OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  05.09.2023 10:51:08

Rizika spojená se zvířaty v pojištění vozidel (díl 1.)

V pojištění vozidel se můžeme setkat se dvěma typy škod, ve kterých figuruje zvíře. Mezi produkty jsou ale rozdíly a při volbě pojištění je třeba si pohlídat sice malé, ale důležité detaily.

Střet se zvířetem

Prvním a známějším rizikem je střet vozidla se zvířetem. Původně bylo pojištění součástí komplexního havarijního pojištění, které obecně kryje jakýkoliv „střet, náraz a pád“ vozidla. Moderní pojišťovny vyšly ale vstříc klientům a vyčlenily toto riziko do samostatné složky. A tak i majitel, který si nemůže dovolit cenově drahé „allriskové“ pojištění, si může za výrazně nižší částku pořídit právě pojištění střetu se zvířetem.

Díky konkurenčnímu soutěžení mezi pojišťovnami zmizel jeden z háčků pojištění střetu se zvířetem. Ještě v minulém desetiletí některé produkty omezovaly množinu pojištěných zvířat pouze na zvěř. V podmínkách byla definice typu: „Zvěří se rozumí ty populace volně žijících živočichů, které za zvěř označují platné právní předpisy upravující myslivost na území České republiky. Za zvěř se nepovažují domácí ani hospodářská zvířata.“ Dnes již všechny definice události střetu se zvířetem pokrývají libovolné zvíře.

Naopak v rámci rizika střet se zvířetem není pokryta situace, kdy se řidič snaží vyhnout střetu se zvířetem a výsledkem manévru je třeba náraz do stromu u silnice. Tato nepřímá škoda nemůže být pojištěna z důvodu, že nelze následně prokázat důvod dopravní nehody. Škoda je likvidní z obecného rizika dopravní nehody. A když už hovoříme o dopravní nehodě – ke střetu se zvířetem je třeba volat policii, protože došlo k poškození majetku další osoby.

První a druhá jakost střetu se zvířetem

Určité chytáky bohužel v produktech střetu se zvířaty přetrvaly. Důvodem je snaha některých pojišťoven o co nejnižší cenou tohoto pojištění. Výsledkem je stav, kdy pojišťovna nabízí v jednom produktu havarijní rizika dvojí kvality. Přestože jednotlivé složky pojištění naplňují stejnou potřebu klienta (ochrana jeho vlastního auta), pojišťovna se k nim chová odlišně a je na klientovi a jeho poradci, aby se v pojistných podmínkách a pojistné smlouvě vyhledal rozdíly a omezení.

První druh pojištění nazývá pojišťovnahavarijním pojištěním“ a je standardně nabízeno s územní platností shodnou s povinným ručením (země uvedené na zelené kartě) a s pojistnou částkou ve výši obvyklé ceny vozidla (u nových vozidle i s možností pojištění pořizovací ceny). Naopak pojištění „druhé jakosti“ se často označuje jako tzv. doplňkové pojištění. Ve skutečnosti se stále jedná o druh havarijního pojištění, kde ale pojišťovna v podmínkách omezila pojistné plnění při škodě několika parametry.

Územní platnost a limit pojištění

Klient i jeho poradce se mohou setkat s produkty, kdy střet se zvěří je omezen pouze na území České republiky a v zahraničí (byť jen několik kilometrů za hranicemi) není škoda pojištěna. Z pohledu pravděpodobnosti škody je ale mnohem závažnější omezení pojistného plnění limitem. Typickým limitem pro doplňková pojištění je 50 nebo 100 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že střet se zvířetem může skončit i totální škodou, je limit v rozporu s potřebami klienta. Pozor také na spoluúčast. Není pravda, že všechna doplňková pojištění mají nulovou spoluúčast. Třeba u střetu se zvěří najdeme produkty s hodnotou spoluúčasti i 10 %.

Některé pojišťovny se rozhodly nejít cestou produktů dvojí kvality, ale srozumitelně nabídnout pouze jeden typ střetu se zvířetem bez omezujících podmínek. Například Pillow pojišťovna má jednoznačně definovaný polštář Střet se zvířetem, kdy vozidlo je pojištěno na obvyklou cenu bez omezujícího limitu. Unikátní je možnost pojistit střet se zvířetem na pořizovací cenu vozidla (GAP), kdy není vyžadováno zahrnutí dalších havarijních rizik. Samozřejmostí je územní platnost v rozsahu povinného ručení, tj. bez omezení pouze na Česko.

V následujícím díle se podíváme na druhý typ škody způsobené zvířaty, tentokrát na stojících vozidlech.

Martin Podávka
Pillow pojišťovna

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688