Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  27.01.2023 12:48:28

Cizincem v ráji. Jak zdravě zbohatnout?

80 % bohatých pochází z chudých poměrů a bohatými se stalo až za svého života. V Česku je i vlivem minulého režimu jen málo skutečně bohatých, kteří by se do bohatství už narodili a byli od počátku vychováváni pro roli správce, jehož úkolem bude jednoho dne převzít rodinný majetek a spravovat ho tak, aby ho jednou předali v ještě lepším stavu další generaci. Generace těchto budoucích správců dnes teprve vyrůstá. To s sebou nese zcela novou výzvu, a to jak je na roli správce rodinného bohatství co nejlépe připravit.

Ve své praxi často vidím bohaté lidi, kteří vlastní úspěšné firmy, ale žijí zcela obyčejné životy podobné těm, které žijí jejich zaměstnanci. Míru svého bohatství si většinou uvědomí až ve chvíli, kdy svou firmu prodají a na účtu jim přistane částka dosahující často stovek milionů korun. Právě v tuto chvíli se stávají novým obyvatelem „ostrova bohatých“ = cizincem v ráji.

Tikající hodiny

Od chvíle, kdy pomyslně vstoupíte mezi bohaté, se začíná odpočítávat čas vašeho odchodu! Zatímco vstup mezi bohaté je velmi těžký, eventuální odchod je velmi snadný, rychlý a dočká se ho bohužel většina rodin nejpozději v průběhu dalších 2 až 3 generací.

Největší chybou cizinců v ráji je jejich přesvědčení, že znají cestu k adaptaci svého bohatství a svých životů na novou situaci. Většinou ale nejsou připraveni! Život „v ráji“ je prostě jiný, než jste byli zvyklí ve střední třídě, kde jste strávili většinu života a ze které pochází vaše zkušenosti.

Chce to čas, přemýšlivost, otevřenost a ochotu učit se!

Profily bohatých

Existuje 9 základních profilů bohatých lidí. Důležitým krokem je poznání vašeho současného profilu a porozumění mu. To vám umožní zhodnotit, jestli jste ve své situaci spokojení, nebo byste se raději viděli v profilu jiném. V tom okamžiku jste na začátku cesty k případné změně myšlení a chování.

  1. Family stewards. Zaměřují se na rodinu a jsou správci rodinného majetku.
  2. Nezávislí. Zaměřují se na finanční bezpečí a nezávislost.
  3. Afluent. Ušetří vždy více, než utratí, žije skromně.
  4. Nenápadní. Chrání si maximálně své soukromí.
  5. Peníze je nebaví. Nemají rádi peníze, nechtějí řešit investice, preferují delegovat je na poradce.
  6. Inovátoři. Rozumí investicím a preferují přelomové myšlenky, produkty a služby.
  7. Magnáti. Motivuje je síla podnikání a rodiny.
  8. VIP. Zaměřený na prestiž, status a majetek.
  9. Gambler. Preferuje vzrušení a chce maximální zisk.

Našli jste se? A našli jste se tam, kde byste chtěli být?

Tři základní přístupy k přechodu mezi bohaté

K přechodu mezi bohaté se můžete postavit různými způsoby. Některé z nich jsou funkční více, jiné méně. Mým cílem není některé přístupy odsoudit, ale spíše vám dát prostor zamyslet se nad tím, co pozitivního a negativního by vám který z nich mohl do života přinést. Můžete tak najít pro vás nejlepší cestu. S klienty na toto téma často diskutuji a v praxi jsem viděl již mnoho příběhů s dobrým ale i špatným koncem.

Odmítavý přístup

S odmítavým přístupem se u rentiérů setkávám velmi často. Jednoduše řečeno se snaží žít své životy naprosto stejně, jako žili před zbohatnutím. Většinou to dělají z obavy, aby majetek jejich rodinu negativně neovlivnil. Obávají se, že bohatství zničí jejich hodnoty, charakter i současné vztahy. Mají strach, že pokud okolí zjistí, že mají peníze, bude je chtít využít.

Často je argumentem lidí s odmítavým přístupem to, že nechtějí svým majetkem zkazit děti, a tak raději dělají, jako by nebyl. Mnohdy se rodiče rozhodnou dětem neříct pravdu o svém majetku. Ale ony se pravdu jednou stejně dozví! Jak myslíte, že se pak budou cítit? Děti zdědí bohatství rodičů a začínají svůj život v bohatství pocitem zrady a pocitem, že jim rodiče nevěřili. Svou cestu začínají bez jakéhokoli návodu a přípravy!

Šetrnost s penězi není špatně! Problém je extrémní šetrnost, která neodchází ani s rostoucím bohatstvím. Takový přístup byl adekvátní na začátku vaší cesty, ale ne ve chvíli, kdy disponujete majetkem ve stovkách milionů korun.

Bezmyšlenkovitě přijímající přístup

Na zcela opačném pólu leží tzv. bezmyšlenkovitě přijímající přístup. Lidé s tímto přístupem touží, aby jejich život vypadal jako život boháčů v telenovele. Je to přístup pod heslem „Budeme bohatší, než bohatí!“

Tito lidé většinou přetrhávají své kořeny vycházející ze života ve střední třídě. Zcela mění to, jak vypadají, jak mluví, kde žijí a s kým se baví. Existuje pro ně pouze přítomnost a budoucnost. Výsledkem toho dělají často špatná finanční rozhodnutí, protože nevychází z jejich minulé zkušenosti, ale pouze z očekávání budoucnosti. Ta je pak snadno deportují zpět do střední třídy.

Jejich děti často nemají reálnou představu o světě, protože žijí obklopeny luxusem bez možnosti si samy zažít cestu, která k jeho budování vedla. Řada rodičů s tímto přístupem věří, že mohou naučit své děti zodpovědnosti a skromnosti jednoduše tím, že jim řeknou: „Buďte zodpovědní a skromní!“

Tito rodiče často říkají: „Nechci, aby moje děti musely prožívat to, co jsem si musel prožít já!“ Osvobozením od finančních potíží můžete snadno zapomenout, že vaše osobnost a úspěch byly formované právě utrpením a těžkostmi, které utvářely vaši perspektivu, charakter a osobnost! Pamatujte, že nejdůležitější hodnoty v našem životě jsou ty, které jsme si zažili, a ne ty, které nás někdo učil!

Integrující přístup

Jak už to bývá, třetí přístup je pomyslným zlatým středem mezi oběma extrémy. Lidé s integrujícím přístupem se snaží hledat cestu, jak se začlenit do nového světa a neztratit přitom to dobré z toho starého! Smyslem je zvládnout nově nabyté bohatství, udržet si klíčové hodnoty předchozího života a k tomu se učit zdravá pravidla svého nového světa bohatých! Tito lidé si chtějí zachovat své současné vztahy a vazby a zároveň vytvořit nová zdravá přátelství založená na společných zájmech a zkušenostech.

Jsou po právu hrdí na svůj úspěch a uvědomují si, že úspěch vzniká díky přispění mnoha dalších lidí a faktorů. Zároveň si užívají svého bohatství, ale jejich sebedůvěra a sebevědomí není s jejich majetkem spojeno. Nepotřebují bohatství, aby dokázali svou hodnotu pro svět nebo sebe samotné. Ví, že jim peníze mohou přinést potěšení a zjednodušení života, ale nečekají, že je udělají šťastnými! Drží se hesla: „Vždy jsme byli bohatí a někdy jsme měli i peníze.“

Rodiče stejně jako jejich děti hledají odpovědi na otázky: „Kdo jsem a kam patřím?“ Problém může nastat v tom, že pro rodiče je svět bohatých novým světem, ve kterém jsou cizinci, ale děti se do tohoto světa často již narodily a jsou tak místními. Snadno tak mezi rodiči a dětmi vznikají názorová pnutí. Buďte v takové chvíli otevření, ochotní sdílet a hledat správné odpovědi.

Jak správně připravovat děti na život ve světě bohatých

Rodiče musí své děti naučit více, než se sami naučili v průběhu předchozího života ve střední třídě. Potřebují jim předat i nové schopnosti a dovednosti, které děti budou potřebovat ve světě bohatých.

Pro získání zkušeností s řízením bohatství je třeba dát dětem postupně k některým částem majetku nebo benefitům z takového vlastnictví přístup. Pokud to neuděláte, budou vaše diskuze pouze teoretické. Pomoci tak mohou například roční dary dětem, finanční pomoc při pořizování bydlení, finanční podpora při rozjezdu podnikání nebo nové kariéry nebo třeba otevírání investičních účtů vlastněných a řízených již přímo vaší další generací. To vše také pomáhá připravovat další generaci na budoucí mezigenerační transfer majetku.

Důležité pravidlo, které své děti musíme naučit, je:

Pokud řídíme naše bohatství, jsme bohatí a svobodní. Pokud naše bohatství řídí nás, jsme doopravdy chudí!“

O dalších souvislostech spojených s předáváním bohatství jsme mluvili na konferenci Jak smysluplně předat majetek dalším generacím. Záznam všech tří přednášek si nyní můžete objednat zde.

 

 

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt   8:36  Fed zvedl sazby a zveřejnil nové ekonomické projekce Mgr. Timur Barotov (BHS)
Út 15:27  Počet obyvatel České republiky roste jen díky migraci Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Út 10:33  Volkswagen míří s e-automobily do Kanady Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Út   9:10  Skupina ČEZ vykázala rekordní výsledky za 4Q 2022 Mgr. Timur Barotov (BHS)
Po 11:53  Raketový růst ceny zlata a další výhled Mgr. Timur Barotov (BHS)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688