Cena pšenice je stále vysoko. Jak dlouho ještě?
Pšenice je jednou z ostře sledovaných komodit již od vypuknutí války na Ukrajině, kdy se během poměrně krátkého období její cena vyšplhala na 14letá maxima. Dalším výrazným faktorem, který potlačil její cenu vzhůru bylo oznámení Indie o pozastavení vývozu této obiloviny v polovině května tohoto roku. I přes mírný pokles v posledních týdnech se cena této komodity drží i nadále vysoko.
Obecně můžeme říci, že globální ceny hlavních obilovin reagují poměrně citlivě na jakékoli zprávy od hlavních producentů, výkyvy počasí, zvýšení nákladů na pěstování apod. Cena pšenice letos výrazně rostla zejména v důsledku klesajících světových zásob a sníženému exportu z Ukrajiny, která od konce února čelí válečnému stavu. Podle dostupných údajů by totiž až 25 procent celosvětového exportu pšenice mělo pocházet právě ze znepřátelených zemí v podobě Ukrajiny a Ruska. Ruský útok na Ukrajinu a s ním související dopady tak způsobily globální nedostatek této komodity a obavy o zajištění potravinových dodávek (jejichž součástí je i pšenice) v rozvojových zemích.
Indie stopla vývoz
Poté, co před měsícem Indie s okamžitou platností zakázala export komodity ze země, když její úrodu zasáhla vlna veder, cena pšenice se dostala na nová maxima. Po otevření trhu v Evropě vzrostla na úroveň 435 EUR za tunu.* Nahoru ji tlačil negativní sentiment investorů, kteří spoléhali po zablokování exportu z Ukrajiny právě na Indii, která je druhým největším producentem pšenice na světě. Od té doby cena komodity mírně klesla, ale stále se drží v poměrně vysokých hodnotách. Během čtvrtečního dne dosahovala cena podle Businessinsider.com 397 EUR za tunu.
Graf: Vývoj ceny pšenice za posledních let. (Zdroj: businessinsider.com)
Problémům čelí i rozvojové země
Podle informací zveřejněných v jedné z nedávných zpráv Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) v některých zemích západní Afriky zaznamenaly nové rekordně vysoké ceny obilovin, zejména pro rostoucí poptávku a nižší přeshraniční tok komodit. Ceny různých produktů včetně pšeničné mouky rostou i v pobřežních zemích afrického kontinentu, kde přetrvávají konflikty a tamní ekonomiky zápasí s oslabením měny. Jedná se například o Súdán, Jižní Súdán, země dalekého východu nebo Srí Lanku.
Rýže jako alternativa pšenice
Nedostatek komodity a prudký růst její ceny nutí země hledat si alternativy, které by mohly použít namísto pšenice. Japonský potravinářský průmysl se nově soustřeďuje na výrobu mouky z rýže, které je v Japonsku dostatek, nemusí se dovážet a není tak náchylná na cenové výkyvy.
Tlak na cenu přetrvává
Vzhledem k tomu, že faktory, které tlačí cenu pšenice nahoře i nadále přetrvávají, je pravděpodobné, že cena této komodity tak rychle nezačne klesat. Právě naopak. S ohledem na rostoucí inflaci, vstupní náklady na pěstování, obavy o úrodu v důsledku horka a přetrvávající problém s dodávkami kvůli konfliktu na Ukrajině je pravděpodobné, že tlaky na cenu budou v blízké budoucnosti ještě intenzivnější.

Olívia Lacenová
Ve světě finančních trhů začínala na oddělení sales, kde se věnovala klientům obchodujícím prostřednictvím CFD certifikátů. Fascinoval ji zejména svět akcií a komodit, kterým se chtěla věnovat podrobněji. Rok a půl strávila psaním odborných článků na tuto tématiku v redakci Hospodářských novin. Momentálně se zabývá analytickou činností, kde se věnuje hlavně trhům s komoditami a vývoji drahých kovů, které ve fyzické podobě považuje za nejlepší formu zajištění majetku proti nejistotě.

Wonderinterest Trading Ltd
Váš úspěch je pro nás prioritou, a proto ke klientům přistupujeme individuálně. Společnost Wonderinterest Trading Ltd tvoří tým nejlepších odborníků a vyškolených profesionálů, kteří jsou připraveni poskytnout vám pomoc při vstupu do světa investic tím správným způsobem - cestou k úspěchu. Wonderinterest Trading Ltd je kyperská investiční společnost (CIF), která je regulována a dohlížena Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC) s licencí číslo 307/16. Poskytuje klientům obchodní příležitosti v dynamickém prostředí globálních trhů.
Více informací na https://www.wonderinterest.com/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Pšenice - ceny a grafy pšenice, vývoj ceny pšenice 1 bušl - 1 rok - měna USD
- Pšenice - aktuální cena pšenice, graf vývoje ceny pšenice 1 bušl - 5 dnů - měna USD
- Pšenice - aktuální cena pšenice, graf vývoje ceny pšenice 1 bušl - 1 den - měna USD
- Rýžová mouka jako alternativa za pšenici v Japonsku
- Colt CZ: Zisk EBITDA vysoko nad odhady, potvrzuje celoroční výhled
- Pšenice jako politický nástroj
- Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké ceny
- Zemědělské komodity, agro komodity - cena pšenice, kukuřice, kakaa
- Bouřky stále trápí Moravsloslezský kraj. Nejkritičtější situace je aktuálně na Frýdecko-Místecku, kde hasiči vyjíždí k velkému množství výjezdů - zejména čerpáním vody
- Vyhlídky na přeshraniční podnikání jsou stále náročné. Hlavní rizika na prahu prázdnin – narušené dodavatelské řetězce, geopolitika a inflace
- EURCZK stále v blízkosti 24,7
- České Budějovice: Nízkopříjmové domácnosti mohou i nadále podávat žádosti o kotlíkovou dotaci, k dispozici je stále 50 milionů
Benzín a nafta 05.07.2022
Natural 95 47.92 Kč![]() ![]() | Nafta 48.15 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Lucia Žárská, ProfitLevel
Jozo Perić, CapitalPanda
Ondřej Likeš, LYNX
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...