Petr Holub (MojeNebankovka)
Finanční rady  |  25.03.2024 08:00:00

Nákup novostavby s sebou nese rizika. Buďte obezřetní

Zakoupení novostavby zní lákavě, vidina moderního bydlení mnohé zaslepí natolik, že ztrácí obezřetnost. Upozorníme vás na rizika, které se pojí k nákupu novostavby od developera a poradíme, jak postupovat.   

 

Kupujete nemovitost na papíře 

Prvním rizikem je zakoupení vidiny. Něčeho, co ještě není fyzicky hotové. Kupujete pouze dle plánu, vizualizace a líbivých obrázků. Máte předložen výpočet a harmonogram. Jenže mezi podpisem smlouvy a obvykle složením velké části peněz, uplyne mnoho měsíců do úspěšného předání klíčů. Může se stát, že výstavbě bude blokováno stavební povolení, investor odmítne financování, dojde ke zdražení materiálu, budou chybět řemeslné profese na zajištění výstavby a mnoho dalšího. Nemáte možnost zjistit, jací budou sousedé, nevíte, jak bude vypadat okolí domu po nastěhování a další neznámé faktory.   

 

Financování stavby 

Motivací stavební společnosti je to, aby získala peníze co nejdříve, proto nabízí různá zvýhodnění těm, kteří zaplatí kupní cenu předem. Nezřídka se ale stává, že se opozdí dokončení, objeví se vady a překážky. Kupující nemají ani peníze ani bydlení. Často už splácí jak hypoteční úvěr na dosud neexistující byt, tak pronájem.   

Ochranou může být přístup developera, kdy deponuje inkasované prostředky na separátním účtu a budou mu proplaceny až v případě dokončení projektu.   

 

Změna podmínek během výstavby 

S železnou pravidelností se objevují větší nebo menší problémy během výstavby. Dochází ke zdražování nebo přímo nedostatku materiálu, mění se DPH nebo daně z nemovitostí. Ačkoliv jste na začátku počítali s určitou částkou, nemusí být konečná.   

Do nákladů na pořízení bytu musíte započítat i nájemné, které platíte po dobu výstavby. A pokud se kolaudace posune o několik měsíců, náklady narostou o desítky tisíc.   

 

Problematické ručení 

Úskalím koupě bytu od developera je financování. Nemůžete si vzít klasickou hypotéku, protože nemůžete dát do zástavy byt. Obvykle totiž rozestavěnou stavbou ručí už developer za vlastní úvěr. V úvahu přichází zastavení jiné nemovitosti nebo průběžně čerpat financování podle prostavěnosti a odhadované budoucí hodnoty nemovitosti. V praxi se využívá i předání příslibu vzdání se zástavního práva od banky developera. Vše proces financování prodražuje.   

 

Úpravy a opravy 

Zjišťujte, kdo ručí za jednotlivé komponenty. Na výstavbě se podílí několik subdodavatelských firem, je pravidlem, že jedna firma dělá například omítky, jiná obklady v koupelně. Čí je to vina, že obklad v koupelně opadal? S kým budete řešit reklamaci? Proto pečlivě kontrolujte průběh výstavby, obvykle máte možnost dohodnout se s developerem na určitém intervalu osobních kontrol. Objevené závady hlaste okamžitě a žádejte nápravu. Před samotným podepsáním předávacího protokolu by měly být všechny závady odstraněny k vaší spokojenosti.  

Alternativou je pořízení starší nemovitosti a sjednání úvěru na rekonstrukci. Pro pořízení nemovitosti i financování rekonstrukce můžete využít bankovní nebo nebankovní hypotéku. Parametry půjček si srovnejte na MojeNebankovka.cz.    

 

Petr Holub

Po úspěšně ukončeném studiu financí na vysoké škole jsem se věnoval účetní a daňové problematice. Mám zkušenosti z oblasti řízení středních i velkých firem, orientuji se v dotačních titulech, obchodním právu, investicích, tržních analýzách a predikcích. Mám doktorát z ekonomie a rád pro vás pravidelně zpracovávám aktuality a důležité informace z dění na finančních trzích.



MojeNebankovka

Největší a precizně připravený srovnávač bankovních a nebankovních půjček v ČR pomáhá občanům i podnikatelům. Přináší pravidelně aktualizované recenze finančních produktů, sleduje aktuální dění, poradí v začátcích podnikání, v účetní i daňové oblasti. Portál, kde najdete nejen nejlevnější půjčky, ale i zajímavé a užitečné informace. Moje Nebankovka: vyhledává, radí, vzdělává.

Více informací na https://mojenebankovka.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá   0:00  Pohlídejte si náležitosti darovací smlouvy na nemovitost Petr Holub (MojeNebankovka)
Čt 10:57  Povolené přečerpání, nebo kreditní karta? Po čem sáhnout? Iva Grácová (Bezvafinance)
Čt   8:00  Domácnost za poloviční náklady. Přejděte na smart home Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
St   0:00  Penzijní připojištění se mění, pro koho je výhodné Petr Holub (MojeNebankovka)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688