Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Finanční rady  |  15.12.2023 10:22:07

Zdražení energií - hlídejte si zálohy

 

30. listopadu 2023 oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ) změnu distribučních poplatků a opětovné zavedení poplatku za obnovitelné zdroje (POZE). Co tato změna znamená pro domácnosti, pro koncové zákazníky? Kolik budeme nově platit na zálohách? Můžeme s tím něco dělat? Máme něco kontrolovat a nebo se o všechno někdo postará, třeba dodavatel?  

Na konci října se po zveřejnění předpokládaného zdražení distribučních poplatků zvedla velmi silná vlna debat a nespokojenosti s tím, jaké ceny ERÚ plánuje a jaké dopady na domácnosti, ale i na podniky s velkou spotřebou elektřiny či plynu toto zvýšení bude mít.

Možná i díky tomu se nakonec podařilo “najít pár miliard” ve státním rozpočtu a původně avizované zdražení se tak podařilo snížit. Buďme ale realisté, toto snížení je spíše kosmetické s ohledem na to, co nás po jeho zavedení čeká.

Co to pro nás znamená? 

Cena elektřiny se skládá ze dvou hlavních částí - obchodní a distribuční (někdy také regulované) části. Tu první, obchodní, máme možnost sami ovlivnit výběrem dodavatele a jeho produktu. A rozdíly jsou velké! I v dnešní době, kdy se o cenách diskutuje opravdu všude, existují na trhu ceníky, které mají cenu za 1 MWh o 1.500Kč bez DPH vyšší, než je průměrná cena. Domácnost se spotřebou 3 MWh tak může díky špatné volbě dodavatele zaplatit ročně o 5.500 Kč s DPH více. Pokud má někdo spotřebu větší, protože elektřinou ohřívá vodu nebo topí a spotřebuje tak například 20 MWh za rok, může díky takovému rozhodnutí přijít o téměř 50.000 Kč! Druhá část, kterou reguluje ERÚ, je pro všechny zákazníky stejná, tedy v případě, že je jejich odběrné místo ve stejném distribučním území. Ta máme 3:

  • Praha, kde je distributorem Pražská energetika (PRE)
  • pak o něco menší část ČR, kde je distributorem E.ON
  • a o něco větší, kde se o distribuci elektřiny stará ČEZ.

Pokud by někdo chtěl změnit distributora, musel by se prostě přestěhovat. To se asi kvůli poplatkům moc často stávat nebude. I proto bylo donedávna běžné, že distribuční poplatky nikdo moc neřešil. Ale tím, že se nám nyní zdraží v průměru o 68%, tak se i o tuto část faktury začíná zajímat čím dál tím více zákazníků. A to je moc dobře, protože bychom nikdy neměli spoléhat na to, že se o nás postará někdo jiný. Vždy bychom měli mít přehled o tom, kolik a za co platíme, jak jsme na tom se smlouvou a jestli máme vše nastaveno správně.

Správně nastavené zálohy jsou nutnost

Tak, jako je jen na nás, jaký si doma zvolíme jistič a jestli bude stačit na vše, co chceme k elektřině připojit, měli bychom mít i zálohy na elektřinu nastaveny tak, aby nám dostatečně pokryly naši spotřebu. U jističe to je jednoduché - pokud bude příliš slabý, , budete sice platit na poplatcích méně peněz, ale když pak spustíte třeba míchačku, svářečku a nebo někdy jen výkonnější vrtačku, jistič nebude stačit takzvaně vám vypadnou pojistky. A se zálohami je to podobné. Rozdíl je jen v tom, že chybné nastavení záloh nepoznáme hned, jako když spadne jistič a vše přestane fungovat, ale až na konci roku, kdy nám přijde vyúčtování s nedoplatkem, který bude nutné zaplatit. Se změnou distribučních poplatků můžeme očekávat, že nám všem dodavatelé pošlou nové rozpisy záloh. Vliv na změnu celkové ceny je totiž opravdu velký a každý zákazník, který neplatí zbytečně moc na zálohách a nemá tak každý rok ve vyúčtování vysoký přeplatek, by měl své zálohy navýšit. V průměru bude navýšení o cca 1.200 Kč za 1 MWh. Máte-li na posledním vyúčtování roční spotřebu 5 MWh, počítejte s tím, že se vaše celková platba za distribuci zvýší přibližně o 6.000 Kč. V tomto případě je určitě lepší nedoplácet po vystavení faktury tak velkou částku, ale navýšit si zálohy o 500 Kč měsíčně. Pokud má někdo větší spotřebu, měl by zálohy zvednout určitě více. Zjednodušeně: 1 MWh spotřeby by měla znamenat zvýšení zálohy o 100 Kč měsíčně.

Příklad:

spotřeba za rok navýšení zálohy (měsíčně)
20 MWh 2 000 Kč
10 MWh 1 000 Kč
3,5 MWh 350 Kč

 

Kde ještě ušetřit?

A když už jsme u výpočtu záloh, měli bychom se podívat na to, jestli někde nemůžeme ušetřit. Samozřejmě platí, že nejlevnější elektřina je ta, kterou nespotřebujeme, takže snížení spotřeby je určitě hlavní cíl - zateplení, lepší zdroj topení, nižší teplota doma nebo v bojleru, atd. Ale když už tohle všechno máme (a nebo na to nemáme..), můžeme se ještě podívat na to, kolik platíme v té první - obchodní složce. Protože když už se nám zvedá cena za distribuci, chtělo by to snížit cenu od dodavatele a tím si co nejvíce zmírnit dopady rozhodnutí, které ERU na konci listopadu udělalo. Jak na to? Stejně jako u záloh - nečekejte, že se o vás postará váš stávající dodavatel a postarejte se o sebe sami. Zkuste využít srovnávací portál kalkulator.cz. Zjistíte, že srovnání dodavatelů je rychlé a opravdu jednoduché. Navíc se s vámi spojí specialista, který má přehled o dění na trhu, o aktuálních nabídkách všech dodavatelů, cenách, výhodách i nevýhodách, bonusech i pokutách. Vás to nic nestojí a budete mít jistotu, že máte nejen správně spočítané zálohy, abyste neměli velký nedoplatek a nebo naopak vaše peníze neležely někde ladem, ale že nikomu neplatíte víc, než je nutné.



Lukáš Kaňok

Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.


Kalkulátor.cz

my počítáme, vy šetříte

Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.

Více informací na https://www.kalkulator.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá   0:00  Pohlídejte si náležitosti darovací smlouvy na nemovitost Petr Holub (MojeNebankovka)
Čt 10:57  Povolené přečerpání, nebo kreditní karta? Po čem sáhnout? Iva Grácová (Bezvafinance)
Čt   8:00  Domácnost za poloviční náklady. Přejděte na smart home Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
St   0:00  Penzijní připojištění se mění, pro koho je výhodné Petr Holub (MojeNebankovka)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688