Jak se zatím vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?
Výsledky za poslední kvartál ukazují horší zisky a marže za lepších tržeb a pesimistický výhled na první kvartál 2023.
29 % společností již reportovalo své výsledky za předchozí čtvrtletí a někteří vydávají i ekonomické výhledy
69 % společností překonalo odhadovaný zisk na akcii (EPS) a 60 % překonalo očekávané tržby
Smíšený (reportovaný + odhadovaný) růstu čistého zisku za poslední čtvrtletí je - 5,0 %, což je výrazně níž, než odhady na přelomu roku (-3,2 %). Růst čistých zisků tak může být poprvé záporný od vypuknutí pandemie ve třetím kvartálu 2020 (-5,7 %)
17 z 19 společností vydalo pesimistický výhled na EPS v prvním kvartálu 2023, zbytek optimistický
Společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 s vysokým podílem tržeb v zahraničí oznamují horší čistý zisk a tržby za čtvrtý kvartál v porovnání s méně globalizovanými společnostmi. A to navzdory slábnoucímu americkému dolaru, spolu s obnovou čínské ekonomiky. Smíšený odhad propadu v růstu čistého zisku je více jak dvojnásobný u globalizovanějších společností (-7,3 % vs -3,5 %). Obdobně je to i s růstem tržeb, u globalizovanějších společností to je +2,4 % a méně globalizovaných +4,5 %. Tento jev se dá vysvětlit tím, že velké technologické společnosti s největší váhou zahraničního příjmu jako jsou Intel, Apple, Alphabet, či Meta měly slabý růst čistého zisku. To pak silně ovlivnilo celou skupinu globalizovanějších společností.
Čtyři z jedenácti sledovaných sektorů v čele s energetikou a průmyslem zaznamenávají rostoucí zisky meziročně. Zbylých sedm sektorů, nejvýrazněji sektory základních materiálů, zbytného spotřebního zboží, komunikací a financí oznámily meziročně záporný růst zisků. Situace je přívětivější při pohledu na tržby, kdy osm sektorů oznámilo meziročně rostoucí tržby v čele s energetikou a průmyslem. Zbytek v čele s komunálními službami reportoval meziročně propad v růstu tržeb.
Sektor financí byl největším zklamáním co se týče tempa růstu zisků od konce roku 2022. Dobře si v tomto ohledu nevede ani sektor energetiky, či průmyslu, kterým růst zpomaluje. Sektor základních materiálů naopak reportoval lepší růst, spolu se dvěma dalšími sektory. Tržby na tom byl o něco lépe, pět sektorů v čele se základním spotřebním zbožím reportuje zlepšující se růst. Šest sektorů v tomto ohledu zaostalo a to nejvíce sektor komunikačních služeb.
Smíšená čistá zisková marže indexu S&P 500 za předchozí kvartál je na hodnotě 11,4 %, což je nejnižší hodnota od posledního kvartálu v roce 2020. Ziskové marže jsou v kontinuálním úpadku a již šesté čtvrtletí za sebou klesají, což je pro současné dezinflační prostředí charakteristické. Sektor energetiky meziročně hlásil největší nárůst čisté ziskové marže a většina sektorů v čele s finančním, zdravotnickým a sektorem základních materiálů zažívá klesající ziskové marže.
Výhledy společností a prognózy analytiků na první polovinu roku 2023 jsou spíše negativní. Sektor informačních technologií patří mezi nejvíce pesimistické. Analytici pravděpodobně příliš optimisticky předvídají růst zisků na rok 2023 na postupné kvartální bázi následovně: -3,0 %, -2,4 %, +3,7 % a +10,3 %. Růst tržeb takto: +2,3 %, +0,1 %, +1,4 % a +4,5 %.
Růst indexu v roce 2023 se očekává zhruba o 11 % z dnešních hodnot na hranici 4 520 bodů. To je výše než konsensus nejprestižnějších amerických investičně bankovních institucí s cílovou hodnotou zhruba na 4 100 bodech. FactSet dále informuje, že analytici očekávají nejdynamičtější vzestup akcií v sektoru zbytného spotřebního zboží (+14,4 %) a obdobně v sektoru komunikačních služeb (+14,2 %). Na druhou stranu sektor základních materiálů má vyrůst pouze o 5,7 %. V současnosti mezi nejdražší sektory patří sektor zdravotnictví, energetiky a základního spotřebního zboží.

Mgr. Timur Barotov
analytik BHS
Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již téměř 30 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
23.03.2023 12 nejlepších kryptoměn, které si můžete v roce...
23.03.2023 Obchodní ředitel XTB: O zákazu ETF, krizi...
23.03.2023 Chcete desetinásobně zhodnotit svou investici?...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny
Mgr. Timur Barotov, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Petr Lajsek, Purple Trading
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Tiskové zprávy
Žaluzie bez kompromisů - jak vybrat vhodné...
Na digitální dědictví se zapomíná. Přitom účty u..
Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
O zapojení do poválečné obnovy Ukrajiny budou...