Export (export.cz)
Daně a účetnictví  |  04.02.2021 11:58:32

Velká Británie změnila pravidla pro DPH

Odchod Velké Británie z EU s sebou přinesl řadu změn. Mimo jiné se přestaly uplatňovat společné evropské předpisy i v oblasti plateb daně z přidané hodnoty. Podniky ze zemí EU, které chtějí své zboží dodávat do Spojeného království, se nyní musejí řídit novými pravidly. V některých případech to znamená vybírat DPH od kupujících a následně převádět britské celní správě.

Ilustrační foto: Shutterstock

Velká Británie od 1. ledna 2021 změnila systém výběru DPH pro celý svět, největší změnou je nový režim pro firmy z EU, které nyní také podléhají stejnému režimu jako další třetí státy. Dosažení obchodní dohody mezi EU a Spojeným královstvím sice pro evropské zboží znamená nulová cla, osvobození od platby DPH se to však netýká.

Platby se liší pro podnikatelský styk a prodej B2C, což je případ prodeje přes český e-shop britskému zákazníkovi. Níže přinášíme změny pro obchodníky B2C, na které výrazně dopadne změna administrativy spojená s platbou DPH.

Nové postupy pro e-shopy

V oblasti e-commerce všechny zásilky podléhají platbě DPH, bylo zrušeno osvobození od daně pro zásilky pod 15 britských liber (440 ). Novou hranicí, kterou je potřeba vést v patrnosti, je 135 liber (4 tisíce ). Jde přitom o hodnotu samotného zboží, bez ceny dopravy či pojištění. Dodávky nepřesahující tuto hodnotu nepodléhají platbě dovozní DPH, ale DPH z prodeje. Tu je nutné britskému zákazníkovi naúčtovat ihned při prodeji zboží (výběr point-of-sale). Za výběr tedy ručí prodejce, který následně vyúčtuje ve standardním daňovém přiznání odvod daně britské finanční správě. K tomuto zboží je nutné přiložit zjednodušené celní prohlášení, zároveň je nutné vyznačit, že zásilka již má DPH uhrazeno. Prodej zboží přesahující hodnotu 135 liber se řídí původními pravidly pro dovoz zboží do Spojeného království ze třetích zemí – prodejce zaplatí dovozní DPH při proclení a případně požádá o její navrácení. Další možností je plné přenesení administrativní povinnosti na kupujícího.

Unijní registrace již nestačí

Všechny subjekty, které jsou povinny platit DPH ve Velké Británii, ať už se jedná o prodej zákazníkům či prodej mezi podnikateli, kdy platbu DPH zařizuje evropský podnik, si musejí zažádat o britské číslo EORI, které slouží pro komunikaci s celními úřady (pro komunikaci s britskou celní a finanční správou je nutné EORI začínající GB). Jeho získání probíhá u celního a daňového úřadu Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC). Následně je nezbytná registrace k platbě samotného DPH (získání VAT Number) ve Spojeném království, dřívější možnost využití unijní registrace již neplatí. Britská vláda připravila na webu manuál, kdy se k registraci britského DPH přihlásit a jak se registrovat

Situace se však liší, pokud je zboží unijního subjektu nepřesahující hodnotu 135 liber prodáno přes online tržiště (marketplace) jako například Amazon. Kompletní odpovědnost za inkaso a přiznání DPH přebírá zprostředkovatel nákupu (tržiště). Český subjekt se v tomto případě u britských úřadů nemusí registrovat. Pokud se již zboží při prodeji nachází ve Spojeném království, tržiště má tuto povinnost u položek jakékoliv hodnoty, zboží je totiž unijnímu subjektu již procleno a zdaněno při dovozu do skladů online obchodu ve Velké Británii. Pokud se zboží při prodeji stále nachází v EU a přesahuje hodnotu 135 britských liber, aplikuje se režim popsaný na konci odstavce výše, jako při přímém prodeji bez tržiště.

V případě obchodu se Severním Irskem platí odlišná pravidla.

Více o pohybu zboží mezi EU a Velkou Británií v rozcestníku k Brexitu  na webu našeho zastupitelského úřadu.

 

Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně

Matouš Pudil, stážista, Velvyslanectví ČR v Londýně

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.