Vlada.cz (Vláda)
Z domova  |  27.01.2023 13:01:23

Seminář k Opčnímu protokolu Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením - 16. 2. 2023 online

Dne 26. ledna 2023 se uskutečnil Seminář k Opčnímu protokolu Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením pořádaný Vládním výborem pro osoby se zdravotním postižením ve spolupráci s Kanceláří veřejného ochránce práv.

Opční protokol k Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením (dále jen „Úmluva“) vstoupil pro Českou republiku v platnost dne 23. září 2021. Umožňuje smluvním státům uznat pravomoc Výboru OSN pro práva osob se zdravotním postižením (dále jen „ Výbor OSN“) zabývat se stížnostmi jednotlivců nebo skupin jednotlivců na porušení práv vyplývajících z jednotlivých ustanovení Úmluvy.

Cílem semináře bylo seznámit účastnice a účastníky se základními aspekty Úmluvy, která byla přijata Valným shromážděním OSN dne 13. prosince 2006, a jejím Opčním protokolem, procesem podávání stížností dle Opčního protokolu, způsobem jejich vyřizování, institucionálním zajištěním této agendy v České republice a činností Výboru OSN pro práva osob se zdravotním postižením a jednotlivých aktérů, kteří se podílejí implementaci Úmluvy a jejím monitorování v České republice.

V rámci úvodního slova vyzdvihla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková a veřejný ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček důležitost Opčního protokolu pro prohloubení ochrany práv osob se zdravotním postižením v České republice a jejich plnou integraci do společnosti.

V dalším bloku týkajícím se monitorování a implementace Úmluvy představil zástupce MPSV JUDr. Štefan Čulík základní informace o Úmluvě a jejím Opčním protokolu a roli ministerstva jako kontaktního místa, stejně tak i způsob monitorování Úmluvy prostřednictvím pravidelných zpráv předkládaných jednotlivými smluvními stranami Úmluvy. JUDr. Pavel Ptáčník ze sekretariátu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením se zabýval rolí Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením jako koordinačního orgánu pro oblast ochrany práv osob se zdravotním postižením v České republice a implementací Úmluvy, která je realizována zejména prostřednictvím Národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 20212025.

V dalším bloku představila Mgr. Petra Hadwigerová z Kanceláře veřejného ochránce práv proces podávání stížností podle Opčního protokolu včetně uvedení řady konkrétních případů a seznámila účastníky a účastnice s rolí veřejného ochránce práv. Mgr. Miroslav Kaštyl z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva (dále jen „ESLP“) se dále zabýval různým mechanismům ochrany práv osob se zdravotním postižením na mezinárodní úrovni a také rolí vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP.

V posledním příspěvku představila Mgr. Blanka Espinoza ze sekretariátu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením činnost a systém fungování Výboru OSN včetně nominací a způsobu volby jeho členů a členek a představila také pravidla pro výběr kandidáta na funkci člena Výboru OSN za Českou republiku.

 

Na 16. února 2023 je naplánován druhý termín konání tohoto semináře v Kanceláři veřejného ochránce práv, Údolní 658, Brno, který bude možné sledovat také online.

Organizaci a registraci na tento seminář zajišťuje Robert Jungmann (robert.jungmann@ochrance.cz).

Dotazy k programu zodpoví Mgr. Petra Hadwigerová (tel. 542 542 399, hadwigerova@ochrance.cz).

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688