Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Tiskové zprávy  |  30.12.2019 09:51:36

Daňové novinky pro rok 2020: Dražší alkohol, změny u pozemků a zvyšování správních poplatků

Od ledna vstoupí v platnost takzvaný daňový balíček, který s sebou přináší řadu změn v oblasti daní. Mnohé z nich se promítnou do běžného života minimálně, jiné mohou být významnější. Níže přinášíme v krátkosti v několika bodech ty nejdůležitější pro běžného občana.

V rámci daňového balíčku se zvyšuje sazba spotřební daně z lihu, a to pro všechny vybrané výrobky této dani podléhající. Spotřební daň vzroste také u tabákových výrobků, a to pro všechny tyto vybrané výrobky, tedy jak cigarety, doutníky a cigarillos, tak tabák ke kouření,“ vysvětluje Jan Kašpar, daňový poradce společnosti KODAP. V případě cigaret se zvyšují obě složky sazby daně (procentní i pevná část) a zároveň i minimální sazba daně na 1 kus cigarety. Rovněž se zvyšuje sazba spotřební daně ze zahřívaných tabákových výrobků, a to ve výši sazby spotřební daně z tabáku ke kouření. U zboží podléhajícího vybraným daním se tak dá očekávat nemalé zvýšení ceny.

Zdanění výher

Na základě navrhovaného znění se omezuje osvobození příjmů z hazardních her provozovaných na základě ohlášení nebo povolení podle zákona upravujícího hazardní hry nebo na základě právních předpisů obdobných tomuto zákonu vydaných v členském státě Evropské unie nebo státě tvořícím Evropský hospodářský prostor od daně z příjmů pouze pro případy, kdy hodnota výhry nepřesahuje 100 000 . „Ceny v hodnotě vyšší než 100 000 budou podléhat dani z příjmů. Zdaněny budou srážkou u zdroje ve výši 15 % (tedy budou vypláceny rovnou v částce ponížené o sraženou daň),“ říká Jan Kašpar ze společnosti KODAP.

Omezení podmínek pro osvobození by se mělo dotknout i výher z účtenkové loterie provozované k EET. Osvobození již nebude absolutní bez ohledu na výši výhry, ale bude se nově vztahovat pouze na případy, kdy hodnota výhry nepřesáhne 100 000 . Ceny z účtenkové loterie v hodnotě vyšší než 100 000 budou podléhat dani z příjmů. Zdaněny budou rovněž srážkou u zdroje ve výši 15 %.

Výhry do 100 000 si zachovají i nadále původní režim.

Osvobození od daně z pozemků se rozšiřuje

Doposud bylo možné uplatnit osvobození mimo jiné na pozemky remízků, hájů a větrolamů i mezí na orné půdě, trvalých travních porostech, pozemky ochranného pásma vodního zdroje I. stupně a pozemky ostatních ploch, které nelze žádným způsobem využívat. Nově bude okruh pozemků, na které může dopadat osvobození od daně, rozšířen na pozemky v rozsahu, v jakém se na nich nachází.

  1. ochranné pásmo vodního zdroje I. stupně,
  2. krajinný prvek skupina dřevin, stromořadí, travnatá údolnice, mez, příkop nebo mokřad, pokud je tento prvek evidován v evidenci ekologicky významných prvků podle zákona upravujícího zemědělství, nebo
  3. příkop, mokřad, močál, bažina, skalní útvar, rokle nebo strž, pokud jde o pozemky ostatních ploch mimo zastavěné území obce, které nejsou užívány k podnikání.

Smyslem této nové úpravy je podpora opatření na zachování biodiverzity zemědělské krajiny a boj proti nedostatku vody (suchu).

Zvýšení správních poplatků

Podle zákonodárců je nutné reagovat na měnící se prostředí a zvýšení cenové hladiny. Výše správních poplatků byla naposledy změněna k 1. lednu 2012, tedy před provedením rekodifikace soukromého práva, která mimo jiné zásadním způsobem zvýšila náročnost řízení vedených katastrálními úřady. Proto se navrhuje zvýšení sazby některých správních poplatků na dvojnásobek.

„Konkrétně to znamená, že například přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí bude od 1. ledna 2020 podléhat správnímu poplatku 2 000 korun namísto dosavadních 1 000 korun,“ dodává Jan Kašpar ze společnosti KODAP.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Daňové novinky pro rok 2020: Dražší alkohol, změny u pozemků a zvyšování správních poplatků

Diskuze a názory uživatelů na téma: Daňové novinky pro rok 2020: Dražší alkohol, změny u pozemků a zvyšování správních poplatků

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.