Největší krach banky v USA od finanční krize 2008: SVB Financial padla, regulátor ji uzavřel
Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard amerických dolarů, v přepočtu zhruba 4,6 bilionu Kč, vklady pak 175,4 miliardy USD. Akcie banky včera na Wall Street ztratily přes 60 %, dnes jen do otevření trhů ve Spojených státech se situace opakovala. Zasáhla i bankovní sektor v Evropě. Během dneška vyplynulo, že snaha o navýšení kapitálu nebyla úspěšná a banka spustila proces hledání potenciální zájemce o koupi. Následně přišel zásah regulátora.
SVB se specializuje na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Tento týden banka oznámila, že chce navýšit kapitál o více než dvě miliardy USD. Jako jeden z důvodů, proč chce získat nový kapitál, uvedla, že klientům dochází hotovost. Rostoucí úroky, obavy z recese a zpomalení trhu s primárními nabídkami akcií ztěžují začínajícím společnostem možnosti, jak získat další hotovost. To zřejmě způsobilo snížení vkladů firem u bank, jako je SVB, která se právě na technologické startupy orientuje. Analytici z Wall Street již dříve uvedli, že nepovažují za pravděpodobné, že by se potíže SVB rozšířily do celého bankovního systému. Banka Morgan Stanley ve zprávě pro klienty uvedla, že problémy SVB jsou velmi ojedinělé.
Nákaza kolem SVB se hned dnes ráno s počátkem obchodování přenesla do Evropy, kde jsme hned v úvodu obchodování viděli propad sektorového indexu bank Euro Stoxx Banks index o více jak 8 %, který je v průběhu dne korigován k 5 %. Banky Societe Generale, HSBC, ING Groep nebo Commerzbank odepisovaly i více jak 5 %. Negativní nálada v bankovním sektoru se promítla i na pražské burze, kde Erste odepisovala přes 3 procenta.
Struktura akcionářů banky je jedním z pohledů na vyvolanou nervozitu napříč trhy. 11,25% podíl v SVB drží Vanguard, 8,05 % BlackRock. Následují s 5,22 % State Street, 4,25 % má JP Morgan, necelá 3 % Invesco, následována více než 2,5% podílem Franklin. Tržní vývoj sebral klíčovým "tradičním" americkým finančním institucím a poskytovatelům úvěrů obratem zhruba 50 miliard amerických dolarů tržní kapitalizace, pokud pohlédneme na JPMorgan, Bank of America, Citigroup a Wells Fargo.
Vývoj akcií SVB Financial (klikněte pro přechod na interaktivní graf Patria.cz):
Americká centrální banka Fed v loňském roce začala agresivně zvyšovat úrokové sazby a to vyústilo v propad hodnoty držených dluhopisů, nejvíce u těch, které mají nejdále do splatnosti. Tyto papíry bylo potřeba jako nevýkonnou část portfolia, proti které stojí stále dražší depozita, dostat pryč. Z druhé strany na SVB působily rostoucí potíže klientů z řad začínajících technologických firem a jejich potřeba hotovostních zdrojů. SVB významně investuje do startupového odvětví, je bankou pro zhruba polovinu americké startupové technologické scény, za kterou stojí venture kapitál.
"Co jsme na trhu viděli, byla především první nervózní reakce na šok, který pád SVB znamená. Vazby ve finančním sektoru jsou zvenčí dost neprůhledné, takže podobné úkazy vedou k plošnému nárůstu obav. Úvahy logicky vedou k opatrnostnímu hromadění likvidity a jejímu zdražování na peněžním trhu, čímž by se potenciálně problémy šířily dál. Investoři mají na paměti, že když Fed dlouho zvedá sazby, obvykle se něco nakonec pokazí. Dopředu nikdo nedokáže odhadnout, kdy a odkud nový problém vzejde, ale bankovní sektor a vysychání likvidity jsou dobře známé z roku 2008, a to pomáhá živit obavy," uvádí hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "Podle nás jsme však velmi daleko od nějakého systémového problému, jehož pravděpodobnost vidíme jako malou. SVB je malá banka a její problém je především angažovanost v rizikových projektech, kdy její klienti byli například postiženi kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Další malé banky mohou klidně následovat, jsou obecně daleko zranitelnější než velké a v zámoří bývají častými oběťmi recesí. Naopak osud těch velkých by neměl být ohrožen," soudí Vlk.
Komentáře analytiků a stratégů včetně analytika Patria Finance Branislava Sotáka a výše Tomáše Vlka se shodují, že tato událost americkým finančním systémem neotřese a potenciálně horší problémy jsou jinde.
Také například respektovaný stratég Mohamed El-Erian konstatoval, že „riziko šíření nákazy a systémové riziko může být dobře stabilizováno skrze řízení bilance banky“.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.03.2023 Nové kryptoměnové projekty na začátku roku 2023...
24.03.2023 15 nejlepších ICO v roce 2023. Do které...
24.03.2023 Předpovědi cen Metacade (MCADE) a Litecoinu (LTC).
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny
Mgr. Timur Barotov, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
O zapojení do poválečné obnovy Ukrajiny budou...
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Sílí zájem domácností o úvěry ze stavebního spoření. Peníze jdou do úspor na energiích
Zuzana Dubová, RekvalifikacniKurzy.cz
Richard Bechník, FC&SLS a.s.
Zuzana Dubová, RekvalifikacniKurzy.cz
Většina absolventů si platí rekvalifikační kurz účetnictví sami
Jan Béreš, Ušetřeno.cz