mpo.cz (MPO)
Investice  |  26.03.2020 20:19:02

Mimořádná opatření týkající se obchodu doznala změn, schválila se také další podpora podnikatelů a živnostníků

 
Publikováno:
26.3.2020
Autor:
Odbor komunikace

Ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách byly nově vyňaty také zámečnictví a servis dalších výrobků pro domácnost, opravy, údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost, provozovatelé pohřebišť, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských ostatků do uren a myčky automobilů. Ve čtvrtek 26. března o tom rozhodla vláda, když vzala na vědomí změnu nařízení ministra zdravotnictví. Ministři přijali i celou řadu dalších opatření. Podnikatelů a živnostníků se týkají zejména tato:


  • Zákaz z prodeje ubytovacích služeb se nově od 27. března nebude týkat osob, které potřebují ubytování kvůli výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti. Plné znění opatření najdete na stránkách https://koronavirus.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-vyjimky-z-uzavreni-obchodu/. Celkový přehled omezení podnikatelských aktivit je k dispozici na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-nouzovy-stav-omezeni-v-jednotlivych-sektorech--253513/.
  • S účinností od 26. března se nově řeší problematika přeshraničních pracovníků, tzv. pendlerů. Ti se nyní dělí na různé kategorie podle místa přechodu hranice a podle typu práce vykonávané v zahraničí. Přesné znění podmínek najdete na https://www.mvcr.cz/clanek/preshranicni-pracovnici-tzv-pendleri.aspx.
  • Od 1. dubna bude možné prostřednictvím živnostenských úřadů žádat o „ošetřovné“ pro osoby samostatně výdělečně činné. Dotace ve výši 424 korun za den bude při splnění stanovených podmínek vyplácena z programu podpory malých podniků postižených celosvětovým šířením onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-19 s názvem Ošetřovné pro OSVČ. Vyplácet ji bude MPO. Týkat se bude těch OSVČ, které které musí v souvislosti karanténou zůstat doma s dítětem nebo hendikepovaným člověkem a nemohou podnikat. Podrobnosti na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/o-_osetrovne_-pro-osvc-bude-mozne-zadat-od-1--dubna--a-to-pres-zivnostenske-urady--253699/.
  • Probrala se také časově omezená průběžně kontrolovaná výroba a distribuce dezinfekčního přípravku na ruce Anti-COVID. Aby se situace zvládla, požádal ministr průmyslu a obchodu ministra zdravotnictví o to, aby se počet držitelů povolení pro výrobu dezinfekce podle receptury Světové zdravotnické organizace rozšířil. To umožní zapojit do výroby dezinfekčního přípravku na bázi ethanolu další zájemce. Podrobnosti na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/ceske-firmy-nove-vyrabi-dezinfekcni-prostredky-na-ruce-podle-receptury-doporucene-who---253606/.
  • Vláda rovněž řešila zvýšení finančních prostředků na Program rozvoje venkova pro rok 2020. Peníze by měly pomoci řešit krizovou situaci podnikatelů v zemědělství, potravinářství a lesnictví. S cílem zajistit potravinovou soběstačnost obyvatel ČR a podstatné navýšit výrobní kapacity potravinářského průmyslu. Vláda ona tyto účely uvolní z rozpočtové rezervy celkem 3,3 miliardy korun.
  • Rovněž se mají zvýšit finanční prostředky na rok 2020 pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Posílení rozpočtu o jednu miliardu korun z vládní rozpočtové rezervy umožní fondu mimo jiné akceptovat odložení splátek u komerčních úvěrů, uvolnit čí snížit zástavy peněžních vkladů či souhlasit s odkladem splátek jistiny úvěrů poskytnutých PGRLF, přičemž fond bude saturovat případné vzniklé náklady. I to má zajistit zemědělcům a lesníkům v krizové situaci více hotovosti na řešení jejích dopadů. Víc na http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2020_na-zvyseni-sobestacnosti-dostanou.html.
  • Došlo také k úpravě pravidel pro poskytování lázeňské péče. Podrobnosti na https://www.mzcr.cz/dokumenty/mimoradne-opatreni-ministerstva-zdravotnictvi-se-nove-tyka-pouze-lazenske-lecebn_18827_4107_1.html.

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.