Cestování mezi ČR, Německem, Rakouskem


mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  30.11.2020 13:07:00

Cestování do Španělska a podmínky vstupu do ČR - Baleárské ostrovy od 30. listopadu 2020 označeny oranžovou barvou

Cestování a podmínky vstupu do ČR

23.11.2020 / 12:15 | Aktualizováno: 30.11.2020 / 13:07

Počínaje 9. listopadem 2020 začíná ČR aplikovat rozdělení zemí podle rizika nákazy novým koronavirem publikované EU, podle něhož je kontinentální Španělsko jako celek označeno stejně jako dosud červenou barvou, tzn. jako země s vysokým rizikem nákazy. Vyjmuty jsou nicméně Kanárské (od 16.11.2020) a Baleárské ostrovy (od 30.11.2020), které jsou označeny barvou oranžovou! Od 22. října 2020 navíc platí v souvislosti s krizovým opatřením zákaz volného pohybu osob na území celé ČR, a proto je do ČR možné přicestovat jen v nezbytně nutných případech! Pokud tedy existuje závažný důvod k cestě, každá osoba přijíždějící do ČR ze Španělska (kromě Kanárských a Baleárských ostrovů) musí podstoupit test RT-PCR na SARS-CoV2, jehož výsledek musí oznámit příslušným českým sanitárním úřadům. Test je možné podstoupit ve Španělsku nebo v ČR. Čtěte pozorně následující informace.


V důsledku kritické epidemiologické situace platí v ČR od 22. října krizové opatření, kterým se zakazuje volný pohyb osob na území celé ČR. DO ČR JE MOŽNÉ PŘICESTOVAT JEN V NEZBYTNĚ NUTNÝCH PŘÍPADECH. NENÍ MOŽNÁ CESTA ZA ÚČELEM TURISTIKY NEBO NÁVŠTĚVY PŘÁTEL více informací zde (PDF, 140 KB). To se týká především osob, které doposud mohly neomezeně přicestovat z tzv. zelených zemí. Uvedené se nyní mění a platí možnost přicestování jen v nezbytně nutných případech ze všech zemí. Omezení zahrnují například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení (pro turistické účely) nebo pobyt na veřejnosti pouze ve dvou osobách. Toto rozhodnutí nijak nově neomezuje cestování pendlerů.

Omezení volného pohybu osob v ČR platí do 12. prosince s možností prodloužení. Více informací naleznete na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.


S účinností od 9. listopadu 2020 ČR začíná aplikovat nové rozdělení zemí podle rizika nákazy novým koronavirem vypracované ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí). V souladu s ním jsou země EU rozděleny do tří skupin označených barvami: zelenou, oranžovou a červenou. Pro každou barvu platí jistá pravidla při cestách z těchto zemí do ČR (názorně zde (JPG, 397 KB)). Více informací naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Španělsko zůstává stejně jako doposud označeno červenou barvou, což znamená povinnost vyplnit před cestou do ČR "příjezdový formulář" a po příjezdu předložit příslušné krajské hygienické stanici negativní výsledek PCR testu na covid-19. Kanárské ostrovy jsou od 16. listopadu 2020 a Baleárské ostrovy od 30. listopadu 2020 označeny oranžovou barvou, což znamená, že "příjezdový formulář" budou muset vyplnit a PCR testy předložit jen osoby nečeské národnosti, které cestují do ČR za prací či studiem. Čeští občané cestující z Kanárských nebo Baleárských ostrovů tyto kroky činit nemusí.

V případě cesty do ČR z nezbytně nutných důvodů jsou pro všechny osoby cestující ze Španělska stanoveny následující požadavky:

Osoby, které během posledních 14 dnů strávily na území Španělska s výjimkou Kanárských a Baleárských ostrovů alespoň 12 hodin (občané ČR, Španělska či jiných členských států EU)

Tyto osoby musí splnit následující požadavky:

  1. před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického "Příjezdového formuláře" - www.prijezdovyformular.cz (Informační leták (PDF, 225 KB))
  2. po odeslání vyplněného elektronického formuláře každý obdrží na uvedený email potvrzující zprávu s QR kódem - tuto zprávu je třeba si uchovat v elektronické podobě např. v mobilním telefonu či vytisknout,
  3. předložit potvrzení o vyplnění formuláře s QR kódem při hraniční nebo pobytové kontrole,
  4. bezodkladně - nejpozději však do 5 dnů od vstupu na území ČR - se podrobit na vlastní náklady RT-PCR testu na kterémkoliv z odběrových míst (seznam odběrových míst viz Seznam odběrových míst -testy COVID-19),
  5. výsledek testu neprodleně sdělit krajské hygienické stanici podle místa pobytu, a to nejpozději do 7 dnů od vstupu na území (přehled krajských hygienických stanic viz Krajské hygienické stanice - kontakty),
  6. pro tyto účely je možné akceptovat též výsledky testů PCR realizovaných ve Španělsku ještě před příjezdem na území ČR. Test nesmí být při jeho předložení na území ČR starší 72 hodin, tzn. dotyčná osoba musí podstoupit odběr vzorku na test nejdříve 72 hodin před příjezdem do ČR a jeho nahlášením krajské hygienické stanici. Výsledek testu není podmínkou vstupu na území ČR, tzn. že výsledek může být přijíždějící osobou obdržen elektronickou cestou až po příjezdu na území ČR, kdy musí být neprodleně sdělen příslušné hygienické stanici. Do té doby platí pro dotyčnou osobu omezení pohybu.

Za účelem zjednodušení formalit spojených s příjezdem do ČR existuje též možnost podstoupit PCR test přímo na letišti v Praze po příletu, nicméně vzhledem k velké poptávce po této službě je třeba počítat s až několikahodinovým čekáním. Více informací viz Testování COVID-19 v prostorách Letiště Václava Havla Praha.

Výjimky ze splnění uvedených požadavků (bez nutnosti vyplňování příjezdového formuláře či podstupování PCR testu): pracovníci mezinárodní dopravy, občané EU a cizinci s trvalým či dlouhodobým pobytem v EU tranzitující přes ČR po dobu max. 12 hodin nebo cestující do/z ČR na dobu nepřesahující 24 hodin z naléhavých zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů, akreditovaní členové diplomatických misí v ČR, držitelé diplomatických pasů cestující do ČR za služebním účelem a úředníci mezinárodních organizací registrovaných u MZV ČR při pobytu na území do 14 dnů a děti do 5 let věku, občané ČR, EU a jejich rodinní příslušníci s bydlištěm v ČR a cizinci s oprávněním k pobytu nad 90 dnů vydaným ČR, kteří se v rámci zájezdu s cestovní kanceláří nebo přes cestovní agenturu zdržovali pouze v regionech uvedených ve zvláštním seznamu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Po dobu čekání na výsledky PCR testu mají tyto osoby omezený především volný pohyb, výjimkou jsou cesty do zaměstnání, do vzdělávacích institucí, cesty potřebné k výkonu podnikatelské nebo obdobné činnosti, cesty nezbytně nutné k obstarávání základních životních potřeb, mezi které patří i zajištění péče o děti, péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, cesty do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, cest za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, apod.

V případě nenahlášení výsledků RT-PCR testu do stanovených 7 dnů od příjezdu musí dotyčná osoba podstoupit desetidenní karanténu dle pokynů krajské hygienické stanice. Při podstoupení karantény v délce 10 dní je nutné počítat s tím, že případné porušení karantény můž být pokutováno částkou až 3 miliony , a to i zpětně, a že ukončení karantény není rozhodnutím dotyčné osoby, nicméně lékaře či jiného příslušného sanitárního úřadu.

V případě pozitivního výsledku PCR testu je další postup stanoven Krajskou hygienickou stanicí. Obecně platí, že postižená osoba musí zůstat izolována v místě bydlení a dodržovat instrukce lékaře. Náklady spojené s tímto prodloužením pobytu nese sám postižený, a proto se doporučuje před cestou uzavřít odpovídající pojištění kryjící tyto náklady.

Osoby pouze tranzitující Českou republikou (v tranzitním prostoru letiště či po zemi), jejichž pobyt na území ČR nepřesáhne 12 hodin

Dotyčné osoby nemusí splnit žádné z požadavků - ani vyplnit příjezdový formulář ani podstupovat PCR test. Nicméně ty osoby, které pouze tranzitují, by měly být schopny prokázat záměr opustit území ČR do stanovených 12 hodin.

Osoby cestující do ČR z Kanárských nebo Baleárských ostrovů

Občané ČR nemusí činit žádné kroky, ani vyplňovat "příjezdový formulář", ani předkládat či v ČR podstupovat PCR test na COVID-19. Příjezdový formulář a negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit pouze cizinci, kteří do ČR přijíždějí z Kanárských nebo Baleárských ostrovů za prací či studiem, s výjimkou pendlerů.

Občané třetích zemí (zemí mimo EU) s povoleným pobytem na území Španělska

S platností od 5. 10. 2020 je dotyčným osobám povolen vstup do ČR za stejných podmínek, jako platí pro všechny osoby přijíždějící ze Španělska.

 

Užitečné odkazy:

Informace Ministerstva vnitra ČR k režimu vstupu na území

Přehledná tabulka pravidel pro vstup na území ČR

Informace Ministerstva zdravotnictví ČR k tématu koronaviru

 


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Cestování do Španělska a podmínky vstupu do ČR - Baleárské ostrovy od 30. listopadu 2020 označeny oranžovou barvou

Diskuze a názory uživatelů na téma: Cestování do Španělska a podmínky vstupu do ČR - Baleárské ostrovy od 30. listopadu 2020 označeny oranžovou barvou

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.