Stanovisko k otázce informování o cenách při poskytování služeb cestovních kanceláří - čj.: MF-20599/2023/2601-3
Ministerstvo financí tímto zveřejňuje svůj právní výklad k otázce informování kupujícího o konečné ceně při prodeji zájezdu.
Cenu zájezdu při poskytování služeb cestovních kanceláří v současnosti upravuje §13a zákona o cenách.
Dle zákona o cenách musí při nabídce zájezdů prodávající spotřebiteli poskytnout informaci o konečné ceně zájezdu, která má být zaplacena. Je-li informace o ceně zájezdu tvořena z více složek, uvede prodávající také aktuální cenu všech oddělených složek. Nelze-li cenu některé složky zájezdu uvést, musí v nabídce zájezdu informovat o čase a místě zpřístupnění této ceny pro spotřebitele jiným vhodným způsobem.
Kupující je při uzavírání smlouvy o nákupu zájezdu považován českými i unijními předpisy na ochranu spotřebitele za slabší smluvní stranu a proto je prodávajícímu ukládána zvýšená informační povinnost. Při případných nejasnostech ve výkladu zákona se má zvolit výklad nejpříznivější pro spotřebitele.
Přijetí ustanovení § 13a do zákona o cenách mělo za cíl odstranit praxi odděleného uvádění některých částek, které musí být povinně uhrazeny, jako jsou např. palivové, bezpečnostní a letištní poplatky v případě leteckých zájezdů. V okamžiku podání informace o ceně se jedná vždy o cenu konečnou platnou v okamžiku nabídky, zpřístupněnou formou katalogu, letáků, ceníků, webových stránek apod., při jejímž zaplacení klient nabízený zájezd v popisovaném rozsahu v nabídce může absolvovat, aniž by byl povinen hradit jakékoliv další přirážky, poplatky nebo jiné částky.
Od roku 2015 oblast upravuje také Směrnice 2015/2302/EU z 25. 11. 2015 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, která byla do českého právního řádu transponována zákonem č. 111/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, s účinností od 1. 7. 2018. Tímto zákonem byla směrnice implementována do zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“), a zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu.
Občanský zákoník tak od roku 2018 v § 2524 stanoví, že „Pokud pořadatel nebo zprostředkovatel prodeje zájezdu nesdělil zákazníkovi celkovou cenu zájezdu včetně daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění a veškerých případných dalších nákladů, není zákazník povinen tyto daně, poplatky, jiná obdobná peněžitá plnění a další náklady uhradit. To platí i v případě, že nelze tyto daně, poplatky, jiná obdobná peněžitá plnění a další náklady přiměřeným způsobem vyčíslit před uzavřením smlouvy, a v případě, že pořadatel nebo zprostředkovatel prodeje zájezdu nesdělil zákazníkovi druh dalších nákladů, jež mu mohou ještě vzniknout.“
Dále občanský zákoník uvádí také, že dohodnutou celkovou cenu lze navýšit až o osm procent. K navýšení dohodnuté ceny nejvýše o osm procent celkové ceny souborných služeb může dojít pouze za předpokladu, že možnost navýšení je výslovně ujednáno ve smlouvě, a pouze z důvodu změny:
a) nákladů na pohonné hmoty nebo jiné zdroje energie;
b) výše daní nebo poplatků z cestovních služeb zahrnutých ve smlouvě uložených třetími stranami, které se přímo nepodílejí na poskytování souborných služeb, včetně daní z pobytu a letištních a přístavních poplatků na letištích a v přístavech; nebo
c) směnných kurzů souvisejících se soubornými službami.
Cenu zájezdu při poskytování služeb cestovních kanceláří v současnosti upravuje nejen §13a zákona o cenách, ale i občanský zákoník a další právní předpisy. Tyto právní předpisy nejsou dle názoru Ministerstva financí navzájem v rozporu, naopak jsou v souladu se záměrem transponované Směrnice.
Na základě výše uvedeného Ministerstvo financí uvádí, že prodávající sdělí kupujícímu při uzavírání smlouvy celkovou cenu zájezdu, tj. konečnou cenu dle zákona o cenách. Podle příslušných právních předpisů také platí, že pokud nelze všechny náklady zahrnout do konečné ceny předem při prodeji zájezdu, je prodávající povinen informovat kupujícího před uzavřením smlouvy o všech dalších druzích nákladů, které přímo souvisejí s nabízeným zájezdem, a které mohou být po kupujícím dále požadovány i jinými subjekty.
Výše uvedené stanovisko je právním názorem oddělení Cenová politika. Upozorňujeme, že Ministerstvo financí není oprávněno k závaznému výkladu právních předpisů.
2
Dokumenty ke stažení
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ELEKTŘINA 23 PLUS - Zafixujte si cenu, Zajistěte si pevnou cenu na 1 nebo 2 roky - odpovědi na nejčastější dotazy ohledně plynu
- Oprav dům po babičce - časté dotazy, otázky a odpovědi. Co je program Oprav dům po babičce? Jaký je rozdíl oproti standardní Nové zelené úsporám?
- Euro - otázky a odpovědi k zavedení Eura v ČR. Budeme mít stejné platy jako v Německu? Kdy bude v České republice zavedeno euro?
- Rusko nouzově zastavilo pád rublu. Otázka je, na jak dlouho
- Otázky a odpovědi k návrhu Komise týkajícímu se rybolovných práv v Baltském moři na rok 2024
- Je otázkou, zda za brzkou ozonovou dírou v Antarktidě stojí erupce Hunga Tonga
- Nařízení o opožděných platbách (Otázky a odpovědi)
- Otázky a odpovědi – určení Trinidadu a Tobaga jako nespolupracující země v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu
- Krátkodobé ubytování potřebuje jasná pravidla, jeho význam v cestovním ruchu poroste
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
Prezentace
16.11.2023 Hodnota zlata je na historických maximech, jeho...
13.11.2023 Jak flexibilně financovat vaše podnikání mimo...
10.11.2023 Družstevní bydlení: historie nebo nová cesta k...
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlato vytvořilo nový rekord, překročilo hranici 2 100 USD / OZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Zákaz dovozu ruských pohonných hmot je tu! Jak moc zdraží nafta?
Michal Brothánek, AVANT IS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Investice do rostlin: koupíte si bonsaj za milion? Je nám líto, ale už je prodaná!
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Ali Daylami, BITmarkets
Štěpán Křeček, BHS
Okénko finanční rady
Martin Ždímal, RIXO.cz
Pojištění odpovědnosti pro řidiče z povolání: Jak to funguje?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Martin Daneš, Srovnejto
Na co myslet při pojištění chaty? Zloději nejsou zdaleka jediným rizikem
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Lukáš Raška, Portu
I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu. Jak se na něj finančně připravit?