Josef Stoulil (Capital Partners)
Finance  |  21.07.2009 17:45:19

Američané splácejí dluhy největším tempem od roku 1952


V důsledku rostoucí nezaměstnanosti a zvyšování míry úspor začali US domácnosti více splácet své dluhy. Jedná se fenomén, který by mohl udržet úrokové sazby na současné nízké úrovni, vzhledem k tomu, že US Treasury prodalo rekordní sumu 2 bil. USD dluhopisů na trhu a razantně se zdvihající počet lidí bez práce zapříčinil větší ukládání peněz na spoření.

Zatímco proporce spotřebitelů bez práce za minulý měsíc dosáhla čísla 9,5%, výpůjčky domácností klesly na 128% průměrného rodinného příjmu po zdanění za 1.Q. t.r. ve srovnání s rekordním ukazatelem 133% ve stejném období minulého roku podle dat Bloombergu. Celkový dluh občanů, nefinančních společností a federálních, státních a lokálních vlád rostl tempem 4,3% na začátku t.r., což je výrazně méně než největší číslo +9,9% nárůstu dluhů ve 4.Q. 2005 podle odhadů Goldman Sachs.

Kontrakce v oblasti dluhů ve výši -0,7% mezi domácnostmi a nefinančními společnostmi od ledna do března 09 nastala poprvé od roku 1952, kdy se za presidenta Trumana začaly tyto statistiky zavádět.

Spotřebitelské úvěry za květen 09 klesly o 1,6% v roční míře vyjádření na 2,52 bil. USD podle údajů FED. Snížené výdaje na spotřebu mohou ovlivnit resp. zpomalit ozdravení ekonomiky z její první globální recese od doby 2. světové války, neboť US domácnosti generují celých 17% globálního GDP.

Rostoucí nezaměstnanost tedy pomohla navýšit míru úspor na 6,9% za květen 09, což je nejvíce od prosince 1993. To rovněž udržuje výnosy státních dluhopisů pod kontrolou, protože banky pumpují deposita do trhu dluhopisů namísto, aby z nich realizovaly nové půjčky.

Držby bank státních dluhopisů a dluhů hypotéčních společností Fannie Mae a Freddie Mac dosáhly na začátku července t.r. objemu 1,33 bil. USD, což je o 16% více než před rokem. Benchmarkový 10-ti letý Treasury Note se splatností v květnu 2019výnos 3,61% p.a. (kupon 3,125%). Úrovně cashe v bankovních bilancích stále přidržují výnosy vládních dluhopisů poněkud níže.

USA bude prodávat státní dluhopisy v objemu 1,1 bil. USD do konce t.r., což předčí číslo 963 mld USD za 1. pololetí t.r. podle odhadů Barclays. Zatímco vláda zvedá půjčky, korporace se snaží snižovat míry zadluženosti. Zhruba 190 US firem, včetně Ford Motor (F) a vlastníka casin MGM Mirage, realizovalo na sekundárním trhu prodeje akcií od dubna do června t.r. v rekordní sumě 91 mld USD podle Bloomberg. Tyto prostředky z prodejů byly využity z cca ¾ na zpětné úhrady dluhopisů a dalších dluhů. V tomto roce bylo doposud realizováno za rekordních 774 mld USD nabídek korporátních dluhopisů (offerings) a asi 75% bylo použito na refinancování již existujících výpůjček firem.

US firmy se snaží nyní snižovat zadlužení, zlepšit finanční zdraví, snižovat kapitálové výdaje a rovněž omezovat přijímání nových pracovníků. Tento proces redukce pracovních míst tlačí na celkovou nezaměstnanost do blízkosti 10%, což je úroveň naposledy před 26 lety.

Chování spotřebitelů přináší snižování tempa růstu US ekonomiky vyjádřené průměrným ročním číslem blíže k 2% než k číslu 3,5%, které je platné pro jednu generaci v USA.

Zatímco míra úspor pěkně roste, společnosti mají rostoucí finanční a další potíže. Ilustrativně se to ukazuje na firmách např. Wal-Mart Stores (WMT), Harley-Davidson (HOG), Citigroup (C).

USA se tak bude muset spolehnout na mezinárodní růst, který bude tlačit ekonomický postup v USA. Světová ekonomika bude zřejmě potřebovat odlišné impulsy růstu než US spotřební a kreditní trhy. Zde se logicky nabízí asijské trhy a především Čína. Nejdelší recese od roku 1930 přiměla presidenta Obamu hned při jeho vstupu do úřadu na začátku t.r. přijmout stimulační balík za 787 mld USD. Ovšem jeho hodnocení je poněkud kontroverzní.

Jedná se o druhý vládní balík (po Bushově 700 mld USD doposud ne plně vyčerpaném) zaměřený na infrastrukturu, který ovšem bude působit až v závěru t.r. a spíše v roce 2010. Z tohoto důvodu je obtížné objektivní hodnocení.

Z pomalejšího růstu US ekonomiky může benefitovat světová ekonomika formou redukce obchodních nerovnováh a posílením americké finanční pozice. Stávající US deficit běžného účtu se z rekordní hodnoty 6,3% GDP ve 3.Q.2006 snížil na hodnotu 4,5% v důsledku nárůstu úspor.

                                                                                                                                       

CAPITAL PARTNERS a.s.

J. Stoulil

Zdroj: Bloomberg

 


Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688