Výrobce hraček Lego měl poprvé po 13 letech slabší tržby

Dánskému výrobci hraček Lego loni poprvé po 13 letech klesly tržby. Hlavním důvodem je situace na maloobchodních trzích v Severní Americe a v Evropě. Tržby klesly o osm procent na 35 miliard dánských korun (119,4 miliardy Kč). Provozní zisk se pak snížil o 17 procent na 10,4 miliardy DKK, uvedla dnes firma, která má výrobní závod i v České republice.

Výsledky podle analytiků naznačují, že Lego teď čelí největší zkoušce od období let 2003-2004, kdy se firma přiblížila finančnímu kolapsu. Navzdory poklesu však Lego stále patří mezi nejziskovější výrobce hraček a letos je jeho cílem stabilizace podnikání.

"V roce 2017 příjmy na našich zavedených trzích klesly, převážně kvůli krokům, které jsme podnikli, abychom se zbavili zásob. Tento pokles měl dopad na provozní zisk," uvedl generální ředitel Niels B. Christiansen. Upozornil také, že prodej spotřebitelům zůstal beze změny a v posledních měsících roku začal vykazovat známky růstu.

Firma nedávno uvedla, že bude používat pro své kostičky plast vyrobený z cukrové třtiny. Nové kostičky se ve stavebnicích firmy objeví už letos. Rozhodnutí je součástí slibu firmy, že bude používat do roku 2030 ve svých výrobcích a obalech udržitelný materiál.

Změna se bude zatím týkat kostiček představujících stromy a rostliny vyrobené z polyetylenu. Nově bude použit etanol pocházející z cukrové třtiny. Polyetylenové kostičky mají na celkové produkci kostek Lego podíl jedno až dvě procenta. Kostky Lega se vyrábějí převážně z akrylonitril-butadien-styrenu, který pochází z ropy.

Společnost Lego založil v roce 1932 Ole Kirk Christiansen. Firmu pojmenoval podle dánských slov "leg godt", což znamená "hezky si hrajte". Christiansenové jsou nyní nejbohatší dánskou rodinou a společnost Lego patří mezi největší výrobce hraček na světě.

Jeden z výrobních závodů společnosti Lego je ve středočeském Kladně, provoz tam zahájil v roce 2000. V kladenském závodě se stavebnice dekorují, kompletují se menší díly a balí. Další výrobní závody má firma v Dánsku, Maďarsku, Mexiku a Číně.

Vývoj ročních příjmů a zisku před zdaněním (zdroj: Lego):


Zařazenoút 06.03.2018 10:03:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3771223/vyrobce-hracek-lego-mel-poprve-po-13-letech-slabsi-trzby.html
Přílohy
KategorieAkcie

Související témata

Tržby

Výsledky firem - tržby, zisk

dnes 09:37 Potraviny a energie stáhly inflaci pod odhady (INVESTIKA, investiční společnost) Makroekonomika
dnes 09:16 Tržby v Německu klesly (7.1.2026) (ČSOB-Dealing) Investice
Út 09:03 Americký dolar v úvodu týdne zisky neudržel (Citfin - Finanční trhy a.s.) Měny-forex

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2026

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.