List vlastnictví

List vlastnictví (LV) je důležitá veřejná listina, která prokazuje, kdo je k datu vyhotovení LV vlastníkem nemovitosti. Někdy se pro list vlastnictví používá i výraz „výpis z katastru nemovitostí“, jelikož jde o informace z databáze Katastru nemovitostí, který centrálně shromažďuje údaje o stavbách a pozemcích na území České republiky. Jedná se tedy o ty samé údaje, jen list vlastnictví má vždy své specifické číslo pro konkrétní katastrální území.

List vlastnictví se vám bude hodit v situacích, kdy bude třeba doložit vlastnictví nemovitosti. Nejčastěji tedy při koupi či prodeji nemovitosti, při vyřizování hypotéky, při žádosti o stavební povolení, při ohlášení stavby apod.

Zatížení nemovitosti

Z listu vlastnictví můžete vyčíst i důležité informace o případném zatížení nemovitosti. Nemovitost může být zatížena věcným břemenem – tj. vlastník musí „strpět“ nějaké omezení, jako např. vedení inženýrských sítí, umožnit průchod či průjezd nebo musí umožnit právo na dožití. Dále mohou být s nemovitostní spojena zástavní práva (ve prospěch banky) či informace o exekuci.

 

Co obsahuje list vlastnictví

Podoba listu vlastnictví je přesně daná a vždy obsahuje stejnou sadu informací:

  • hlavičku,
  • část A – údaje o vlastnících (údaje o vlastníkovi či spoluvlastnících),
  • část B – údaje o nemovitosti (veškeré identifikační údaje nemovitosti),
  • část C – údaje o omezeních vlastnického práva (informace o tom, zda je nemovitost zatížena např. věcným břemenem, exekucí, zástavním či předkupním právem),
  • část D – jiné zápisy (poznámky),
  • část E – údaje o nabývacích titulech, tedy seznam smluv, na základě kterých majitelé zapsaní na LV nabyli předmětné nemovitosti (kupní smlouvy, darovací smlouvy, rozhodnutí o dědictví, usnesení soudů, usnesení o příklepu v případě dražeb atd.),
  • část F – údaje o vztahu bonitovaných půdně ekologických jednotek k parcelám,
  • patičku.

 

Jak získat list vlastnictví?  

Postačí-li vám jen částečné informace (číslo listu vlastnictví, na kterém je nemovitost zapsána, parcelní čísla, vlastnické právo s trvalým pobytem dotyčného, zmínku o omezení vlastnického práva), pak můžete využít bezplatné online nahlížení do katastru nemovitostí.
Budete-li však list vlastnictví někde předkládat nebo chcete znát všechny informace, budete potřebovat úplný výpis. Ten lze získat na kterémkoliv katastrálním úřadě, na kontaktních místech veřejné správy Czechpoint, u notářů, na úřadech obcí, pracovištích Hospodářské komory apod. Také můžete využít placenou službu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, který pro registrované uživatele poskytuje službu  „dálkový přístup“ k údajům, které katastr nemovitostí obsahuje.
Na katastrální úřad lze zaslat i písemnou žádost o zaslání listu vlastnictví poštou, musíte ale počítat s lhůtou 30 dní na vyřízení. Cena listu vlastnictví se liší podle místa jeho získání, nejčastěji se pohybuje okolo 100 Kč za stránku.
Údaje obsažené na listu vlastnictví jsou platné k momentu jeho vydání, proto na něm nalezneme hodinu, minutu i sekundu, kdy byl vyhotoven.

List vlastnictví - zpravodajství

Zlato - vývoj ceny komodity Elektřina
?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.