Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
Okénko daně  |  19.11.2018 18:55:55

Připravované změny v DPH – 1. část


V poslanecké sněmovně se v prvním čtení nachází sněmovní tisk č. 206, který obsahuje plánované návrhy novelizace, mimo jiné v oblasti daně z přidané hodnoty. V tomto článku jsme pro Vás shrnuli některé dílčí změny. 

Jelikož je připravovaná novela rozsáhlá, připravili jsme pro Vás sérii tří článků a v dnešním newsletteru se dočtete, co nového se projednává v rámci zdanění leasingu, odměn jednatelů a nájmu nemovité věci. V dalších číslech newsletteru se můžete těšit na návrh změn v oblasti poukazů, souhrnných daňových dokladů, oprav základů daně, nedobytných pohledávek, oprav nemovitých věcí, či místa plnění u tzv. elektronických služeb. 

Není ještě však jisté, kdy daná novela vstoupí v platnost. Účinnost má být změněna pozměňovacím návrhem a to z 1. ledna 2019 na první den kalendářního měsíce, který bude následovat po dni jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. Konkrétní datum je ovšem zatím neznámé. 

Dodání zboží - leasing 

V návaznosti na judikaturu Soudního dvora EU je navrhováno doplnění úpravy, která se týká leasingu. Nově by tak po novele bylo posuzováno jako dodání i přenechání zboží k užití na základě smlouvy, pokud je tak ujednáno a ke dni uzavření této smlouvy je zřejmé, že vlastnické právo k užívanému zboží bude za obvyklých okolností převedeno na jeho uživatele. Původní ustanovení obsahovalo podmínku, že bude zboží převedeno, nyní se do této definice dostane i takové dodání zboží, kdy ve smlouvě není přímo sjednáno, že dojde k převodu, ale budoucí převod zboží je z ujednání zřejmý. Upravené ustanovení se bude například týkat situace, kdy je ve smluvním vztahu dvou obchodních partnerů pouze opce k odkupu daného majetku, ale již od začátku daného vztahu je zřejmé, že k odkupu dojde, a to například v případě, kdy odkupní cena je v minimální hodnotě v poměru k nájemnému za dobu užívání.  

Jednatel nově osoba povinná k dani? 

V současném znění zákona se jednatel společnosti s ručením omezeným z titulu výkonu funkce nepovažuje za osobu povinnou k dani. Odměna za funkci jednatele se zdaňuje jako příjem ze závislé činnosti, což má vliv i na přístup v DPH. 

Návrh novelizace může vést k tomu, že by příjmy jednatelů měly být předmětem daně z přidané hodnoty. Zákonodárci tak reagují na judikaturu Nejvyššího správního soudu, který v konkrétní kauze rozhodl, že jednatel je osobou povinou k dani a jeho činnost v rámci výkonu funkce jednatele je ekonomickou činností. Tudíž při překročení obratu pro vznik plátcovství by jeho úplata za činnost pro společnost měla podléhat této dani.  

Této plánované změně a jejímu výkladu doporučujeme věnovat pozornost již nyní, neboť může nastat situace, že od účinnosti novely by měla hned první odměna buď podléhat dani z přidané hodnoty, nebo se započítávat do milionového obratu. Přinejmenším bude vhodné si ujasnit, zda schválení návrhu novelizace vyvolá nutnost přepracovat smlouvu, ve které je ujednána odměna za výkon funkce jednatele s ohledem na otázku, zda tato odměna je sjednána včetně daně z přidané hodnoty. V tomto ohledu je vhodné předejít sporům týkajícím se výše odměn za výkon funkce jednatele. 

Z pohledu daně z příjmů fyzických osob bude na jednatele pohlíženo stejně jako doposud. Příjmy z výkonu funkce jednatele mají nadále podléhat zdanění dle § 6 zákona o daních z příjmů, tedy jako příjmy ze závislé činnosti. 

Nájem nemovité věci 

V případě nájmu nemovitých věcí se plánuje hned několik změn, týkajících se jak definice nájmu nemovité věci, tak i data uskutečnění zdanitelného plnění u služeb přímo souvisejících s nájmem či osvobození nájmu nemovité věci. 

Rozšíření definice nájmu nemovité věci 

Nájmem se dle zákona o DPH rozumí nejen nájem, ale také podnájem, pacht a podpacht a podle návrhu se má za nájem považovat rovněž zřízení, trvání, nebo zánik věcného břemene zřízeného k nemovité věci, a to v případě, že budou naplněny znaky nájmu nemovité věci. 

DUZP: služby přímo související s nájmem 

Dané ustanovení se bude týkat zejména situací, kdy dochází k pronájmu nemovité věci, ke kterému jsou dále nasmlouvány další služby jako úklid, recepce, či například ostraha. 

Ve stávajícím stavu daňové legislativy je u těchto přímo souvisejících služeb datum uskutečnění zdanitelného plnění (dále DUZP) datum, kdy bylo dané plnění uskutečněno, nebo datum vystavení daňového dokladu. Nově je v návrhu uvedeno, že DUZP bude dnem zjištění skutečné výše částky za službu poskytovanou v přímé souvislosti s nájmem nemovité věci, která byla v souvislosti s tímto nájmem přijata. Toto nové ustanovení se ovšem nebude vztahovat na plnění, u kterých se DUZP zjišťuje dnem odečtu z měřícího zařízení, popřípadě dnem zjištění skutečné spotřeby. V případě dodávek tepla, chladu, vody a podobných plnění ke změně tedy nedochází. 

Osvobození/ zdanění nájmu nemovité věci 

Aktuálně je nájem nemovitých věcí osvobozen od daně z přidané hodnoty bez nároku na odpočet. Toto osvobození má jednu výjimku, a to v případě, že je nájem uskutečňován mezi plátci a předmět nájmu je využíván pro účely uskutečňování ekonomické činnosti nájemce, pak se může plátce rozhodnout, že bude nájem podléhat dani z přidané hodnoty. 

Podle návrhu má být s účinností od roku 2021 výjimka týkající se možnosti aplikovat DPH u nájmu nemovité věci omezena, a to tím způsobem, že osvobození s nárokem na odpočet se bude vždy muset uplatnit (bez ohledu na výše zmíněné) v případě nájmu: 

  1. stavby rodinného domu, 
  2. obytného prostoru, 
  3. jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, 
  4. stavby, v níž je alespoň 60 % podlahové plochy této stavby nebo části stavby, je-li pronajímaná tato část, tvořeno obytným prostorem, 
  5. pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, obytný prostor nebo stavba podle písmene d), s níž je tento pozemek pronajímán, 
  6. práva stavby, jehož součástí je stavba rodinného domu nebo stavba podle písmene d), s níž je právo stavby pronajímáno. 

Závěrem 

V příštím díle našeho newsletteru se můžete těšit na další projednávané novinky v oblasti daně z přidané hodnoty, jako jsou např. plánované změny ve zdanění poukazů či u souhrnných daňových dokladů.  Cílem tohoto článku nebylo obsáhnout veškeré podrobnosti změn ve výše zmíněných oblastech.  Problematika změn v oblasti daně z přidané hodnoty, která je nyní v projednávání, je poměrně složitá a nelze ji v rámci jednoho článku zcela obsáhnout, proto se na nás v případě dotazů k daným tématům a jejich praktické aplikaci neváhejte obrátit.  

Veronika Džalavjan a Jana Kolářová 

 

Připravované změny v DPH1. část2. část, 3. část 


Ing. Jana Kolářová

Daňový poradce

jana.kolarova@fucik.cz

Jana je daňovou poradkyní zaměřující se na poradenství v oblasti daně z přidané hodnoty a daně z příjmů právnických osob. Podílí se také na transakcích s podniky, např. fúzích a jiných typech přeměn, vkladech a prodejích podniků.

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na:http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Připravované změny v DPH – 1. část

Diskuze a názory uživatelů na téma: Připravované změny v DPH – 1. část

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:

23.04.2019  Rozhodovat o rozdělení zisku lze až do konce následujícího účetního období Ing. Ivan Fučík (Fučík & partneři)
18.04.2019  Jak na rezervu na opravy hmotného majetku Ing. Jan Vácha (Fučík & partneři)
18.04.2019  Nečinnost správce daně Bc. Jan Tahal (Fučík & partneři)
05.04.2019  Novinky v DPH od 1. 4. 2019 – 1. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
21.03.2019  Pozor na termíny pro podání daňového přiznání a přehledů pojistného Bc. Jan Tahal (Fučík & partneři)

Přečtěte si také:

03.05.2019Novinky v DPH od 1. 4. 2019 – 2. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
05.04.2019Novinky v DPH od 1. 4. 2019 – 1. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
17.12.2018Připravované změny v DPH: třetí část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
03.12.2018Připravované změny v DPH: druhá část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies