Ropa a ekonomika | Ropa.cz

Co všechno ovlivňuje její cenu


Význam ropy pro světové hospodářství byl názorně ukázán už v roce 1973 v době arabského embarga na vývoz ropy do západních zemí. Během několika týdnů cena vzrostla o 400% a několik vyspělých zemí bylo uvrženo do recese. Ovšem tento extrémní příklad odráží základní princip toho co vlastní cena surové ropy ovlivňuje a to je vzhledem k svému širokému použití ve vyspělých ekonomikách světa i mimo ně především míra inflace, která pak ovlivní další faktory národního hospodářství v daném regionu světa či konkrétního státu.


Surová ropa je bezpochyby nejdůležitější komoditou na světě díky své dosavadní nenahraditelnosti ve světové ekonomice. Je základní surovinou pro výrobu benzínu, leteckého paliva, plastů a jiných. Inflace a nezaměstnanost se pohybovaly ve vysokých číslech ještě několik let poté. Ropné šoky v sedmdesátých letech (druhý mezi 1979/80) zdůraznil nenahraditelnost ropy.Význam ropy pro světové hospodářství byl názorně ukázán už v roce 1973 v době arabského embarga na vývoz ropy do západních zemí. Během několika týdnů cena vzrostla o 400% a několik vyspělých zemí bylo uvrženo do recese.


Přerušení dodávek může vyhnat cenu ropy i o několik procent výše


Z krátkodobého hlediska ovlivňují cenu ropy hlavně její dodávky na světový trh, neboli nabídka, která je velice nepružná a nedokáže rychle reagovat na vyšší poptávku. Možné výpadky nabídky proto trh velice bedlivě sleduje. Jsou to především geopolitická napětí, nepokoje, války, hrozba hurikánů, které mohou narušit „poklidnou“ atmosféru a vyhnat cenu za jediný den o několik dolarů výše.


Kromě toho existují i sezónní faktory, kdy například ovlivňuje cenu ropy v letních měsících zvýšená poptávka po palivech z důvodu motoristické sezóny apod.


Největší spotřebitel: USA


Z dlouhodobého hlediska závisí cena ropy na velikosti nabídky a poptávky. Při investování je proto důležité znát, kdo jsou největší producenti a kdo jsou největší spotřebitelé. Důležité také je, kdo disponuje největšími zásobami.


Největší aktivní zásoby ropy má Saúdská Arábie s 276 miliardami barelů, ovšem před Venezuelou, která má dosud pasivních 306,3 miliard barelů ropy. dále pak následuje Kanada a zejména Irán a Irák. Co je ale důležité je dokázat dané zásoby vytěžit. Největším producentem je Saúdská Arábie, pak Rusko a Spojené státy americké. Mezi největší spotřebitelé ropy patří Spojené státy, následované Čínou.


Největším vývozcem ropy na světě je opět Saúdská Arábie, následovaná Ruskem a Norskem. Největším dovozcem na světě jsou Spojené státy následované Japonskem a Čínou.


Poptávka a nabídka


Poptávka po ropě z dlouhodobého hlediska se vyvíjí dle světového hospodářského růstu. Pokles světového hospodářského růstu snižuje poptávku po ropě. Celková světová poptávka po ropě roste díky ekonomickému růstu v zemích jako Čína, Brazílie, Indie a Rusko. V hledáčku investorů na trhu s ropou jsou proto také údaje o růstu HDP zejména z největších ekonomik světa.


Obchodníci s ropou sledují také bedlivě denní čísla nabídky ropy, která jsou dostupná na stránkách americké agentury EIA (Energy Information Administration). Velice sledované je také pravidelné týdenní zveřejnění zásob ropy a benzínu v USA. Dále je tu IEA (International Energy Agency), která zveřejňuje každý měsíc zprávu o trhu s ropou – informace o světové nabídce, poptávce, zásobách a cenách.


Na straně nabídky na trhu hraje významnou roli OPEC, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu, která ovlivňuje přibližně 40% celosvětové nabídky ropy. Dohoda mezi zeměmi dlouhodobě určuje závazné kvóty, limitující objem produkce ze strany členských zemí. Vliv na cenu ropy na trzích může proto mít také oznámení o navýšení či snížení těžby ropy organizací OPEC, což by znamenalo, že cena na trhu poklesne, respektive vzroste. Je nutné také dodat, že OPEC kontroluje asi 75% celosvětových zásob, takže bude i do budoucna významným hráčem.


Svůj podíl na ceně ropy má i dolar


Vývoj cen ropy v posledních měsících se připisoval obavám z nedostatečné nabídky a slabému dolaru. Rekordně slabý dolar měl také jistě svůj podíl na rekordních cenách černého zlata. Ropa je totiž kótovaná v USD, a proto slabý dolar ropu pro ne-dolarové investory zlevňuje.


Nepříznivá situace na finančních trzích také obecně podněcovala investice do ropy a jiných komodit, u kterých byl vyšší potenciál růstu než například na akciových trzích. Cenou ropy se většinou rozumí cena WTI/Light Crude ropy obchodované na newyorské komoditní burze (NYMEX), nebo cena ropy typu Brent obchodované na Mezinárodní ropné burze (International Petroleum Exchange, IPE) v Londýně. Cena ropy velmi závisí na jejím druhu (který je určen například její hustotou a obsahem síry) a také na jejím původu. Velká většina ropy se neprodává na burzách, ale pomocí přímých transakcí, které se ovšem cenami na burze řídí. IPE tvrdí, že 65 % veškerých obchodů s ropou vychází z její burzovní ceny ropy typu Brent. Jiné důležité referenční burzovní ceny jsou Dubai, Tapis a koš OPEC.
Často se říká, že cenu ropy určuje kartel OPEC a její skutečná cena je kolem 2 dolarů za barel, což jsou náklady na těžbu na Blízkém východě. Tyto názory však nezohledňují náklady na hledání nových ropných nalezišť a investice nutné k zahájení těžby. Poptávka po ropě velmi závisí na globální makroekonomické situaci, takže také ta je důležitým činitelem v ceně ropy. Řada ekonomů tvrdí, že vysoké ceny ropy mají zpětně velký negativní vliv na hospodářský růst. S tímto nesouhlasí jiní ekonomičtí odborníci, podle nichž je nyní světové hospodářství méně závislé na ropě, než bylo během ropných šoků v sedmdesátých letech.


Cena ropy je tudíž dle ekonomů vskutku z části závislá na hodnotě amerického dolaru (USD), avšak dle bližšího zjištění se jedná o cenu ropy v běžném obchodování bez geopolitických vlivů, přírodních kastrol či účelově vytvořenému tlaku na cenu ropy s ohledem na aktuální vývoj směnné hodnoty amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám a to zpravidla na základě vývoje dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index), který porovnává hodnotu USD v společném koši šesti hlavních světových měn (EUR, JPY,GBP, CAD, SEK, CHF). Na základě nižšího kurzu USD, zejména vůči těmto měnám se tím pádem nákup této komodity černého zlata – ropy pro investory z nedolarové zóny stává o to atraktivnější a zvyšující se poptávka vytváří předpoklad vzrůstající ceny ropy na světovém trhu.

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.