Tiskové zprávy  |  26.02.2020 14:35:14

Zdanění robotů? A proč ne také Excelu nebo telefonů?

Někteří politici a odboráři sledují ve stále větším nástupu robotů možnost pro jejich zdanění. V automatizaci pracovních procesů vidí hrozbu zániku pracovních míst, kterou je zapotřebí zatížit odvody do státního rozpočtu. „Neměli bychom tedy danit také Excel za to, že ubírá administrativní práci, nebo snad telefon, protože není třeba poslů?“ ptá se Tomáš Surka, country manager personálně-poradenské společnosti Quanta.

Česko se skladbou svého průmyslu řadí spíše k montovnám, ve kterých nevznikají velké přidané hodnoty. Automatizace a robotizace je přitom šancí, jak dosáhnout opačného trendu. „Firmám bychom tedy neměli vyhrožovat penalizacemi za to, že zmodernizují svou výrobu, která díky tomu bude konkurenceschopnější. Spíše by se takové podniky měly dočkat podpory ze strany státu. Například v Německu jsou s robotizací ve srovnání s Českem výrazně napřed,“ uvádí Tomáš Surka.

Skutečnosti, že roboti a automatizace postupně trh práce mění, si všimne každý. Například tam, kde dříve bylo možné získat radu na telefonické podpoře, často lidskou práci nahrazují automaty nebo tak zvaní chatboti – komunikační okénka vyskakující na různých internetových stránkách nabízející rychlé poradenství. Zajišťují první kontakt se zákazníky, lidé vstupují do procesu komunikace se zákazníkem až v dalších fázích. „Nahrazování lidské práce roboty není a nebude skokové. Jejich zavádění je postupným procesem. A stejně jako v minulosti i nyní platí, že nové trendy přinášejí i nové profese. Není to přece tak dávno, kdy lidé pracovali převážně v zemědělství. Dnes je takových pracovníků minimum a lidé stále mají co dělat,“ říká Tomáš Surka ze společnosti Quanta. 

Je však patrné, že automatizace nahrazuje v prvé řadě jednodušší pracovní místa. Naopak nelze očekávat, že roboti nahradí pozice, u kterých je nutný osobní kontakt. „Například i u nás v personalistice očekáváme, že automatizovaně bude probíhat stále častěji vyhledávání a prvotní komunikace s kandidáty. Avšak samotný výběr zaměstnanců a poradenství k jejich kariéře bude i nadále v rámci osobního vztahu s headhunterem,“ uzavírá Tomás Surka.


Na českém trhu působí personálně-poradenská společnost Quanta od roku 2017. Ve světě má přes 40 poboček - kromě Česka také v Itálii, kde od roku 1997 sídlí hlavní sídlo firmy, ve Švýcarsku, Spojených státech a Rumunsku. Od 1. ledna 2020 vlastní Quanta značku JobConnector. Quanta se specializuje na hledání velmi kvalifikovaných lidí v letectví, loďařství nebo v produkci železničních vozidel, JobConnector se věnuje náborům lidí ze zemí mimo EU převážně pro výrobní firmy v automobilovém průmyslu a logistice.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:

30.01.2024  Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee Pluxee Česká republika (Pluxee ČR)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688