Okénko investora  |  23.03.2023 08:36:15

Fed zvedl sazby a zveřejnil nové ekonomické projekce

Americký Fed zvedl klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 % v souladu s očekáváním trhů a poskytl ekonomické projekce do budoucích let.

Ve středu večer úředníci amerického Fedu zveřejnili své rozhodnutí ohledně změny klíčových úrokových sazeb a také publikovali tzv. Summary of Economic Projections (SEP). Trhy očekávaly převážně 0,25% zvýšení úrokových sazeb, a toho se také dočkaly. Klíčová úroková sazba ve Spojených státech tak nově činí 4,75 % - 5,0 %.

SEP – shrnutí ekonomické prognózy členů Fedu

Tento dokument poskytuje ucelený pohled na individuální projekce členů Fedu a informuje o změnách, oproti minulému SEPu, který byl zveřejněn v prosinci 2022. Úředníci mírně zhoršili svá očekávání ohledně tempa růstu reálného hrubého domácího produktu (RHDP) Spojených států v dalších třech letech. Letos avizují růst o pouhých 0,4 %. Nezaměstnanost bude letos podle nové projekce jen zanedbatelně vyšší, než prosincový odhad a to 4,6 %. Také očekávají mírně odolnější inflaci, podle preferovaných indikátorů PCE a Core PCE. Odhady bankéřů ohledně terminální hodnoty úrokové sazby jsou jen mírně vyšší. Letos je to 5,1 % (žádná změna oproti prosinci), příští rok 4,3 % a v roce 2025 se jedná o 3,1 %. Postoj úředníků by se tak dal interpretovat jako lehce přísnější než při prosincové prognóze.

Tisková konference a odpovědi Jerome Powella

Krátce po zveřejnění SEPu následovala více než 40minutová tisková konference, na níž měl šéf Fedu Jerome Powell krátký proslov a poté zodpověděl otázky kladené novináři. Několik z nich své otázky mířilo na bankovní sektor USA a na souvislosti se zkrachovalou Silicon Valley Bank. Powell vysvětlil, že bez zásahu Fedu a americké vlády by panika spojená s bankovním sektorem mohla vést k výrazně negativním důsledkům a rozšířit se napříč celým odvětvím. Dále ujistil, že bankovní systém je v dobré kondici a zkrachovalé banky, včetně SVB byly spíše výjimkou. Ve světle nedávného krachu 3 bank ve Spojených státech dojde ke zpřísnění podmínek pro vydávání nového dluhu a banky také musí soupeřit s vysokým výnosem na vládních dluhopisech. Tyto faktory povedou k přísnějším úvěrovým podmínkám, a tedy tato situace částečně přispěje ke zpomalení ekonomiky. Powell přirovnal účinky nastalé situace ke zvýšení úrokových sazeb o jemu zatím neznámou hodnotu a po neznámou dobu. Finanční kondice tak podle něj jsou nyní více utažené, než co ukazují tradiční indexy, jelikož ty neberou v potaz úvěrové podmínky.

Od začátku letošního roku statistická data poukazují na lehce expandující ekonomiku, což ztěžuje boj s inflací. Bankéři Fedu věří, že se jednalo o jednorázový efekt v důsledku teplejšího počasí, než je běžné, což mělo stimulační účinek na americkou ekonomiku. Ovšem to nevedlo k přísnějšímu postoji Fedu, neboť se podle slov Powella stimulační účinky těchto silných dat vykompenzovaly s opačnými účinky v souvislosti s krachem bank. Zmínil, že inflace je na své cestě k poklesu, avšak o něco pomaleji, než by si představoval. Růst cen zboží úspěšně zpomaluje a růst cen služeb v oblasti bydlení brzy s velkou jistotou začne taktéž zpomalovat. Ovšem problém je podle jeho slov v růstu cen služeb nesouvisejících s bydlením, což tvoří větší část jádrového indexu PCE (56 %). Aby došlo k jejímu poklesu je prý zapotřebí nadále zpřísňovat monetární politiku s cílem ochladit pracovní trh a poptávku po službách. Zdůraznil, že pracovní trh USA je pořád silný, růst mezd je vysoký, ačkoliv už v poklesu a že americká ekonomika postupně zpomaluje. Zavrhnul jakékoliv snížení úrokových sazeb v letošním roce, což jde proti současným očekáváním trhu. Ohledně zmenšování rozvahy Fedu zmínil, že nedávno poskytnutá likvidita o rozměru ca 300 miliard USD americkým bankám, nebude mít vliv na dosavadní průběh. Program kvantitativního utahování bude tedy i nadále pokračovat stejným tempem (zhruba -90 miliard USD za měsíc). Zmínil, že cesta k nižší inflaci bude dlouhá a hrbolatá.

Shrnutí a reakce trhů

Celkově se zdá, že Fed uvažuje o dalším, alespoň jednom nebo dvou zvýšeních úrokových sazeb o 0,25 %. Některé části inflace se vyvíjí správným směrem, ovšem nejedná se o všechny segmenty ekonomiky a rychlost, se kterou se tak děje, je sotva dostačující. Zatím se nezdá, že by terminální hodnota úrokových sazeb měla být výrazně výše, než 5,25 % - 5,5 %.  Ekonomika ještě pořád nepociťuje plné účinky zvýšených úrokových sazeb a ty se do ní budou postupně čím dál více propisovat. Po dosažení terminální hodnoty úrokové sazby (buď v květnu, nebo červnu) by se měl Fed v souladu s historickým vzorcem chování uchýlit k pauze, kdy bude měsíce vyčkávat na stejné úrokové úrovni. Poté, pokud inflace půjde správným směrem se Fed buď rozhodne snížit tuto sazbu, nebo jí bude udržovat na stejné úrovni, dokud ho něco nedonutí tyto sazby znovu snížit. Druhý scénář se mi zdá více pravděpodobným, neboť v případě ekonomické krize může na podporu ekonomiky snížit úrokové sazby. Pokud jsou ovšem na 0 %, manipulační prostor americké centrální banky je omezený. Také 0% úroková sazba není podle ekonomické teorie normální situací a nemusí dlouhodobě vést k žádaným výsledkům.

Americké akciové trhy v průběhu tiskové konference nejevily žádnou výraznější reakci. Ovšem před skončením obchodní seance došlo k většímu výprodeji a hlavní indexy skončily v červených číslech. Všechny tři hlavní indexy S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average uzavřely zhruba o 1,6 % níže než na začátku obchodní seance. 

Pavel Hubáček

Mgr. Timur Barotov

analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.


BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již téměř 30 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Pá 10:52  Jak si stojí důvěra spotřebitelů po květnových korekcích? Radoslav Jusko (Ronda Invest)
Pá   9:49  Vyhlídky se pro domácí průmysl zhoršují (26.5.2023) Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Čt 17:01  Problémy ve vzduchu: Udrží letecké společnosti kurz směrem vzhůru? Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
St 17:49  Čeká benzín a naftu zdražení? Klíčový týden je zde! Petr Lajsek (Purple Trading)
St   9:11  Stellantis má problémy v Kanadě a Itálii. Potenciál objevil ve Francii Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688