Zahraniční centrální banky se zbavují amerických státních dluhopisů a ve velkém nakupují zlato

Autor: Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
02.06.2016 15:37:05

Celý dnešní svět se topí v enormních dluzích, jejichž hladina stále stoupá. Tento nezadržitelný růst bychom mohli s nadsázkou přirovnat ke zvyšujícímu se objemu vody v oceánech z důvodu globálního oteplování. Obojí, ať už růst hladiny oceánů nebo v našem případě růst světového dluhu, je možné zmírnit, ale bohužel ne úplně zastavit. Zadlužení roste každou vteřinou...

Uvádí se, že dluh USA je asi 20 bilionů dolarů, nicméně pravda je úplně jiná. Tato suma je mnohonásobně vyšší, jen se raději neuvádí. Nejsou to jen Spojené státy, ale řada dalších zemí, které jsou ohromně zadluženy a jejichž dluhy dosahují vysoko nad 100 procent jejich HDP. Jednoduše řečeno celý svět se utápí v dluzích a zadlužení pokračuje, vidíme to denně prostřednictvím centrálních bank, které nalévají ohromné množství peněz do svých ekonomik za účelem vytvoření tzv. "zdravé inflace". Nicméně tento trend může v budoucnu přerůst ve velký problém a vyvolat další krize – mnohem větší než ty, které již proběhly.

Problémy rostoucího zadlužení nahrávají drahým kovům. Trend ve shromažďování zlata a stříbra, který stále pokračuje, nezaznamenáváme jen u klasických investorů, ale ve stále vyšší míře i u centrálních bank a států – po celém světě se ve velkém zbavují dluhopisů americké federální vlády. Honba za těmito dluhopisy tak končí a dochází naopak k prodejům. Tradiční kupci amerického dluhu jako je Čína, Rusko, Brazílie nebo Norsko potřebují peníze na podporu svých vlastních, zpomalujících ekonomik.

V březnu 2016 rozprodaly centrální banky v amerických státních dluhopisech cca 17 miliard dolarů. K rekordnímu prodeji pak došlo v lednu, kdy tato hodnota dosáhla 57 miliard dolarů. V loňském roce tato suma představovala 226 miliard dolarů. Podle amerického ministerstva financí je tento výprodej největší od roku 1978. Na druhé straně téměř vždy existuje někdo, kdo tyto dluhopisy zase nakoupí. Ve světě působí mnoho fondů, společností, ale také jednotlivci, kteří o ně budou mít zájem. Pokud by se ovšem nikdo takový nenašel, začal by dluhopisy s velkou pravděpodobností nakupovat samotný FED, aby zabránil krizi a poklesu jejich ceny. Centrální banka má konec konců k dispozici neomezené zásoby dolarů, takže by to neměl být problém. A to je právě to neustálé nalévání peněz do ekonomiky. Na následujícím grafu jsou patrné nákupy amerických státních dluhopisů.

Nákupy amerických dluhopisů

Hnací silou tohoto výprodeje je ekonomická nestabilita a strach a hlavním důvodem takového chování centrálních bank může být snaha o podporu svých vlastních měn. Hotovost, kterou banky dostanou, mohou použít na nákup svých měn a zabránit tak tomu, aby tratily na hodnotě. Mnohé z těchto centrálních bank však nechtějí podporovat jen svou měnu, ale investují ve velkém i do nákupu zlata. A čisté nákupy se pohybují v kladných a velmi vysokých hodnotách. Dá se říci, že centrální banky změnily svou strategii a zachvátila je „zlatá horečka“, přičemž vůdčí roli této „smečky“ zaujímají centrální banky Číny a Ruska.

Podle Světové rady pro zlato zvýšilo Rusko v prvním čtvrtletí roku 2016 své zlaté rezervy o 45,8 tun, což je o 52 % více než ve stejném období vloni. Čína pak od ledna do března letošního roku nakoupila 35,1 tun. Jde o dvě důležité země, které vlastní americký dluh a ve velkém se ho zbavují. Strategie se tak zdá být docela jasná – prodávat americké státní dluhopisy a nakupovat drahý kov.

V době nízkých (nebo dokonce záporných) úrokových sazeb, nejistého globálního ekonomického vývoje a hrozící recese, je to logické. Výnosy státních dluhopisů a podobných alternativ jsou stále méně atraktivní, takže je potřeba nalézt jinou vhodnou a pevnou variantu pro investice. A to centrální banky a státy vědí. Tento trend může být dalším varovným signálem, že opravdu není něco v pořádku. FED a centrální plánovači si postavili domeček z karet, který má základy v ohromném zadlužení. Co se tedy bude dít, pokud si dluhy nikdo nebude chtít koupit? Začne se domeček bortit? Tuto obavu reálně posiluje chování Číny, Ruska a dalších zemí. Proto jsme svědky narůstajícího zájmu o žlutý kov, jako symbolu moci a bezpečí.

Ing. Jaroslav Křůpala

Ing. Jakub Petruška

Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.


Logo Zlaťáky.cz

Zlaťáky.cz

Jedna z nejvýznamnějších společností na trhu nabízí nejlepší ceny investičního zlata a stříbra od renomovaných světových výrobců Argor Heraeus SA, PAMP, Perth Mint, Münze Österreich. Disponujeme též nejširší nabídkou numizmatiky v rámci Evropy! Důvěřujte tradici – jsme s Vámi už 8 let. Více informací na www.zlataky.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře!

Zlato online

Zlato - online graf v USD

Datum Jedn. Kurz
26.04.2024 18:12 1 unce 2 336,53 USD
26.04.2024 18:06 1 unce 2 336,65 USD
26.04.2024 18:00 1 unce 2 336,72 USD
26.04.2024 17:52 1 unce 2 336,89 USD
26.04.2024 17:46 1 unce 2 336,11 USD
26.04.2024 17:38 1 unce 2 333,61 USD
26.04.2024 17:30 1 unce 2 333,42 USD
26.04.2024 17:24 1 unce 2 332,40 USD
26.04.2024 17:16 1 unce 2 332,72 USD
26.04.2024 17:08 1 unce 2 334,13 USD

Další kurzy

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.