Ing. Sven Subotič (Aura Invest Group)
Okénko investora  |  13.10.2015 14:10:36

Deflace, noční můra centrálních bankéřů. Je nutné se jí obávat?

Deflace je slovo, které se objevuje v diskusi o monetární politice snad nejčastěji. Pro centrální bankéře je doslova synonymem noční můry. Je však potřeba mít z deflačního vývoje strach?

Deflační spirála

Standardní vysvětlení, proč je potřeba se poklesu cen vyhnout, je tzv. deflačně-recesní spirála.

Scénář je následující:

Pokud se ekonomika dostane do situace, kdy cenová hladina klesá a inflační očekávání jsou v záporu, začnou ekonomičtí aktéři odkládat spotřebu a investice do budoucna v očekávání reálného snížení cen. Toto vyčkávání má za následek pokles domácí poptávky, jenž podnikům snižuje tržby a odbyt zboží. Management je pak nucen likvidovat své výrobní kapacity a posléze i propouštět zaměstnance.

Deflace navíc zvyšuje reálnou hodnotu dluhu podniků a domácností a způsobuje růst reálných úrokových sazeb. To má za následek snížení poptávky po úvěrech a zdražení dluhového financování. Pokles cenové hladiny podle ekonomů hlavního proudu způsobuje snížení HDP a růst nezaměstnanosti.

Směrodatnější je pak pro provádění měnové politiky tzv. jádrová inflace. Ta by se dala popsat jako vývoj ceny statků „neodložitelné“ spotřeby, tedy vývoj cenové hladiny bez energií a potravin. V případě, že nechá centrální banka klesnout jádrovou inflaci do záporných hodnot, začíná si zahrávat se scénářem deflačně-recesní spirály.

Úkolem centrální banky je tomuto scénáři zabránit a ukotvit inflační očekávání na nezáporných hodnotách. Centrální banky v režimu cílování inflace tak činí skrze regulování ceny peněz neboli stanovováním krátkodobých úrokových sazeb. V případě nárazu na „nulovou hranici“ (úrokové sazby centrální banky klesnou až na nulu), mohou sáhnout po dalších nástrojích – od kvantitativních uvolňování, devizových intervencí, teoreticky až po vyhazování peněz z vrtulníku.

Lekce z historie

V historii máme dvě hlavní periody, kdy se deflace ukázala jako něco velmi škodlivého. Konkrétně jde o období Velké hospodářské deprese 30. let 20. století a dvou dekád v Japonsku.

Zejména japonský vývoj mnohdy až nápadně připomíná pomalé a nepřesvědčivé zotavování z globální ekonomické krize. I přesto, že Bank of Japan již od roku 2001 využívá kvantitativní uvolňování a nyní se spolu s vládními fondy angažuje kromě dluhopisového i na akciovém trhu, stále se ji nedaří japonskou ekonomiku ze spáru deflace a ekonomické stagnace dostat.

Nabídková deflace

S deflací to ovšem není tak jednoduché, jak se může zdát. Existuje ještě její další forma, za kterou nestojí poptávkové, ale nabídkové faktory. Standardně bychom tedy mohli deflaci rozdělit na pro hospodářství negativní – poptávkovou deflaci (snižuje marže obchodníků) a pozitivní – nabídkovou deflaci (zvyšuje marže obchodníků).

Nabídkové deflační tlaky může způsobovat např. nedávné snížení cen ropy. Firmám tento cenový pokles (někdy nazývaný pozitivní nabídkový šok) snižuje náklady a pomáhá jim s akumulací kapitálu na nutné investice. Spotřebitelé rovněž pozorují snížení cen, následkem čehož jim zbývá více finančních prostředků na nákup dalších statků (ekonomická teorie tento jev nazývá důchodový efekt). Tento vývoj tedy posílá ekonomiku na růstovou trajektorii taženou domácí poptávkou.

Výjimky z inflačního cílení

V poslední době globální ekonomiku zasáhly nabídkové šoky v podobě nízkých cen ropy a potravin. Vzhledem k tomu, že dnes centrální banky západního světa standardně cílují inflaci, mají explicitně daný inflační cíl či pásmo, do kterého se snaží „trefovat“.

Pozitivní nabídkové šoky jsou sice pro ekonomiku dobrou zprávou, na druhou stranu ale přidělávají starosti centrálním bankéřům cílujícím inflaci. Banky jsou nuceny podobné deflační tlaky na určitou dobu přehlížet a tolerovat i záporné hodnoty inflace.

Debata pokračuje

Zda je či není deflace pro ekonomiku škodlivá se v současné době přou i v odborných kruzích. Zatím se zdá, že převažuje názor hlavního ekonomického proudu, který považuje poptávkovou deflaci za problém.

Někteří ekonomové taktéž navrhují stanovit inflační cíle na vyšších úrovních, čímž by se zvětšil prostor pro pokles reálných úrokových sazeb. Další řešením deflačního problému by mohly být tzv. peněžní daně, neboli ustanovení záporných úrokových sazeb. Tento druh politiky již v současné době některé centrální banky praktikují, ovšem v případě, že by byly ekonomiky bez hotovosti, neměli by střadatelé úniku. Noční můra centrálních bankéřů tak možná bude vyřešena pomocí vývoje peněžního systému.

 Autor: Sven Subotič, Jakub Mašek - Aura Invest Group 

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Ing. Sven Subotič

Ing. Sven Subotič, Aura Invest

je jednatelem společnosti Aura Invest Group s dlouhodobým zaměřením na Equity Sales privátní i institucionální klientele (dříve Ernst & Young a Wood & Co.). Aura Invest Group je vázaným zástupcem obchodníka s cennými papíry Colosseum, a.s. Na českém trhu nabízí profesionální služby obhospodařování majetku na individuálních investičních účtech AURA INVEST Aktivní správa a AURA INVEST Chytré portfolio. Spojte své síly se silnými partnery a svěřte své finance pokročilému obhospodařování majetku. Více informací či nezávaznou schůzku si sjednejte na www.aurainvest.cz


Investiční výhled na rok 2015

Praktický manuál pro výběr prvotřídních akcií dle legendárního investora Warrena Buffetta

Čtenářům kurzy.cz nabízíme zdarma možnost stažení investičního manuálu, ve kterém investoři naleznout praktický návod pro výběr těch nejatraktivnějších akcií.
Manuál je založen na jedinečném procesu, který s velkou pravděpodobností využívá přímo slavný investor Warren Buffett. Prezentace obsahuje 7 základních kritérií Buffettova výběru a zároveň konkrétní zdroje, kde potřebné informace naleznete.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 15:33  Zadlužení veřejného sektoru mírně kleslo Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 15:04  Kdy se zastaví růst cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688