Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  06.02.2023 15:01:00

Stát vyslyšel exekutory: nový výpočet snížil nezabavitelnou částku

Kdo se dostal do exekuce, a z příjmu dostával jen nezabavitelnou částku a k ní jednu až dvě třetiny částky po odečtení té nezabavitelné, moc dobře ví, že si se zůstatkem nešlo nikdy moc „vyskakovat“. O to větší překvapení bylo snížení nezabavitelné částky. Respektive snížení koeficientu, kterým se násobí státem určená částka nákladů na daný rok. Jenže stát „jen“ vyslyšel naplákání exekutorů.

Minimální důstojný příjem? Vysoko nad mediánem českých mezd!

České výplaty jsou mizerné. Nejen ve srovnání s našimi západními sousedy, ale už s mnoha dalšími zeměmi. Dobrovolně jsme se stali montovnou - resp. jsme byli porevolučními politiky nasměrováni způsobem, který nedokáže podpořit vznik odvětví s přidanou hodnotou. Jen těch, v nichž dobrý výdělek pro zaměstnance není na čem založit.

Náklady ovšem spolehlivě vzrostly na úroveň běžných cen západní Evropy, a to během několika let. Po této stránce nikoho mizerná česká výplata nezajímá. I proto se celoevropsky srovnávaný minimální důstojný příjem stává v ČR částkou, na niž sotva dosáhne průměrná mzda v Praze. Natož v ostatních oblastech ČR.

Co je Minimální důstojná mzda? Na stránkách DůstojnáMzda.cz ji najdete definovánu ve třech následujících bodech:

  • minimální důstojná mzda je odměna za práci za běžnou pracovní dobu, která pracujícím a jejich domácnostem poskytuje dostatek finančních prostředků k životu, který je většinou společnosti vnímaný jako určitý základní standard
  • mají se z ní dát pokrýt náklady na stravu a bydlení, ošacení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání a volný čas a zaplatit další důležité výdaje včetně úspor pro případ neočekávaných okolností
  • má umožnit žít obyčejným, ale materiálně důstojným životem a cítit se plnohodnotným členem společnosti“.

S rostoucími náklady na život se zvedají i čísla pro výpočet nezabavitelné částky - a to exekutorům vadí

Nezabavitelná částka je numero, které slouží jako východisko pro výpočet srážek ze mzdy, a to nejen v případě exekuce na plat. Při exekuci se však používá nejčastěji. Je stanovena jako mix násobků životního minima a normativních nákladů na bydlení.

Především náklady na bydlení rostly v posledních letech raketovým tempem. A „díky“ nim pak i nezabavitelná částka. Růst mezd nebo důchodů (ano, ani důchodů) ovšem tak raketový nebyl.

Ve výsledku proto zákonem garantovaná část příjmu, která nesmí být exekucí sražena, rostla rychleji než samotný příjem. A v mnoha případech ho i překonala.

Exekuce na plat je od roku 2019 jen minimálně účinná

Exekutoři si od roku 2019 stěžují, že takto nastavený výpočet srážek ze mzdy se stal neúčinným. Je za hranicí svého fungování, protože „zhruba ve třetině exekucí srážkami z důchodu a ve čtvrtině exekucí srážkami ze mzdy nelze prakticky od roku 2019 provádět vůbec žádné srážky“, jak najdeme například v článku od soudního exekutora Lukáše Jíchy v Advokátním deníku online.

Nezabavitelná částka příjmu je někdy zkrátka vyšší než samotný příjem. Vzhledem k tomu, že se do této situace dostávali exekutoři stále častěji, začali tlačit na stát, aby pravidla výpočtu nezabavitelné částky změnil. A stát místo toho, aby se zamyslel nad tím, že lidé za svou práci dostanou méně peněz, než jsou normativní náklady na bydlení navýšené o životní minimum členů domácnosti, raději sníží limit částky, kterou můžou exekutoři sebrat.

Zastavme se na chvilku…

Často nad lidmi v exekuci ohrnujeme nos: „neměli jste si brát víc, než na co máte, půjčky jste si měli pořádně propočítat, než jste se do nich vrhli…“. Ale zastavme se na chvilku. Smutnou realitou příštích let budou nové exekuce vyvolané nikoliv planou nezodpovědností dlužníků. Ale extrémní inflací a úrokovou mírou na úvěrových produktech. S takovým vývojem nedokázal předem počítat nikdo. Ani ty nejopatrnější banky…

Přistup státu? Místo aktivní podpory „ekonomiky s přidanou hodnotou“ jen sníží nezabavitelnou částku

Bez ohledu na to, jak se zvedají náklady Čechů na nejzákladnější potřeby, jimiž jsou jídlo a vytápěná střecha nad hlavou, snížil stát koeficienty pro výpočet nezabavitelné částky - a od ní se odvíjejících srážek při exekuci na plat, na důchod a další příjmy. Přitom s rychle rostoucími cenami vůbec nebojuje, přestože nástrojů k tomu má dostatek.

Pokud by zůstaly původní podmínky výpočtu roku 2022 platné i v roce 2023, nezabavitelná částka by činila cirka 15 500 Kč na jednotlivce v jednočlenné domácnosti. Nový postup výpočtu ji ale snížil na 13 638 Kč.

A protože se srážky počítají z příjmu sníženého o nezabavitelnou částku (stanovený interval se dělí na třetiny a sráží se z nich jedna nebo dvě, plus vše nad interval), promítá se snížená nezabavitelná částka do zůstatku hned dvakrát až třikrát - podle toho, zda má dlužník přednostní pohledávky, či nikoliv.Horní hranice, od níž se zabavuje vše na exekuci, byla snížena ze dvounásobku součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení na pouhý jeden a půlnásobek...

Pro názornou ukázku výpočtu nahlédněte třeba do letáku Veřejného ochránce práv.

Přestaňme se bát odvětví s vyšší přidanou hodnotou! Česká pracovní síla je schopná se v nich poměrně rychle zapracovat.

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út 12:05  Lze pád Lehman Brothers srovnat se současností? Lukáš Raška (Portu)
Čt   9:47  Jak překonat strach z investování a konečně začít Marek Pokorný (Portu)
20.03.2023  Je pasivní investování za zenitem? Lukáš Raška (Portu)
19.03.2023  Rekvalifikační kurz Ostrava: co, proč a za kolik Zuzana Dubová (RekvalifikacniKurzy.cz)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688