolková úprava omezení vstupu do Německa.

Informace ke karanténním opatřením jednotlivých spolkových zemí.

Další informace na webu velvyslanectví Německa v Praze.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.