V katastru nemovitostí je stále téměř 175 tisíc nemovitostí s nejasným vlastníkem

10.09.2020

V katastru nemovitostí bylo k 1. srpnu 2020 evidováno celkem 369 543 položek s nedostatečně identifikovaným nebo neznámým vlastníkem. Jeden nedostatečně identifikovaný vlastník může vlastnit několik různých nemovitostí a jednu nemovitost může spoluvlastnit více nedostatečně identifikovaných vlastníků. Reálně se tak jedná o 174 793 nemovitostí, které nemají správně zapsaného vlastníka. Z toho je 169 624 pozemků a 5 169 staveb.

„Jsem velmi ráda, že navzdory časově i odborně náročné práci jsme v dohledávání vlastníků nemovitostí mimořádně úspěšní. Nejčastějším výsledkem našeho šetření je podání podnětu k obnovení dědického řízení. Pomáháme tak nejen občanům dohledat majetek, o kterém vůbec nevěděli, ale také obcím, které mohou na převedených nemovitostech například stavět volnočasové areály pro své občany,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že ÚZSVM ve spolupráci s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním dvakrát ročně zveřejňuje seznam těchto nedostatečně identifikovaných vlastníků na svých webových stránkách. „Doporučuji proto každému podívat se na tento seznam, zda náhodou jemu nebo jeho předkům nepatří nějaká nemovitost, o které dosud nevěděli,“ dodala generální ředitelka.

ÚZSVM za osm měsíců letošního roku dokázal vyřešit 4 234 případů a zároveň zahájit šetření u 6 438 nemovitostí. Od roku 2014 ÚZSVM začal prošetřovat 69 382 nemovitostí s nejasným vlastníkem, z nichž se podařilo vyřešit již 35 896.

V 60 % případů, což je nejčastější výsledek šetření, byl podán podnět k zahájení dědického řízení. V 10 % případů se stal vlastníkem nemovitostí stát a například v 7 % případů vlastník sám doložil své vlastnictví a doplnil chybějící údaje do katastru nemovitostí.

*Jiný – například se jedná o neexistující budovu stále vedenou v katastru nemovitostí, chybný zápis v katastru nemovitostí, vlastníka nalezl sám katastrální úřad nebo v registrech ani archivech nebyly dohledány žádné relevantní listiny.

Příklady úspěšně vyřešených nemovitostí s nejasnými vlastníky v letošním roce:

  • ÚZSVM vyřešil pozemek o výměře 7 840 m² v blízkosti silnice za obcí Malín na Kutnohorsku, jehož část je potřebná pro plánovanou stavbu silnice I/38 Malín – Kuchyňka. Na základě dohledaných dokladů bylo zjištěno, že původní majitel zemřel již v roce 1991, a proto ÚZSVM požádal o dodatečné projednání dědictví. Pozemek následně připadl dědici, s nímž nyní může ŘSD uzavřít smlouvu pro převod pozemku na stavbu silnice.
  • Město Brandýs nad Labem se obrátilo na ÚZSVM s žádostí o dohledání vlastníka pozemku uprostřed zámeckého parku. Šetřením bylo zjištěno, že jeho původní majitelka se narodila v roce 1898 a zemřela v roce 1967. Přes dohledání jejího manžela, který již také zemřel, byly úspěšně dopátrány její dvě děti. Na základě provedeného šetření byla informace postoupena příslušnému okresnímu soudu se žádostí o doprojednání dědického řízení.
  • Prošetřováním orné půdy na Českobudějovicku s výměrou přesahující jeden hektar ÚZSVM zjistil, že jeho původními vlastníky byli manželé narození v posledním desetiletí 19. století. Oba manželé zemřeli v domově důchodců v 70. letech 20. století a původní dědictví bylo projednáno, ovšem bez tohoto pozemku. ÚZSVM tak podal podnět k dodatečnému projednání dědictví a výsledkem bylo vydané usnesení o připadnutí majetku státu jako odúmrť. Pozemková parcela bude převedena Státnímu pozemkovému úřadu.
  • ÚZSVM v Rychnově nad Kněžnou pomohl vyřešit pozemek o výměře 6 947 m² vedený jako trvalý travní porost. O prošetření pozemku požádala ÚZSVM firma zabývající se projektováním, výstavbou a rekonstrukcí distribučních sítí elektrického proudu, která v souvislosti s umístěním nového kabelového vedení chtěla uzavřít s vlastníkem nemovitosti smlouvu o zřízení věcného břemene. Pracovníci ÚZSVM dohledali údaje potřebné pro podání žádosti o projednání dědictví u okresního soudu v Náchodě. Pozemek má dnes již nového vlastníka.
  • Státu připadl v dodatečném dědickém řízení pozemek o celkové výměře 6 214 m2 u obce Mrsklesy na Olomoucku. Pozemek bude nejprve nabídnut státním institucím a v případě jejich nezájmu bude nabídnut veřejnosti k prodeji.

Nedostatečně identifikovaného vlastníka má nemovitost buď v případě, že nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví), nebo vlastníka v katastru sice zapsaného má, ale zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci. Většina zápisů tohoto druhu v katastru nemovitostí pramení ze situace před rokem 1989, kdy se katastr nemovitostí neudržoval řádně a v určitém období dokonce nebyl veden vůbec.

Aktuální seznam nedostatečně identifikovaných vlastníků je zveřejněn na webových stránkách ÚZSVM společně s často kladenými dotazy k této problematice na adrese www.uzsvm.cz/niv. Další informace včetně návodu, jak postupovat, jsou k nalezení také v informačním materiálu Nedostatečně identifikovaní vlastníci.


Zařazenočt 10.09.2020 00:09:00
Zdrojuzsvm.cz
Origináluzsvm.cz/v-katastru-nemovitosti-je-stale-temer-175-tisic-nemovitosti-s-nejasnym-vlastnikem


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.