Patria (Patria Finance)
Akcie ve světě  |  02.06.2022 06:08:00

Big bang ve světě ESG fondů? Šéf dceřinky Deutsche po policejní razii končí, mluví se o greenwashingu

Frankfurtská policie provedla razii v kancelářích DWS Group a generální ředitel této firmy pár hodin poté odstoupil z funkce. Možná tuctová zpráva, kdyby DWS Group neby dceřinkou Deutsche Bank, nebyla správcem aktiv, nevyšetřovali ji kromě Německa také v USA a netočilo se kolem ní obvinění z greenwashingu. A právě důkazy zavádějících tvrzení ohledně investic do ESG policisté v úterý hledali. Pro sektor ESG, který letos nabobtnal na 40 bilionů dolarů a další miliardy do něj mají téct i v dalších letech, je odchode jejího šéfa zlomový okamžik, napsala agentura Bloomberg.

Vývoj kolem DWS je podle Bloombergu zatím nejpřesvědčivějším signálem, že evropští regulátoři nehodlají tolerovat nadsazená tvrzení týkající se udržitelnosti v životním prostředí, sociální sféře i řízení firmy, tedy v aspektech, jejichž je zkratka ESG výrazem. V poslední době přitom přicházejí i další náznaky, že prostředí je vůči způsobu, jak s prosazovanou agendou ESG zacházet, stále cyničtější.

Asoka Wöhrmann spojil s ESG svoji kariéru a kdysi platil mezi správci fondů za hvězdu. Teď v DWS končí a správci fondů po celé Evropě se jenom mohou ptát, zda nejsou další na řadě, domnívá se investiční ředitel v NextGen ESG Sasja Beslik.

„Je to historický okamžik. To, co se děje v DWS, přiměje správce aktiv dávat si ještě více pozor na to, co říkají,“ tvrdí.

Aktiva svázaná s otázkami životního prostředí, sociálních problémů a řízení firem by do roku 2025 měla narůst na více než 50 bilionů dolarů. Hledat oporu svým příslibům v otázce udržitelnosti ale pro mnoho správců aktiv stále více zavání podvodem. Prostředí jim trochu nahrává. Regule, které musejí dodržovat, jsou totiž podle některých evropských regulátorů pochybné kvality. Mezery v evropské unijní sbírce pravidel pro ESG podle francouzského regulátora ke greenwashingu skoro vybízejí.

Tyto regule neposkytují žádnou záruku, že výsledkem budou skutečně produkty udržitelného investování, domnívá se prezident francouzského regulátora finančních trhů AMF a někdejší viceguvernér Banque de France Robert Ophele.

Pravidla jsou uváděna pod zkratkou SFDR podle jejich anglického názvu a pro fondy v nich existují dvě hlavní kategorie, známé jako Článek 8 (světle zelený) a Článek 9 (tmavě zelený). Prvně zmíněná produktová kategorie má totiž podle Ophela “všelidovou” povahu a totéž lze prý nalézt u Článku 9.

Greenwashing to podporuje ještě více. Národní regulátoři mezitím SFDR interpretují různě a “pokud vůbec, tak razí vlastní přístup”.

“SFDR nepředstavuje v evropském fondovém prostředí žádnou harmonizaci,” řekl Ophele.

Nedokonalosti v SFDR připouští i předsedkyně evropského regulátora pro trhy s cennými papíry ESMA Verena Rossová, zatímco Evropská komise již uvažuje o minimálních požadavcích na udržitelnost pro fondy spadající pod Článek 8.

O určité bezzubosti hovoří v souvislosti s SFDR také Beslik. V případě německého správce aktiv DWS se ale podle něj regulátoři rozhodli stanovit precedens.

Akcie DWS ve středu ve Frankfurtu klesly až o 8 % a o 5,7 % spadly už v úterý. Na DWS se pozornost upřela už dříve. Pod tlakem je firma od chvíle, co její bývalá ředitelka pro udržitelnost Desiree Fixler přišla s tvrzením, že firma ve svých tvrzeních o ESG prostě přeháněla.

Vývoj akcií DWS Group za posledních 5 let do 29. května:

10

Ani Wöhrmann před nejnovější kauzou nebyl zcela bez poskvrny. V hledáčku se ocitl kvůli tomu, že použil svůj osobní e-mail k obchodním účelům, a kvůli možné roli, kterou v byznysu mohl hrát jeho vztah s jistým německým podnikatelem. Do čela DWS se postavil v roce 2018 krátce po jejím slaboučkém uvedení na burzu. Podařilo se mu snížit náklady, zvednout výnosy a možná ještě klíčověji zastavit odliv svěřených finančních prostředků. Za jeho práci ho ve středu ocenil i bývalý generální ředitel Deutsche Christian Sewing.

Wöhrmanna v čele DWS na začátku června vystřídá Stefan Hoops, šéf korporátního bankovnictví Deutsche Bank.

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:

Pá 15:25  Výsledky Chevronu za 1Q roku smíšené Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Pá 10:40  Anglo American odmítla rezolutně nabídku na převzetí od BHP Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Přečtěte si také:

24.01.2021Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing Patria (Patria Finance)
29.12.2020Fond plný ETF, se kterým vsadíte na ESG Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688