Export (export.cz)
Ze světa  |  08.02.2021 12:53:46

Očkování je klíčem k růstu izraelské ekonomiky

Scénář rychlého očkování, který se v současné době v Izraeli realizuje, bude podle prognózy Bank of Israel znamenat růst HDP o 6,3 % v roce 2021 a 5,8 % v roce 2022. Ve scénáři pomalého očkování vzroste HDP v roce 2021 o 3,5 % a v roce 2022 o 6 %. Podle prognózy ministerstva financí v primárním scénáři vzroste HDP v roce 2021 o 4,6 %.

Izrael realizuje scénář rychlého očkování. Foto: Shutterstock

Alternativním, méně pravděpodobným scénářem prognózy ministerstva financí (pokračující výrazné dopady pandemie po většinu roku 2021) je, že růst v roce 2021 bude činit pouze 1,9 %.

NADĚJE NA VYMÝCENÍ PANDEMIE

Izrael v současné době bojuje s koronavirem dvěma způsoby: očkováním populace a třetí celonárodní uzávěrou, jejichž přímé náklady na ekonomiku odhaduje izraelská banka na 3–3,5 miliardy šekelů týdně (cca 1 miliarda USD). Proces očkování, který byl dosud rychlý, vzbuzuje naděje na vymýcení pandemie v příštích několika měsících. V Izraeli bylo k 3. 2. 2021 naočkováno první dávkou vakcíny Pfizer-BioNTech celkem 3 258 254 osob, což je 35,41 % populace, a druhou dávkou již 1 907 176 osob, což je 20,73 % populace. K dosažení kolektivní imunity u nových mutovaných kmenů je třeba imunizovat nejméně 80 % populace, a to buď očkováním, nebo zotavením z koronaviru. (V současné době je to okolo 25 %).

Zdá se však, že přípravy státu na zrychlení hospodářského oživení jsou poměrně omezené a ani na počátku roku 2021 nemá Izrael schválený rozpočet a celkový ekonomický plán. I když jsou volby do Knesetu (jednokomorový zákonodárný orgán) plánovány na březen 2021, není jasné, zda bude dosaženo dlouhodobé politické stability, která je nezbytná pro účinné řízení ekonomiky.

ROZPOČTU CHYBÍ CELKOVÁ VIZE

Rozpočet na rok 2021 ve výši 419 miliard šekelů (cca 127 miliard USD) je pokračovacím rozpočtem (s dodatky) rozpočtu na rok 2020. Rozpočet podléhá pravidlům pokračujícího rozpočtu a není založen na celkové vizi a plánování všech ministerstev. Podle zprávy finančního výboru je rozpočet na rok 2021 v rámci „ekonomického plánu řešení koronavirové krize“ 72,7 miliardy šekelů (cca 22 miliard USD). Jedná se o nárůst o 53,2 na rok 2021 a přebytek 20,4 z roku 2020. Izrael se nachází v bezprecedentní obtížné ekonomické situaci.

Nezaměstnanost zůstane vysoká i po ústupu pandemie. Podle prognózy Bank of Israel bude ve scénáři rychlého očkování v posledním čtvrtletí roku 2021 široká míra nezaměstnanosti činit 7,7 %. Nezaměstnanost je jedním z hlavních parametrů, které odrážejí vztah mezi ekonomickou situací a blahobytem populace. V roce 2019 činil počet zaměstnaných osob 3,967 milionu a míra nezaměstnanosti 3,8 %, což je cíl, kterého se nyní bude Izrael snažit dosáhnout během dvou až tří let. Na vrcholu první celonárodní uzávěry byla široká míra nezaměstnanosti (včetně neplacené dovolené) 34,4 % a na vrcholu druhé uzávěry 23,5 %. V první polovině prosince 2020 odhadoval centrální statistický úřad širokou míru nezaměstnanosti na 12,7 %, přičemž zhruba 520 000 lidí (včetně nezaměstnaných, nemocných a nezaměstnaných osob po propuštění z práce nebo po ukončení vlastní obchodní činnosti od března 2020). Nyní, při třetí uzávěře, došlo opět k nárůstu nezaměstnanosti. Nejzávažnější škodou v této krizi je nezaměstnanost v odvětví cestovního ruchu, obchodu, volného času a zábavy a v malých podnicích. V průběhu roku 2020 bylo uzavřeno více než 70 000 malých podniků. Nyní je potřeba přijmout opatření, aby se neuzavřely kvalitní podniky těsně před fází obnovy.

RELATIVNĚ NIŽŠÍ POKLES HDP

Podle odhadu Bank of Israel se izraelský HDP v roce 2020 snížil o 3,7 % ve srovnání s HDP v roce 2019. Podle odhadu ministerstva financí se HDP snížil o 3,3 % v roce 2020. Tyto odhady jsou nižší než předchozí odhady předložené těmito orgány (prognóza předložená izraelskou bankou v říjnu 2020 byla pro pokles HDP v roce 2020 o 5 až 6,5 %).  

Izraelský centrální statistický úřad zveřejnil informaci, že míra nezaměstnanosti v prvních dvou lednových týdnech, po zavedení celonárodní uzávěry, vzrostla až na 16.7 %. Jedná se o 680 tisíc nezaměstnaných, z čehož drtivá většina (504 tisíce) je na neplaceném volnu. Na konci prosince 2020 činila míra nezaměstnanosti 13.7 %, což je zhruba 566 tisíc nezaměstnaných. Tři izraelské uzávěry způsobily vážné škody v hospodářství, zejména pro malé podniky, pro osoby samostatně výdělečně činné a kulturní a zábavní průmysl.

Tomáš Kadlec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.