Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Komodity  |  01.10.2020 10:03:12

Řidiči se po týdnech zlevňování musí připravit na zdražování benzínu i nafty, kvůli slábnoucí koruně. Ceny pohonných hmot v ČR jsou však nezvykle na „polské úrovni“Řidiči se po týdnech zlevňování musí připravit na zdražování benzínu i nafty, kvůli slábnoucí koruně. Ceny pohonných hmot v ČR jsou však nezvykle na „polské úrovni“ 

Již sedm týdnů trvající pozvolné zlevňování pohonných hmot v ČR ztrácí na síle a řidiči se musí připravit na mírné zdražování. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem nezměnila a činí stále 27,77 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala tři haléře na litr a stojí 27,05 koruny. Pohonné hmoty tak v uplynulém týdnu byly v souhrnu nejlevnější od první poloviny července.  

 

V příštím týdnu lze v ČR očekávat stagnaci až mírný růst cen pohonných hmot, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích je sice v porovnání s mnohaměsíčními maximy z konce srpna níže, avšak ne tak výrazně, aby to opodstatnilo silnější tlak na pokles cen pohonných hmot v ČR. Koncem srpna se barel ropy typu Brent prodával i za cenu nad 46 dolary, přičemž nyní vyjde na zhruba 42,50. V porovnání se situací z první poloviny září jde však o cenový nárůst, neboť tehdy vyšel barel Brentu i na méně než 40 dolarů

 

V dalších dnech přitom nelze na pokles cen ropy příliš sázet. Stav amerických zásob je totiž nižší, než se čekalo, přičemž v USA se navíc zvyšuje naděje na brzké schválení obřího balíku rozpočtových opatření v objemu 2,2 bilionu dolarů. Balík by podle nejnovějšího vývoje mohl mít podporu jako republikánských, tak demokratických zákonodárců. Jeho schválení by znamenalo vzpruhu americké ekonomice a celosvětově podpořilo poptávku po ropě. Obchodníci s ropou proto zatím nemají důvod k výprodejům, spíše sázejí na další možný cenový nárůst strategické suroviny. Tento optimismus vyvažuje nepříznivé zprávy související s celosvětovým průběhem druhé vlny pandemie koronaviru, která se šíří v klíčových ropných trzích, jako jsou Spojené státy, Indie či podstatná část Evropy.  

 

Česká měna navíc v uplynulém týdnu vůči té americké znehodnotila na svoji nejslabší úroveň od letošního července, když kurs činil i více než 23,35 koruny za dolar

 

I při stagnaci cen ropy je tak třeba kvůli oslabující české měně počítat s tlakem na vzestup cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic, který však bude jen mírný.  

 

Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, avšak v Polsku nebo ve Slovinsku, kde jeho cena bývá také tradičně níže než v ČR, je nyní cenově srovnatelný. V Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. 

Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko. V Polsku je cenově srovnatelná se situací v ČR, ve Slovinsku, v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.  

 

V rámci mezinárodního srovnání s blízkými zeměmi dlouho nepanovala z hlediska českých řidičů takto příznivá situace. Málokdy se stává, aby byly ceny pohonných hmot v ČR a v Polsku prakticky zcela srovnatelné, jako je tomu nyní. 

 

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na : www.trinitybank.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Řidiči se po týdnech zlevňování musí připravit na zdražování benzínu i nafty, kvůli slábnoucí koruně. Ceny pohonných hmot v ČR jsou však nezvykle na „polské úrovni“ (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Řidiči se po týdnech zlevňování musí připravit na zdražování benzínu i nafty, kvůli slábnoucí koruně. Ceny pohonných hmot v ČR jsou však nezvykle na „polské úrovni“
01.10. 10:14  Pane Kovando Vy jste někde viděl (Radim)

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

St 17:05  Zásoby ropy klesly, následuje pád ropy X-Trade Brokers (XTB)
Út 13:26  Americké volby, Covid a komodity Saxo Bank (Saxo Bank)
Út   9:43  Trhy stále čekají na americký fiskální balíček Research (Česká spořitelna)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby
Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele