Emise firemních či korporátních dluhopisů a jejich veřejná nabídka

Jedním ze způsobů financování činnosti či rozvoje společnosti, v poslední době v České republice stále populárnější, jsou emise firemních dluhopisů. Jejich prostřednictvím jsou pak získávány finanční prostředky od privátních investorů či veřejnosti.

Základní právní úprava emisí dluhopisů je obsažena v zákoně č. 190/2004 Sb., o dluhopisech dále se uplatní zejména zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu („ZPKT“) a řada evropských předpisů, jež jsou do těchto vnitrostátních norem promítnuty.

Emise korporátních dluhopisů lze, podle okruhu potenciálních investorů, jimž bude učiněna nabídka k úpisu, rozdělit na dvě základní kategorie. Je-li nabídka k úpisu činěna neveřejně předem dané početně omezené skupině potenciálních investorů (max. 150 v každém státě EU), hovoříme o privátní emisi, v opačném případě se jedná o veřejnou nabídku cenných papírů.

V případě privátní emise je dle požadavků zákona mezi investorem a emitentem uzavírána smlouva o úpisu dluhopisů, jež je doplněna emisními podmínkami, ve kterých jsou blíže upravena pravidla konkrétní emise. U veřejné nabídky je, až na výjimky, v souladu s §34 ZPKT vyžadováno navíc zveřejnění prospektu, který podléhá schválení České národní banky („ČNB“). Za veřejnou nabídku však může být ze strany ČNB považována i aktivita, jež se na první pohled jako veřejná nabídka jevit nemusí.

Prospekt je rozsáhlý dokument, který slouží zejména k tomu, aby se potenciální investor seznámil jednak s osobou emitenta, jeho podnikatelskou činností a hospodářskými výsledky a dále pak s riziky investice do emitovaných dluhopisů, to jak v obecné tak v konkrétní rovině. Investor by měl být schopen na základě přečtení prospektu učinit informované rozhodnutí, zda do dané emise investovat bude či nikoliv.

Prospekt je schvalován ČNB ve správním řízením. V řízení je ověřováno, zda prospekt splňuje náležitosti dané evropskými právními předpisy a zda by emisí dluhopisů nedošlo k porušení jiných právních předpisů, například zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, nebo zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech. Vzhledem k tomu, že podoba prospektu byla v Evropské unii harmonizována, je možné schválený prospekt, s přeloženým shrnutím, notifikovat v jiném členském státě. Na základě notifikace je pak možné veřejnou nabídku provádět i ve státě notifikace.

Naši kvalifikovaní právní poradci jsou pro Vás schopni připravit kompletní dokumentaci k emisi dluhopisů, zahrnující rozhodnutí valné hromady, emisní podmínky, smlouvu o úpisu, případně prospekt, je-li v daném případě vyžadován. Součástí přípravy prospektu je rovněž zastupování ve správním řízení před ČNB. V případě privátních emisí pro Vás nastaví pravidla nabídky dluhopisů, tak aby nebyla veřejnou nabídkou a bylo tak eliminováno riziko vysoké pokuty. Z naší praxe víme, že ČNB provádí monitoring veřejných nabídek cenných papírů a kontroluje, zda jsou k nim splněny zákonné podmínky.


Zařazenopá 12.06.2015 09:06:00
ZdrojSCHEJBAL&PARTNERS
Originálakschejbal.cz/emise-firemnich-ci-korporatnich-dluhopisu-a-jejich-verejna-nabidka

Označení stránky: nabídka korporátních dluhopisů

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies