Zneužití práva v daňových záležitostech
Daňové právo a daňový řád v současné době explicitně neupravuje obecné pravidlo proti zneužití práva, resp. obecné pravidlo proti zneužívání daňového režimu tak, jak ho požaduje zavést již přijatá směrnice Rady EU ATAD[1]“.
Společně se zaváděním dalších opatření proti agresivnímu daňovému plánování, zaváděných do českých daňových předpisů v souvislosti se směrnicí ATAD, se navrhuje do daňového řádu (DŘ) zavést nový odstavec 4 v § 8, který zni´:
„(4) Při správě dani´ se nepřihlíží k právnímu jednáni´ a jiným skutečnostem rozhodným pro správu dani´, jejichž převažujícím účelem je získání daňové výhody v rozporu se smyslem a účelem daňového právního předpisu.“
Zároveň se navrhuje doplnit do § 92, odst. 5, písmeno f) na základě kterého bude správce daně nově při dokazování prokazovat taky:
„f) skutečnosti rozhodne´ pro posouzeni´ účelu právního jednání a jiných skutečností rozhodných pro správu dani´, jejichž převažujícím účelem je získání daňové výhody v rozporu se smyslem a účelem daňového právního předpisu.“
Důvodová zpráva k novele DŘ připomíná skutečnost, že DŘ již nyní obsahuje zásadu přednosti obsahu před právní formou[2], která se s pravidlem zakazujícím zneužití práva překrývá. Důvodová zpráva připomíná i skutečnost, že česká právní doktrína zná institut zneužití práva. Tento institut je používán i v daňové praxi a je využíván taky ze strany správců daní při boji proti nekalým daňovým praktikám. V dané problematice existuje celá řada judikatury domácí i judikatury Evropského soudního dvora (ESD), a to v oblasti přímých i nepřímých daní.
Nejznámější judikát ESD, který je v soudní praxi v ČR aplikován, je rozsudek ESD Halifax[3]. V něm ESD poprvé definoval kritéria zneužití práva v oblasti daně z přidané hodnoty. Tato kritéria zneužití práva definovaná v uvedeném rozhodnutí následně přenesl též do neharmonizované oblasti přímých dani´, a to rozhodnutím ze dne 12. záři´ 2006 ve věci C-196/04 (Cadbury Schweppes). Zneužití práva podle testu aplikovaného v uvedených rozhodnutích Soudního dvora Evropské unie nastane, pokud (i) „hlavním účelem dotčených plnění je získání daňového zvýhodněni´“, přičemž (ii) by jeho „poskytnuti´ bylo v rozporu s cílem sledovaným těmito právními předpisy“. Principy uvedené v judikatuře ESD aplikuje ve svých rozhodnutích i NSS a ÚS. Konkrétní judikáty cituje také důvodová zpráva k novele DŘ.
Zneužitím práva je obecně chápaná taková situace, kdy někdo vykonává své subjektivní právo k neodůvodněné újmě někoho jiného nebo společnosti. Takovéto chování, jímž se dosahuje zdánlivě nedovoleného, je jenom zdánlivě dovolené. O chování toliko zdánlivě dovolené jde z toho důvodu, že objektivní právo nezná zároveň chování dovolené a zároveň nedovolené. Vzhledem k tomu, že ze zásady lex specialis derogat legi generali vyplývá, že zákaz zneužití práva je silnější než dovolené dané právem, není takové chování výkonem práva, ale protiprávním jednáním[4].
Co pro daňové poplatníky plyne z navrhované novely DŘ?
Aby konkrétní jednání bylo klasifikováno jako zneužití práva, muselo by být kromě jiného v rozporu s cílem sledovaným právními předpisy. Soudy pak posuzovali konkrétní situace podle toho, zda jednání daňového subjektu, bylo v rozporu se systémem a principy fungování společnosti, zajištěním její reprodukce, s jejími hodnotami, obecnými společenskými zájmy a s rozumným uspořádáním společenských vztahů. Výběr daní, je bezesporu významným zájmem a principem, na kterém je princip fungování společnosti postaven. Pokud pak jednání bylo v rozporu s těmito principy, v rozporu s rozumným uspořádáním společnosti jedná se o zneužití práva.
Podle nové právní úpravy stačí rozpor se smyslem a účelem daňového práva. Účelem daňového práva, jak všichni tušíme, je výběr daní. Připomínám, že výběr daní musí být spravedlivý a DŘ zakotvuje na prvním místě zásadu, že daně mají být vybrány ve správné výši. O správné výši daně v praxi má správce daně často ale jiné představy, než jaké má daňový poplatník.
Dalším klíčovým bude pojem „převažující účel jednání“. I zde bude pohled správců daní určitě odlišný. Prokazování účelu transakce bude tedy dalším požadavkem kladeným na poplatníka. Posuzováním, co je převažujícím účelem transakce v situaci, kdy bude snižováno daňové zatížení, pak bude vyžadovat dobrou skutkovou a právní analýzu a promyšlenost celé transakce. Samozřejmě raději ex ante, než ex post.
V každém případě je nutné počítat s tím, že novela dává finančním orgánům do rukou novou „zbraň“, kterou daňová správa jistě bude používat při boji s nekalými daňovými praktikami. Máme se tedy na co těšit.
Všechny newslettery společnosti Fučík a partneři
Ing. Ivan Fučík
Auditor, daňový poradce, partner
Ivan se zaměřuje na mezinárodní daňové plánování a uplatnění smluv o zamezení dvojího zdanění včetně transakčního poradenství. Podílí se také na různorodých auditorských projektech či zajištění likvidací společností.
Fučík & Partneři
Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.
Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!
Více informací na:http://www.fucik.cz/
Zneužití práva v daňových záležitostech
Na dané téma nejsou žádné názory.
Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ZNEUŽITÍ PRÁVA V DAŇOVÉ OBLASTI - seminář 16. června 2016 02:00
- Kvůli zneužití práva na informace půjde odmítnout žádost, navrhuje vnitro
- EU si posvítí na daňové záležitosti IKEA. Aféra na dohled?
- Daňoví poradce, Daňoví specialisté a daňoví poradci - Bělá pod Pradědem, MIKIMALL s.r.o.
- PRÁVO: Policie šetří půlmiliardový daňový únik při obchodu s emisemi
- Promlčení práva vymáhat daňové nedoplatky, § 70 - Zákon o správě daní a poplatků č. 337/1992 Sb.
- Daňová exekuce postižením majetkových práv, Oddíl 2 - Daňový řád č. 280/2009 Sb., porovnání znění k 1.1.2013
- Daňová exekuce postižením jiných majetkových práv, § 192 - Daňový řád č. 280/2009 Sb.
- TRESTNÍ PRÁVO DAŇOVÉ A SOUVISEJÍCÍ PROBLEMATIKA TRESTNÍ ODPOVĚDNOSTI PRÁVNICKÝCH OSOB - seminář 21. dubna 2015 02:00
- "Společnost pro evropské daňové právo" - Živnostenský rejstřík
- TRESTNÍ PRÁVO DAŇOVÉ A TRESTNÍ ODPOVĚDNOST PRÁVNICKÝCH OSOB PO ZÁSADNÍ NOVELE OD 1. 12. 2016 - seminář 4. října 2016 02:00
- PRÁVO: Tajné služby by rády nahlížely do daňových přiznání
Benzín a nafta 15.02.2019
Natural 95 30.39 Kč![]() ![]() | Nafta 30.9 Kč![]() ![]() |
Prezentace
19.12.2018 Vypínače a zásuvky ABB mohou být funkčním i...
12.12.2018 4 kroky k výběru spolehlivých oken
06.12.2018 Nechte se unést světem zítřka a investujte do něj
Okénko investora
Michal Dvořák, TradeCentrum
Dynamika veřejného dluhu ohrožuje USA více, než „čínská“ krize
Patrik Mackových, TopForex
Jonáš Mlýnek, LYNX
Zdeněk Ďuriš, EKKA-Gold
Štěpán Hájek, Bossa
Štěpán Křeček, BHS
Silvia Holá, xPartners
Ceny ropy se postupně vzpamatovávají a měly by nadále stoupat
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Patrik Hudec, GENERALI
Tiskové zprávy
Přes 80 % ředitelů vnímá český průmysl v dobré...
Generali Realitní fond dosáhl za rok 2018...
Český trh coworkingových kanceláří se meziročně...
Studenti technických oborů vnímají stav průmyslu..