V roce 2022 se v Jihočeském kraji sklidilo více obilovin, ale méně pícnin, na rozdíl od celorepublikových výsledků v roce 2022
V Jihočeském kraji byly v roce 2022 hektarové výnosy sklizně většiny jednotlivých druhů obilovin oproti předchozímu roku vyšší a ve srovnání s předchozím desetiletím nadprůměrné, výnosy ječmene, žita a tritikale navíc i rekordní. Meziročně poněkud horší byly pouze výnosy kukuřice na zrno a pšenice celkem vlivem menšího výnosu pšenice ozimé; oproti předchozímu desetiletí byly i tyto nadprůměrné. Výnosy luskovin, brambor, řepky a máku byly ve srovnání s předchozím rokem a desetiletým průměrem vyšší. Výrazně meziročně horší ale byly výnosy sena z trvalých travních porostů a pícnin na orné půdě.
Tab. 1 Sklizeň vybraných zemědělských plodin v Jihočeském kraji v roce 2022 a její
srovnání s rokem 2021
Obilovincelkem sklidili v roce 2022 jihočeští zemědělci oproti předchozímu roku o 7,4 % více, a to jak zásluhou rozšíření sklizňových ploch, tak vlivem lepšího výnosu.
Pšenice ozimé, naší nejvýnosnější základní obiloviny a nejrozšířenější plodiny vůbec, sklidili o 9,2 % více díky rozšíření ploch a navzdory horšímu výnosu. Úroda pšenice jarní, která v kraji patří mezi nejméně pěstované základní obiloviny, byla vlivem lepšího výnosu a rozšíření ploch meziročně vyšší. Celková sklizeň pšenice byla meziročně vyšší o 9,2 %.
Produkce ječmenecelkem byla v roce 2022 v Jihočeském kraji mimořádná. Rekordní výnos spolu s rozšířením ploch zajistily nejvyšší sklizeň za poslední desetiletí. Meziročně celková produkce ječmene vzrostla o 16,1 %. Podobný nárůst sklizně oproti předchozímu roku byl díky lepšímu výnosu a rozšíření ploch zaznamenán u ozimého i jarního ječmene.
Graf 1 Sklizeň a sklizňové plochy vybraných zemědělských plodin v kraji – 1. část
Žita se v kraji sklidilo o 11,6 % méně než v minulém roce. Pokles sklizně byl při rekordním hektarovém výnosu zaviněn pokračujícím úbytkem ploch. V roce 2022 poklesly plochy žita pod 3 tis. ha, což znamenalo nejmenší výměru žita v historii kraje. Sklizeň žita se v roce 2022 zapsala do historických tabulek jako třetí nejnižší.
Produkce ovsa i přes mimořádný výnos poklesla meziročně o 17,5 % vinou redukce jeho osevních ploch o čtvrtinu. Tritikale se v kraji urodilo o 7,8 % více než loni. Při nepatrném meziročním úbytku ploch byl tento výsledek zajištěn rekordním hektarovým výnosem.
Kukuřice na zrno byla v roce 2022 sklizena z menší plochy než v předchozím roce. Úbytek ploch spolu s horším výnosem vedly k poklesu sklizně meziročně o 13,6 %.
Produkce luskovin na zrno díky značnému rozšíření jejich ploch a vyššímu výnosu meziročně významně vzrostla (+28,2 %) a byla nejvyšší za posledních dvacet let.
Graf 2 Sklizeň a sklizňové plochy vybraných zemědělských plodin v kraji – 2. část
Jihočeští zemědělci sklidili ve srovnání s rokem 2021 poněkud více brambor (+0,6 %). Ačkoli se brambory v roce 2022 pěstovaly na meziročně menší a historicky druhé nejmenší ploše, byl tento výsledek zajištěn lepším výnosem.
Řepky, kterou zemědělci v kraji po tříletém období zmenšování ploch v roce 2022 pěstovali na meziročně větší ploše, se urodilo o 16,5 % více než v předchozím roce. Napomohl tomu především vyšší hektarový výnos. Sklizeň máku, jehož plochy byly v jižních Čechách redukovány o více než čtvrtinu, i přes nadprůměrný výnos meziročně poklesla téměř o 15 %.
Pícnin na orné půdě a kukuřice na zeleno a siláž sklidili Jihočeši v roce 2022 shodně o 12,2 % méně než v předchozím roce. Tento pokles byl zaviněn horším výnosem a úbytkem ploch. Ještě hlubší propad (-14,3 %) způsobený především meziročně horším výnosem zaznamenala produkce sena z trvalých travních porostů.
Pokud jde o ovoce, jihočeští zemědělci sklidili ve srovnání s předchozím rokem více jádrového ovoce. Sklizeň jablek i hrušek byla hlavně zásluhou lepšího výnosu o pětinu větší. Peckového ovoce sklidili zemědělci v kraji méně než v roce 2021 kvůli neúrodě višní, přestože produkce švestek a třešní byla meziročně vyšší (+20,9 %, resp. +27,4 %). Bobulového ovoce, zastoupeného rybízem, se v kraji urodilo oproti minulému roku výrazně více (+44,6 %).
Jihočeský kraj se v regionálním srovnání umístil v pomyslném žebříčku krajů podle objemu sklizně pšenice, žita, brambor, řepky a pícnin na orné půdě na třetím místě a v produkci ovsa a triticale na prvním místě. To koresponduje s výměrou jeho sklizňových ploch. Kromě toho díky dlouhodobě největším plochám trvalých travních porostů si kraj udržuje prvenství ve sklizni sena z trvalých travních porostů s podílem 17,4 % na produkci zemědělského sektoru ČR.
Jihočeští zemědělci zaznamenali ve srovnání se zemědělským sektorem celé republiky nadprůměrné výnosy brambor, žita, ovsa, máku a pícnin na orné půdě. Podprůměrné však byly výnosy pšenice, ječmene, luskovin, řepky a sena z trvalých travních porostů.
Tab. 2Osevní plochy ozimů v Jihočeském kraji dle stavu k 30. listopadu 2022
Současně s výsledky sklizně byly zjišťovány rovněž osevní plochy ozimů. Koncem listopadu 2022 byly v Jihočeském kraji plochy ozimých obilovin celkem v meziročním srovnání poněkud menší. Rozšířeny byly plochy ozimé pšenice a žita, naopak omezeny byly plochy ječmene ozimého a tritikale. Výměra řepky byla podle údajů ozimu rozšířena o více než 5 %.
Přílohy
- Sklizeň vybraných zemědělských plodin v Jihočeském kraji v roce 2022 a její srovnání s rokem 2021
- Osevní plochy ozimů v Jihočeském kraji dle stavu k 30. listopadu 2022
- Další informace:
- Sklizeň vybraných zemědělských plodin podle krajů v roce 2022
- Hektarové výnosy sklizně vybraných zemědělských plodin podle krajů v roce 2022
Kontakt:
Ing. Irena Kovárnová
Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
E: irena.kovarnova@czso.cz
T: 386 718 690
M: 703 854 593
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zdravotní výhody nejedení masa vám ušetří více peněz a získají vám více času
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Státní svátky Květen 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Mimořádná valorizace důchodu 2022
- EUR průměrné kurzy 2022, historie kurzů měn
- Jednotný kurz v roce 2022, historie kurzů měn
- Daňová kalkulačka pro zaměstnance na rok 2022 - daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Problémy ve vzduchu: Udrží letecké společnosti kurz směrem vzhůru?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Marek Pokorný, Portu
Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a proč pomáhá v investičních začátcích