Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července

Na den věrozvěstů Cyrila a Metoděje mají obchody běžnou otevírací dobu, která není omezena Zákonem č. 223/2016 Sb..

Tento den slavíme památku příchodu křesťanských misionářů bratrů Cyrila (Konstantina) a Metoděje na území Velkomoravského státu v roce 863.

Slovanští věrozvěsti

Slovanští věrozvěsti (zvěstovatelé víry) jsou považování za šiřitele křesťanství a vzdělanosti v českých zemích. Oba byli v 19. století svatořečeni a papež Jan Pavel II. je prohlásil spolupatrony Evropy. Cyril je zobrazován v mnišském hábitu s knihou, také se skříňkou s ostatky, Metoděj je zobrazován s mitrou, také s berlou v podobě řeckého písmene tau a v biskupském rouchu.

Proč slovanští?

Na našem území v té době sice už bylo rozšířeno křesťanské náboženství, ale přinesli ho franští kněží a vzhledem k sepětí moci církevní a výkonné bylo třeba se vymanit z vlivu francké říše překonáním vlivu franckých duchovních a vytvořením samostatné církevní organizace (diecéze, biskupství). Kníže Rostislav proto francké kněze z Moravy vyhnal a požádal o příchod misionářů napřed papeže Mikuláše I. Velikého, a potom byzantského císaře Michaela III. Ten jeho prosbu o učitele víry vyslyšel a poslal na Moravu bratry Konstantina a Metoděje.
Konstantin (Cyril) a Metoděj pocházeli ze Soluně, na Velkou Moravu přišli jako vyslanci Byzancké říše znalí jazyka. Přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy (Konstantin vytvořil pro staroslověnštinu písmo – hlaholici) a pro potřeby bohoslužeb prosadili staroslověnštinu jako liturgický jazyk (předchozím liturgickým jazykem byla latina).

věrozvěstové

Život a práce Cyrila a Metoděje

Oba bratři před svým misijním působením původně žili světský život, Metoděj jako úředník byzancké říše se potom uchýlil do kláštera, Konstantin studoval na univerzitě a byl vysvěcen na kněze. Byl potom požádán o misii k Saracénům, kde hájil křesťanské učení. Poté následoval bratra do kláštera, kde zřejmě spolu pracovali na slovanštině. Bratři byli společně vysláni na další misijní cestu ke Kaspickému moři, tato cesta měla politické i náboženské cíle. Následovala cesta na Velkou Moravu na jaře 863 a jejich úspěšná práce tam, nicméně v roce 864 napadla opět Východofrancká říše Velkou Moravu a kníže Rostislav byl po porážce přinucen uznat její nadvládu a připustit návrat franckých kněží. Znovu docházelo ke sporům mezi slovanskou a franckou liturgií.
Bratři Konstantin a Metoděj se svými žáky přes Panonii putovali do Říma, kde je v roce 868 přijal nový papež. Hadrián II. uznal slovanskou liturgii a posvětil překlady liturgických knih. Vysvětil také Metoděje na kněze. Konstantin nemocný a vyčerpaný dlouholetým putováním a spory v Římě vstoupil do kláštera, přijal řeholní jméno Cyril, ale v klášteře po krátké době v roce 869 zemřel. Metoděj se dále věnoval misijní činnosti, vrátil do Panonie a s požehnáním papeže se stal prvním arcibiskupem panonsko-moravské diecéze. Při návratu na Moravu byl zajat Franky, uvězněn a odsouzen na doživotí, nicméně díky papežovu zásahu byl propuštěn a znovu dosazen na arcibiskupské křeslo. Vlivem politických změn se ale musel vrátit do Říma a znovu obhajovat slovanskou liturgii. Tentokrát bylo výsledkem, že musely být čteny evangelia a epištola napřed v latině, potom ve staroslovanštině. Metoděj zemřel na Moravě v roce 885.
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
26
28
29
30
Červenec 2021
Po Út St Čt So Ne
26
1
2
3
4
27
5
6
7
8
9
10
11
28
12
13
14
15
16
17
18
Pondělí 5. července 2021
Úterý 6. července 2021
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat    

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.