Martin Daneš (Srovnejto)
Finanční rady  |  05.02.2024 12:28:58

Jak postupovat při nehodě v zahraničí?

I banální dopravní nehoda v zahraničí může být daleko více stresující než ta na českých silnicích. Proto je dobré už dopředu vědět, co v takovém případě dělat. Nejdůležitější je zachovat klid a začít vše postupně řešit. Řešení dopravní nehody v zahraničí přitom obvykle není o moc těžší než v Česku. Samozřejmě vám vše bude trochu komplikovat cizí jazyk, ale postupy jsou velmi podobné.  

Zabezpečte místo nehody 

Úplně nejdříve se snažte zjistit, zda nebyl při nehodě někdo zraněn. A to samozřejmě nejen ve vašem autě, ale také v autech všech dalších účastníků. V případě potřeby ihned volejte záchrannou službu, které se většinou v zahraničí dovoláte na čísle 112. Pokud to situace vyžaduje, snažte se všem potřebným do příjezdu záchranářů poskytnout první pomoc. Nezapomeňte ale při tom na reflexní vestu. Mimochodem, tu byste měli mít v autě k dispozici pro každého člena vaší posádky. Poté místo nehody zabezpečte výstražnými trojúhelníky, a pokud to jde, nechte blikat výstražná světla, načež se odeberte s celou osádkou vozu někam stranou. Až teď je čas začít řešit další věci.  

Volejte asistenční službu  

Nejdříve je dobré zkusit se s dalšími účastníky nehody domluvit, zda budete volat policii, či ne a jaký bude další postup. Pak pro vás přichází na řadu další důležitý krok. Zavolejte asistenční službu své pojišťovny. Telefonní číslo najdete na zelené kartě, kterou v cizině musíte mít s sebou, ale je dobré si ho předem uložit přímo do telefonu. Asistentovi na telefonu sdělte své jméno, rodné číslo, registrační značku vozu a v ideálním případě i číslo pojistné smlouvy. Popište také, kde jste a co se stalo. Asistenční služba vám samozřejmě poradí, jak postupovat.  

Všechno si vyfoťte  

Při nehodě v zahraničí je důležité mít vše dobře zdokumentováno. Snažte se proto celou nehodu co nejlépe nafotit. Udělejte si snímek celé nehody a vyfotografujte i různé detaily, které by mohly být důležité. Snažte se také, aby alespoň na některých fotkách byla patrná SPZ vašeho auta i poznávací značky všech dalších účastníků. Vyfoťte si rovněž zelenou kartu dalších účastníků nehody – to je důležité hlavně v případě, kdy nehodu evidentně zavinil někdo jiný.  

S policií, nebo bez ní?  

Také v cizině obvykle platí, že menší nehody bez zranění účastníků a s malou škodou na autech je možné vyřešit bez přivolání policie. I v takovém případě však pro jistotu zavolejte asistenční službu své pojišťovny. Následně vás čeká sepsání Záznamu o dopravní nehodě. Evropský formulář je standardizovaný a účastníci nehody proto mají stejný, jen každý ve své jazykové verzi.  

Do Záznamu o dopravní nehodě se zapisují kontakty na všechny účastníky. Nebojte se je ověřit podle osobních dokladů zúčastněných. Na záznam popište nehodu česky, a pokud nesouhlasíte s verzí průběhu nehody druhého řidiče, napište to opět česky do kolonky s komentářem.  

 Policii budete volat, pokud je škoda na autech příliš velká, někdo je zraněn, ale také v případě, že jsou třeba poškozena svodidla, osvětlení a další veřejný majetek. O tom, kdy volat policii, se raději informujte dopředu. Policie nehodu vyšetří a vystaví protokol, který musíte podepsat. To však nedělejte, pokud protokolu dobře nerozumíte. Máte-li cokoli na srdci (třeba svoji verzi nehody, další informace a tak dále), do protokolu to česky připište. Všechny zápisy, protokoly, účtenky a fotografie nehody si pečlivě uschovejte. Čím více dokumentů budete mít, tím lépe.

 Oznamte nehodu pojišťovně  

Nakonec nehodu v zahraničí oznamte své pojišťovně, která zařídí vše ostatní. Pokud jste volali asistenční službu, bude už o vás pojišťovna nejspíš vědět. Jste-li viníkem nehody, začne pojišťovna vše řešit se svými partnery v dané zemi. Pokud jste nehodu nezavinili a jste v roli poškozeného, můžete si vybrat: Buď své nároky uplatníte přímo u pojišťovny viníka nehody, nebo se obrátíte na škodního zástupce v Česku. Svého škodního zástupce můžete najít na webových stránkách České kanceláře pojistitelů na adrese https://ic.ckp.cz. Musíte zde zadat zemi, v níž se nehoda stala, a pojišťovnu viníka. Někdy vám však aplikace škodního zástupce nenajde. V takovém případě vám nezbude než jednat přímo s pojišťovnou viníka nehody.  

 Pokud je viníkem nehody druhá strana, doporučuji, aby viník do poznámky uvedl větu: „Uznávám, že jsem viníkem nehody“. Výrazně to urychlí likvidaci pojistné události v rámci havarijního pojištění. Viník se totiž tímto přiznal a pojišťovna může s likvidací neprodleně začít.

 

Martin Daneš

Zkušený odborník na oblast pojištění, který téměř deset let působil ve slovenské Union pojišťovně, kde vykonával i pozici ředitele pro český trh. Od května 2021 se stal součástí týmu Skupiny Srovnejto. Zde vede všechny produkty pojištění a zastává funkci ředitele divize pojištění. Díky svým bohatým zkušenostem je klíčovým členem výkonného týmu největšího českého srovnávače osobních financí a vyhledávaným odborníkem na pojišťovacím trhu.



Skupina Srovnejto

Skupina Srovnejto se zaměřuje na poradenství a kompletní sjednávání produktů pro oblast rodinných financí, ať už je to pojištění od povinného ručení až po pojištění domácnosti, energie nebo mobilní tarify. Její služby doposud využily na slovenském i českém trhu více než 3 miliony uživatelů, kteří si prostřednictvím webů Srovnejto.cz, ePojisteni.cz, Tarifomat.cz, Pujcky.cz, Porovnajto.sk a  Superpoistenie.sk snadno a rychle snížili své životní náklady.

Více informací na https://www.srovnejto.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá   0:00  Pohlídejte si náležitosti darovací smlouvy na nemovitost Petr Holub (MojeNebankovka)
Čt 10:57  Povolené přečerpání, nebo kreditní karta? Po čem sáhnout? Iva Grácová (Bezvafinance)
Čt   8:00  Domácnost za poloviční náklady. Přejděte na smart home Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
St   0:00  Penzijní připojištění se mění, pro koho je výhodné Petr Holub (MojeNebankovka)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688