Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  12.09.2022 09:47:30

7 věcí, za které rentiéři utrácí nejčastěji

Celý život pracujeme a odkládáme své peníze na dobu „až jednou.“ Když tento okamžik nastane, často teprve začneme přemýšlet o tom, jak své úspory nejlépe využít. Dnes bych se s vámi chtěl podělit o naše zkušenosti s tím, za co rentiéři nejčastěji a nejraději utrácí. Zároveň ale chci na úvod doplnit, že rentiéři obecně neradi utrácí. Jak v akumulační fázi života otáčeli každou korunu, než ji utratili, dělají to stejné i v rentiérské fázi svého života. Proto bych neměl mluvit o utrácení, ale spíše o investování – protože i na utrácení peněz se rentiéři dívají jako na investici a chtějí utrácet tak, aby vydané peníze jim a jejich rodinám přinesly zpět co nejvíce (štěstí, radost, dobře strávený čas, dobrý pocit a pocit užitečnosti).

1. Stmelování rodiny a posilování vzájemných vztahů

Rodina je pro většinu z nás klíčovým zájmem. Ani rentiéři nejsou výjimkou. Řekl bych, že největší částí mimořádných výdajů většiny rentiérů jsou právě výdaje spojené s rodinou a její podporou.

Většinou mají velkou snahu držet rodinu pohromadě. Dělají to mnoha způsoby. Někdo investuje do bydlení pro své děti a vnoučata a pokud je to možné, snaží se jim pořizovat bydlení poblíž sebe. Jiní investují do rekreačních nemovitostí, kam mohou vyrazit sami nebo s celou rodinou a přáteli.

Obecně platí pravidlo, že pokud chcete, aby se účastnili všichni, musíte vše zaplatit. Když totiž zaplatíte celou dovolenou od letenek, přes ubytování až po jídlo, pojedou všichni. Chápu, že z vnějšího pohledu to může vypadat jako neefektivní výdaj, ale moje zkušenost z práce s rentiéry mi ukázala a stále ukazuje, že čím jsme zkušenější a starší, tím více si uvědomujeme, že rodina je tím, na čem skutečně záleží.

2. Podpora a vzdělávání dětí

Tento bod navazuje na ten předchozí. Rentiéři většinou mají již starší děti, a proto se jejich pozornost zaměřuje na podporu vzdělání vnoučat. Ta často ještě nejsou ve věku, kdy by finanční podporu přímo potřebovala, ale většina rentiérů se snaží vytvářet potřebné fondy, které mají se vzděláním dětí nebo vnoučat pomoci.

Když nepůjdou peníze do vzdělání, počítají s tím, že tyto fondy pomohou vnoučatům se startem do života – především s pořízením vlastního bydlení.

3. Zlepšování a udržování svého zdraví

Investice do vlastního zdraví je neodmyslitelnou součástí výdajů rentiérů, o které se nediskutuje. K čemu by člověku byly peníze, pokud by si je nemohl užít? A rentiéři pochopitelně na vlastním zdraví nešetří. Snaží se využívat špičkové odborníky v medicíně, být aktivní – sportovat, udržovat se v dobré kondici a zdravě jíst. Nebojí se investovat do kvalitních lázní, dobrého spánku a vybavit se pro sport adekvátně své finanční situaci.

4. Dobrodružné cestování

V období cestovatelského nadšení většina rentiérů cestuje aktivně za „dobrodružstvím“ nebo kulturou. Často jsou to cesty po Jižní Americe, Africe nebo Asii a z jejich vyprávění mám chuť se sbalit a vyrazit po jejich stopách.

Pozoruji, že s rostoucím věkem rentiérů jejich motivace k dalšímu cestování klesá. Proto se snažím motivovat naše klienty, aby příliš neodkládali přechod do rentiérské fáze a své cestovatelské sny a fantazie si začali plnit co nejdříve. V zahraničí je běžné, že lidé cestují i ve vyšším věku. Naopak čeští rentiéři si ve vyšším věku často raději užívají čas na zahradě a v blízkém okolí svého bydliště, například při procházkách se psem v lese, který mají za domem.

5. Dobročinnost

Snahou rentiérů je využít své peníze k věcem, které je těší.  Často proto část prostředků směřuje i na dobročinné účely. Podporují oblíbené spolky, lokální sdružení i velké nadace. Nedávno mi jeden rentiér vyprávěl, jak se rozhodl své děti podělit již za života a zbytek majetku (přes 100 milionů Kč) po smrti odkázat jedné velké české nadaci a domovu starajícímu se o postižené děti. Takových případů začíná i u nás v Česku přibývat a pomalu se blížíme k tomu, co je na západ od nás běžné. Dobročinnost se s rostoucím majetkem stává přirozeným tématem.

6. Služby poradců

V tomto bodě si nechci přihřívat polívčičku, ale to, co skutečně vidím, je, že chudí lidé se snaží pomoci si ve všem sami, většinou nikomu nevěří a rozhodně odmítají platit za něčí rady. U bohatých lidí vidím zcela opačnou situaci. Jsou zvyklí obklopovat se těmi nejlepšími poradci a jsou motivovaní jejich rady dobře zaplatit. I v Čechách většina rentiérů využívá služeb wealth manažerů, jako jsme my, kteří jim pomáhají šetřit nejen čas, ale hlavně chránit jejich majetek. Uvědomují si totiž, že další peníze už nevydělají a je třeba změnit přístup – v akumulační fázi si mohli dovolit větší míru rizika než ve fázi rentiérské. Dobrý poradce je tu právě proto, aby vám pomáhal předcházet zbytečným chybám.

Chci probrat možnosti spolupráce

7. Zvyšování životní úrovně

K tomuto bodu se většina českých rentiérů propracovává postupně. Není automatické, že v okamžiku, kdy se stanu rentiérem, začnu zvyšovat i svůj životní standard. Postupem času se nám daří dokázat našim rentiérům, že jim skutečně jejich majetek umožňuje čerpat dost peněz nejen na to, aby si svou životní úroveň zachovali, ale i ji navýšili. Nejde většinou o žádné zhýralé rozhazování peněz, ale o pragmatické věci jako nákup nového auta místo ojetiny, investice do úprav vlastního bydlení, pořízení rekreačního bydlení nebo například nákup kvalitního sportovního vybavení.

Závěrem

Ať už rentiérem jste nebo ne, můžete si z přístupu rentiérů vzít třeba to, že život je konečný a rakev nemá kapsy. Měli bychom proto přemýšlet, jak efektivně využít svůj majetek pro sebe a okolí za našeho života, a plánovat i to, jak má tento majetek pomáhat i ve chvíli, kdy tu již nebudeme. Tomu se věnuji v nové knize „Jak na dědictví“, kterou si zdarma můžete stáhnout zde.

 

 

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 15:33  Zadlužení veřejného sektoru mírně kleslo Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 15:04  Kdy se zastaví růst cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )

Přečtěte si také:

27.02.2024Rekvalifikační kurzy: 10 nejčastějších dotazů, které řešíte nejčastěji Romana Hubáčková (RekvalifikačníKurzy.cz)
28.02.2022Rentiérem po dobrém, nebo po zlém Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
03.08.2021Jak jednoduše čerpat rentu aneb rentiér ≠ důchodový věk Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688