Zdanění investic v ČR


Jak se daní investice v ČR ?

Způsob zdanění zisků z kapitálového trhu upravuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.


Rozdělení způsobu zdanění

Pro postup při zdanění je důležité, kdo je investorem¨a o jaký druh příjmu se jedná.

Kdo je investorem

  • zda jde o právnickou osobu (PO),
  • fyzickou osobu (FO)
    • zahrnující nebo
    • nezahrnující obchodování s cennými papíry do obchodního majetku.

Druh příjmu, který investorovi plyne:

  • výnos z držby nebo úložky: dividenda z držby akcií, výnos z dluhopisů, úroky na spořícím účtu, termínovaném vkladu apod. (§8 Zákona o daních z příjmu - Příjmy z kapitálového majetku)
  • z rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou (§10 Zákona o daních z příjmu - Ostatní příjmy)


Investor FO v ČR, nezahrnuje cenné papíry do obchodního majetku:


Výnos z držby

Cenné papíry máte u společnosti s daňovým sídlem v ČR

U příjmů z dividend zdanění probíhá již u plátce. Pokud vám dividendu nebo úrok vyplácí společnost, která je daňovým subjektem v ČR, z této částky před jejím vyplacením automaticky odvede 15% srážkovou daň a vy tak tento příjem už v daňovém přiznání uvádět nemusíte.

Stejně jsou daněny i úroky ze spořících účtů či termínovaných vkladů.

Cenné papíry máte u společnosti s daňovým sídlem mimo ČR

Když však máte dividendy nebo dluhopisové výnosy (vyplacené kupóny) od společností, které mají daňové sídlo v zahraničí, tyto příjmy v daňovém přiznání už uvést musíte. A to i v případě, že vám byly zdaněny v zahraničí. Má-li ČR s danou zemí uzavřenou smlouvu o dvojím zdanění, tak si v zahraničí zaplacenou daň můžete započíst proti české daňové povinnosti, a nemusíte tak platit daň dvakrát.

 

Rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou

Pokud jde o zisk z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, rovněž mohou nastat rozdílné situace, zda je třeba transakce uvádět v daňovém přiznání. A z případného zisku zaplatit rovněž 15% daň (případně 23% daň, pokud zisk přesáhne limit pro zvýšenou sazbu daně, v r. 2024 36násobek průměrné mzdy). Důležitá je především hranice sto tisíc korun a také tzv. časový test v délce tří let.

Hodnotový test neboli hranice 100.000 Kč

Pokud vaše příjmy z prodeje cenných papírů nepřesáhly v daném kalendářním roce v souhrnu 100 tisíc korun, do daňového přiznání transakce neuvádíte. Avšak pozor, nejde o zisk, ale skutečně jen o příjmy z prodaných cenných papírů. Příklad:

a) Pokud jste v daném roce prodali cenné papíry za 99 900 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte, přestože jste je drželi méně než 3 roky. Je jedno, zdaj jste je prodali se ziskem či ztrátou.

b) Pokud již příjem z prodeje přesáhne 100 tisíc korun, daňové přiznání podávat musíte, i kdybyste investice prodali se ztrátou (v tomto případě však nebudete daň platit). Uvádět každopádně budete celou výši příjmů realizovaných prodejů, oproti nim postavíte náklady na jejich pořízení. Zahrnout do nákladů navíc můžete výdaje související s obchodováním (např. poplatek obchodníkovi, burze, úroky z úvěru apod.). Kladný výsledek je potom dílčím základem daně podle §10.

Časový test 3 roky

Pokud jste cenné papíry drželi po dobu minimálně 3 let, rovněž se transakce do daňového přiznání neuvádí. Nastat však může kombinace se zmiňovaným limitem 100 tisíc korun. Příklad: Prodáte například se ziskem podílové listy ze dvou fondů. U prvního fondu za 80 tis. korun, který jste drželi rok, u druhého v hodnotě 70 tis. korun, který jste drželi 4 roky. Byl tak překročen limit 100 tisíc korun, musíte podat daňové přiznání. Daň nicméně budete platit pouze z prodeje prvního fondu (ze zisku), jelikož jste ho drželi méně než 3 roky.

Výše uvedené platí nejen v případě, když si investice řídíte sami. Vztahuje se rovněž na transakce s cennými papíry, které za Vás uskutečňuje v rámci správy portfolia broker či jsou prováděny prostřednictvým různých investičních platforem (Portu, Fondee,...). Investor by měl vždy održet výpis transakcí za uplynulý rok a v návaznosti tak řešit svou případnou daňovo povinnost. FO daňové přiznání musí podat obvykle do konce března následujícího roku, resp. do konce června je-li podáno prostřednictvým daňového poradce.

Postup posouzení pravidel

První je posuzován hodnotový test a až následně časový test.

Příklad:

Pokud prodáte cenné papíry za 130 000 Kč, kde příjem 80 000 Kč splnil časový test a 50 000 Kč nesplnil, musíte podat daňové přiznání. V něm bude uveden pouze příjem z prodeje v objemu 50 000 Kč (které se daní v důsledku nesplnění časového testu), a proti němu náklad na pořízení těchto cenných papírů.

Dále existuje ještě další osvobození, a to pro investory, jejichž zdanitelné kapitálové příjmy (dividendy, úroky aj.) nepřesáhly ve zdaňovacím období 6 000 Kč.


Investor právnická osoba

Pokud do obchodů na burze vstupuje PO, zahrnuje nakoupené cenné papíry do svého majetku a ztráty a zisky z těchto obchodů se promítají do základu pro výpočet daně.

 

Obraťte se na daňového poradce: V případě problematiky zdanění Vám každopádně doporučujeme obrátit se na daňového poradce, neboť výše uvedené základní informace nemusí komplexně vystihovat problematiku zdanění Vašich investic.



Zdanění investic v ČR - zpravodajství





  • Jaké je zdanění investic v ČR?

    Způsob zdanění zisků z kapitálového trhu upravuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Pro postup při zdanění je důležité, kdo je investorem: zda jde o právnickou osobu (PO), fyzickou osobu (FO) zahrnující nebo nezahrnující obchodování s cennými papíry do obchodního majetku.

Zlato - vývoj ceny komodity Elektřina
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.