Madina Nurmátová (Lekvi Group)
Okénko daně  |  07.06.2018 14:26:07

Osvobození příjmů z podílů na zisku


S držbou podílů na obchodních korporacích je spojena řada práv i povinností. Patří mezi ně i nárok na podíly na zisku. Tento druh příjmů obecně podléhá dani z příjmů, ovšem za určitých podmínek se v případě právnických osob jedná o příjem osvobozený od daně.

Podmínka 1:

Splnění definičních podmínek mateřské a dceřiné obchodní korporace.

Dle § 19 odst. 3 písm. b) zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) mateřskou obchodní korporací se rozumí obchodní korporaci, která:

  • je daňovým rezidentem ČR nebo jiného členského státu Evropské Unie (dále jen „EU“),
  • drží minimálně 10% podíl na základním kapitálu jiné obchodní korporace, a to po dobu minimálně 12 měsíců nepřetržitě. Pokud k okamžiku konání valné hromady dceřiné obchodní korporace, která rozhodne o výplatě podílu na zisku, neuplynula 12 měsíční lhůta, nebrání to v uplatnění osvobození, jestli podmínka nepřetržité držby bude splněna dodatečně.
  • má právní formu a. s. , s. r. o. , družstva nebo obdobnou právní formu podle příslušných předpisů dané země, pokud jde o daňového rezidenta EU.

Novelou ZDP s účinností od 1. 7. 2017 se doplnili další typy mateřských společností, jedná se nově např. o svěřenský fond , rodinnou fundaci , obec nebo i svazek obcí .

Při osvobození příjmů z podílů na zisku musí být také splněna podmínka, že mateřská obchodní korporace nesmí být v likvidaci.

Podobně § 19 odst. 3 písm. c) ZDP definuje dceřinou obchodní korporací, která:

  • je daňovým rezidentem ČR nebo EU,
  • na jejím základním kapitálu podílí alespoň 10% mateřská obchodní korporace , a to nejméně po dobu 12 měsíců nepřetržitě. Zase toto může být splněno dodatečně.
  • má právní formu a. s. , s. r. o. , družstva nebo obdobnou právní formu podle příslušných předpisů dané země, pokud jde o daňového rezidenta EU.

Při vstupu do EU, ČR měla povinnost promítnout do svého národního zákonodárství směrnici Rady o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států (dále jen „Směrnice“). Díky této Směrnice se v zákoně objevilo několik druhů osvobozených příjmů od daně z příjmů právnických osob , mezi které patří příjem z podílů na zisku.

Zmíněné osvobození lze uplatnit za obdobných výše definovaných podmínek také u obchodních korporací ze Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska a ze států, s nimiž má ČR uzavřenou platnou a účinnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění (dále jen „SZDZ“).

Pro uplatnění osvobození příjmů z podílů na zisku vyplacených dceřinou obchodní korporací, která je daňovým rezidentem třetího státu je nutno kromě obecných podmínek také splnit podmínky zvláštní.

  • Mezi ČR a daným třetím státem musí existovat platná a účinná SZDZ ,
  • Příjem z podílů na zisku v tomto státě nebude osvobozen od daně z příjmů právnických osob a sazba daně není nižší než 12 %

V případě, že podíl na zisku ve třetí zemi je zdaněn sazbou nižší než 12 % , není možné v ČR osvobození příjmu od daně použít . Dceřiná obchodní korporace zdaní podíl na zisku srážkovou daní ve třetí zemi a mateřská obchodní korporace si může v ČR uplatnit daň zaplacenou ve třetí zemi za použití metody zamezení dvojího zdanění, kterou upravuje příslušná SZDZ.

Pokud podíl na zisku ve třetí zemi je zdaněn sazbou 12 % a vyšší , lze v tomto případě osvobození od daně v ČR použít, nicméně dceřiná obchodní společnost bude mít příjem ke zdanění ve třetí zemi.

Ing. Madina Nurmatová

Ing. Madina Nurmatová - daňový poradce

Madina se specializuje na daňové poradenství v oblasti daně z příjmů právnických osob. Je také odpovědná za daňové poradenství v oblasti nemovitosti.
Lekvi Group

Společnost Lekvi Group se řadí mezi přední poskytovatele širokého spektra služeb, podávaných v know-how formátu. Lekvi představuje unikátní spojení tuzemských profesionálních služeb a schopnosti uspokojit potřeby a mentalitu zahraničních kupujících.

Poskytuje standardní a nadstandardní realitní služby, zprostředkování hypoték, daňové služby a komplexní účetnictví.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Osvobození příjmů z podílů na zisku (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Osvobození příjmů z podílů na zisku
07.06. 14:50  gramatika (Já)

Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:

Po 18:57  Nová pravidla po daňovou uznatelnost úroků Ing. Štěpán Osička (Fučík & partneři)
Po 18:55  Připravované změny v DPH – 1. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
22.10.2018  Opravy chyb, změny v účetních odhadech a změny v účetních metodách – 2. část Ing. Klára Honzíková (Fučík & partneři)
22.10.2018  Zneužití práva v daňových záležitostech Ing. Ivan Fučík (Fučík & partneři)
22.10.2018  Umíte správně vyplnit dodatečná daňová přiznání? Ing. Milan Kolář (Fučík & partneři)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies